ATATÜRK’çülük ve SOSYAL DEMOKRASİ * Hem ATATÜRKÇÜ hem SOSYAL DEMOKRAT OLUNMAZ

Tuncay Erciyes
28 Ocak 2018

Hem ATATÜRKÇÜ hem SOSYAL DEMOKRAT OLUNMAZ

ATATÜRKÇÜLÜK = SOSYAL DEMOKRASİ ideolojisi DEĞİLDİR

SOSYAL DEMOKRASİ ideolojisini benimsemek; SOSYAL ADALETİ savunmaktan İBARET DEĞİLDİR. Bunu böyle göstermek; BİLGİSİZLİKTEN kaynaklanmıyorsa ya AYMAZLIKTIR veya ATATÜRKÇÜLÜĞE bilinçli SABOTAJ düzenlemektir.

Sosyal demokrasi ideolojisi, KEMALİZM var olmadan önce var olan BEYNELMİNELCİ bir İDEOLOJİDİR. Sosyal demokrasi ideolojisinin ilkeleri arasında, CHP’nin 6 OKU yani, Kemalizmin 6 ilkesinden biri olan ULUSALCILIK /MİLLİYETÇİLİK ilkesi YOKTUR.

Bu nedenle Sosyal demokrasi ideolojisi ulusalcı /milliyetçi değil KÜRESELCİ olup KEMALİZM’E KARŞIDIR. Bu Atatürk zamanında da böyledir, şimdi de böyledir.

ATATÜRK’ün 13 Mayıs 1925’de SOSYAL DEMOKRAT Partiyi kapatması ve YASAKLAMASININ sebebi budur.

CHP’DE SORUN İDEOLOJİKTİR

Çünkü gerek Kılıçdaroğlu’nun konuşmaları gerekse dağıtılan kitaplar ve CHP PARTİ OKULUNUN açtığı eğitim kampları ile Atatürkçülük değil SOSYAL DEMOKRASİ ideolojisi benimsetilmeye çalışılmaktadır .

Bakınız: https://youtu.be/-UhTHGWvB2s

Daha önce de yayınladığım bu videoda, Kılıçdaroğlu’nun “KAYIP olduğunu fark ettim” dediği İDEOLOJİ KEMALİZM DEĞİL SOSYAL DEMOKRASİ ideolojisidir.

Sosyal Demokrasi ideolojisi masum ve zararsız bir ideoloji değildir. Dünyadaki Sosyal Demokrat Partilerin üye olduğu SOSYALİST ENTERNASYONEL, Türkiye’deki savunucularının iddia ettiğinin aksine ATATÜRK DÜŞMANI bir ÖRGÜTTÜR.

DENİZ BAYKAL zamanında CHP’yi üyelikten çıkartıp, “BEN ABD’NİN BOP EŞBAŞKANLARINDAN BİRİYİM” diyen Erdoğan’ın yönettiği AKP’yi ÜYE YAPMAYA çalışmışlardır.

25 Ocak’ta Bedri Baykam’ın düzenlediği toplantıda bu noktada E. Büyükelçi Sayın ONUR ÖYMEN sözü devraldı ve ekteki ses kaydında dinleyeceğiniz önemli açıklamaları yaptı. Kayıtta da dinleyeceğiniz üzere, kendisinden konuşmasını yazılı hale getirip göndermesini rica ettim. Kırmayıp kabul ettiler. Elime geçtiğinde sizlerle de paylaşacağım.

Kemalizm’in 6 ilkesi içindeki Ulusalcılık; Antiemperyalist olmak, MİSAKI MİLLİYİ savunmak demektir. Vatanın EYALETLERE veya ÖZERK BÖLGELERE bölünmesine karşı olmak demektir.

Sosyal Demokrasi ideolojisinin ve bu ideolojinin uluslararası örgütü SOSYALİST ENTERNESYONEL’in savunduğu ilkeler arasında, “Ulusalcılık” gibi bir ilke olmadığı için Türkiye’nin EYALETLERE veya ÖZERK BÖLGELERE BÖLÜNMESİNE KARŞI DEĞİLDİR.

CHP Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU’NUN,

kendisini Ben DERSİMLİ KEMAL”diye tanımlaması,
“1930’ların CHP’Sİ DEĞİLİZ” demesi,

“Biz iktidara geldiğimizde AB’NİN ÖZERKLİK ŞARTINA TÜRKİYE’NİN KOYDUĞU ÇEKİNCEYİ KALDIRACAĞIZ”

gibi bir ÜNİTER yapımıza zarar vereceği kuşkusuz bir davranışta bulunabilmesi, Atatürkçü değil SOSYAL DEMOKRAT OLUŞUNDANDIR.

CHP İstanbul il Başkanı seçilen Canan KAFTANCIOĞLUNUN düzenlediği basın toplantısında dahi, “ERMENİ SOYKIRIMI YOKTUR” diyememesinin sebebi Atatürkçü değil SOSYAL DEMOKRAT olmasındandır.

KOCASAKAL ve EMİNAĞAOĞLU,

“Ey Kılıçdaroğlu, Atatürkçülüğün nesi eksik te Sosyal Demokrasiyi anlatan kitapçılar bastırıp dağıtıyorsun, NİÇİN kamplar düzenleyip ATATÜRKÇÜLÜĞÜ ÖĞRETMİYORSUN da Sosyal Demokrasi ideolojisini öğretiyorsun?

diye niçin SORMUYOR, anlamam mümkün değildir!!
BAŞARI için sadece İDEOLOJİK netlik yetmez.

ATATÜRK gibi, insanları ÖRGÜTLEMESİNİ de bilmek gerekir. Mücadele ettiğin insan ve düşünceye karşı ittifaklar oluşturup EN GENİŞ CEPHEYİ kurmak gerekir.

Ne yazık ki CHP’nin Genel BAŞKANI olmak isteyen Kocasakal’ın ve Eminağaoğlu’nun davranışları henüz bu yönde değildir.

Sevgilerimle.

Tuncay Erciyes
28 Ocak 2018

This entry was posted in ATATURK, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *