Yolsuzluk * Davanın sonucunun AKP iktidarını ve konuya müdahil olan Hakim ve savcıları utandıracağı düşünülüyor * RIZA SARRAF İTİRAFÇI OLACAK * Çarkın doğrudan ve bilerek içinde * Kirli çamaşırlar ortaya dökülecek * ABD’nin New York Times (NYT) ; Davanın ucu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a kadar uzayabilir.

cumhuriyet.com.tr
01 Kasım 2017 Çarşamba,

New York Times: Rıza Sarraf itirafçı olacak

New York Times gazetesi, Türkiye ve İran yurttaşı iş adamı Rıza Sarraf’ın tutuklu sanıklar arasında bulunduğu ve 27 Kasım’da ABD’nin New York kentinde başlaması beklenen davada, Sarraf’ın’ın kendisine yöneltilen suçlamaları kabul edeceğini yazdı.

New York Times, “Eğer Sarraf, suçlamaları kabul ederse bu, ABD’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında işbirliğine hazırlandığı anlamına gelebilir” diyor. Türkiye ve İran yurttaşı işadamı Rıza Sarraf’ın tutuklu sanıklar arasında bulunduğu ve 27 Kasım’da ABD’nin New York kentinde başlaması beklenen davada, Sarraf’ın kendisine yöneltilen suçlamaları kabul edebileceği belirtildi.

BBC Türkçe’nin New York Times gazetesinden aktardığı habere göre, İran’a uygulanan yaptırımları ABD finans sistemini aldatıp yasa dışı yollarla delmekle suçlanan Rıza Sarraf’ın avukatları, müvekkillerinin savunması için gerekli olan kritik belgeleri mahkemeye sunmadı.

“Rıza Sarraf Eylül ayından bu yana dava konusundaki hiçbir gelişmeye dahil olmadı”

Davanın bir diğer tutuklu sanığı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın Pazartesi günü mahkemeye ilettiği belgelerde “Rıza Sarraf Eylül ayından bu yana dava konusundaki hiçbir gelişmeye dahil olmadı” dediği aktarılıyor.

Mahkemeye herhangi bir belge sunmadı

New York Times, Sarraf ve avukatlarının iddianameye eklenen yeni iddialar konusunda ek savunmalarını iletmek için Pazartesi gece yarısına kadar süreleri olduğunu, ancak savunma tarafının mahkemeye herhangi bir belge sunmadığını söylüyor.

Ay sonunda başlayacak olan dava için jüri seçimi konusunda da Sarraf’ın avukat ekibi olası jüri üyelerine seçim sürecinde iletilecek soruları da sunmadığı New York Times haberinde yer alan detaylar arasında.

New York Times, Sarraf’ın avukat ekibine liderlik yapan Benjamin Barfman’a görüş talebinde bulunduklarını ancak bir yanıt alamadıklarını söylüyor.

NYT: İtirafçı olabilir

Gazeteye konuşan hukuk uzmanı ve şu anda Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan eski bir federal savcı Daniel C. Richman, “Bir avukat müvekkilinin savunmasını şekillendirmek için önüne gelen şansları bu şekilde es geçmez” dedi. Rıza Sarraf Mart 2016’da Florida’ya gittiği sırada gözaltına alınıp tutuklanmış ve hem kara para aklamakla hem de ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmekle suçlanmıştı.

Mart 2017’de ise Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla New york’ta tutuklanmıştı.

New York Times, “Eğer Sarraf, suçlamaları kabul ederse bu, ABD’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında işbirliğine hazırlandığı anlamına gelebilir” diyor.New York Güney Bölgesi Savcılığı, 9 Eylül’de iddianameye ek yaparak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan dahil dört kişiye daha suçlamalar yöneltmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o gelişmenin ardından ABD Başkanı Donald Trump ile konuyu telefonda görüşmüştü.

Davada 9 sanık bulunuyor. Rıza Sarraf ve Mehmet Hakan Atilla davanın tutuklu sanıkları konumunda.

Savcılıktan Atilla’nın başvurusuna ağır suçlamalarla itiraz:
Çarkın doğrudan ve bilerek içinde

Savcılıktan, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki suçlamaların düşürülüp davasının sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı başvuruya ağır suçlamalarla itiraz geldi.

ABD’de Rıza Sarraf davasında, geçtiğimiz Mart ayından beri tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasının düşürülmesi konusunda hakim Richard Berman’ın savcılığa verdiği itiraz süresi önceki gün doldu. İtiraz süresinin son gününde savcılıktan Atilla’nın hakkındaki suçlamaların düşürülüp davasının sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı başvuruya ağır suçlamalarla itiraz geldi.

Savcılık 30 sayfalık itiraz başvurusunda, Atilla’nın davasının Sarraf’ın kurduğu dolandırıcılık çarkının doğrudan ve bilerek içinde yer aldığı gerekçesiyle dosyasının düşürülemeyeceğini bildirdi. Atilla’nın Sarraf’tan ayrı yargılanma talebinin de reddedilmesi gerektiğini savundu. Atilla’nın, İran’a uygulanan ABD ambargosunun delinmesi için suç şebekesinin içinde olduğu için yabancı bir ülke vatandaşı bile olsa hakkında soruşturma başlatılıp ABD’de yargılanabileceği belirtildi.

‘Bakanlar’ vurgusu

Savcılık tarafından yapılan son başvuruda “Türk Hükümetinin bakanlarına verilen rüşvetle suç örgütünün planları kolaylaştırıldı“ ifadesinde bakanların çoğul olarak kullanılması dikkat çekti. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında hazırlanan iddianamede, eski bakan, aldığı rüşvet karşılığında suç şebekesinin işinin kolaylaştırmakla suçlanmıştı.

Savcılık, Atilla’nın komploculara, işvereni Türkiye Halk Bankası A.Ş. aracılığıyla bilerek yardım ettiğini öne sürdü. Savcılık bir kamu bankası olan Halkbank’ın bir taraftan ABD’yle normal ilişkilerini sürdürdüğünü, diğer taraftan da İran’ın milyarlarca dolarlık petrol gelirini elde etmesi için ilişkide bulunduğu kuruluşların işlemlerini kolaylaştırarak ikili oynadığını iddia etti.

CNBC’nin Sarraf iddiası: Kirli çamaşırlar ortaya dökülecek

ABD merkezli CNBC yayın kuruluşu, “Rıza Sarraf davasının sonu Türkler için yüz kızartıcı olacak” iddiasında bulundu.Türkiye’de üstü kapatılan 17-25 Aralık soruşturmasının kilit ismi olan ve Amerika’da 1.5 yıldır tutuklu bulunan İran kökenli işadamı Rıza Sarraf, ABD medyasının gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Savcılıktan Atilla’nın başvurusuna ağır suçlamalarla itiraz:
Çarkın doğrudan ve bilerek içinde

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre CNBC’ye konuşan adı açıklanmayan kaynak, “Mahkeme sonunda muhtemelen çok fazla kirli çamaşır ortaya dökülecek. Bu Türkler için çok yüz kızartıcı olacak” dedi.

‘Sarraf itirafta bulunabilir’

Haberde, Rıza Sarraf’ın kurduğu şebekeyle ilgili planları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yakın çevresinin bildiği yönünde bazı itiraflarda bulunabileceği ihtimalinden söz edildi.

ABD’nin New York Times (NYT) gazetesi dünkü sayısında Patrick Kingsley ve Benjamin Weiser imzalı bir haber-yorum yayımlayarak önemli iddialar ortaya attı. Gazeteye göre, New York’ta görülmekte olan ve eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve İran kökenli Türk işadamı Rıza Sarraf’ın tutuklu yargılandığı davanın ucu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a kadar uzayabilir.

Ses kayıtları

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın dört Türk sanık arasında yer aldığı davada ortaya konulan ses kayıtlarının İran’a yönelik uluslararası yaptırımların delinmesinin Türkiye hükümetinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini gösterdiğini iddia eden yazıda, “Bu kayıtlar tek bir kişiye işaret ediyor: Recep Tayyip Erdoğan” ifadesi yer aldı. NYT, Erdoğan hükümetinin kayıtlarla ilgili “Bunlar Türkiye polis ve yargı teşkilatına sızan ve 2013’ten itibaren teşhir edilen yasadışı hain bir örgütün fabrikasyonlarıdır” dediğini yazdı ve ekledi: “Ancak ABD’li savcıların başka bir görüşü var. Onlar 2013’te Türkiye’de yürütülen soruşturmada özellikle dokuz kişi hakkındaki iddiaları çok ciddiye aldılar ve bunlar hakkında tutuklama kararı çıkardılar. Aralarında bir kamu bankasının genel müdür yardımcısı ve bir eski bakanın da bulunduğu bu isimlerin ceza almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.”

Öte yandan gazete, davanın ABD’yle Türkiye arasındaki vize krizinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu öne sürerek Erdoğan’ın sözlerini şöyle aktardı: “Sen benim bankamın genel müdür yardımcısını nedensiz olarak tutuklayacak ve bir başka yurttaşımı iki yıl boyunca itirafçı yapmak için içeride tutacaksın, ben bir konsolosluk görevlisini isteyince de vermeyeceksin!”

Manhattan’daki federal savcıların iddianamesinin basına sızan özetine atıfta bulunan gazete, “Erdoğan’ın bu çıkışının arkasındaki motivasyonun sadece yurtseverlik olmayabileceği ortaya çıktı” iddiasında bulundu.

İddianameye yansıdığı öne sürülen bazı kayıtlarda, sanık konumundaki kişilerin konuşmalarının Erdoğan’la yapılan toplantılara atıfta bulunduğunu öne süren gazete, “Bu kayıtlar söz konusu ticaretin dönemin başbakanı Erdoğan’ın emriyle gerçekleştiğini gösteriyor” diye yazdı.

NYT’nin ele geçirdiği iddianame hazırlığında Erdoğan’ın herhangi bir illegal faaliyetle suçlanmadığı ancak kanıtların bu doğrultuyu gösterdiği ve soruşturmanın bu yönde genişlemesinin şaşırtıcı olmayacağı yazıldı. “Ancak 27 Kasım’da yapılacak ilk duruşma öncesinde en büyük soru şudur: İki sanıktan herhangi biri cezadan kurtulmak için ABD otoriteleriyle işbirliği yapacak mı yapmayacak mı?” ifadelerine yer veren gazete, eski ABD Büyükelçisi Eric S. Edelman ile konuşarak ondan şu sözleri aktardı: “Eminim ki Erdoğan şu anda bu duruşmayla ilgili çok endişeli zira iki sanıkta da ona çok zarar verebilecek bilgiler var.”

Gazete, Sarraf’ın avukatlarına da değinerek, “Sarraf’ı eski New York Belediye Başkanı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanlarından Rudolph W. Giulani ile eski ABD Adalet Bakanı Michael B. Mukasey savunuyor” diye yazdı. Bu iki ismin Türkiye’de Erdoğan’la buluştuğunu hatırlatan gazete, Trump yönetiminin önde gelen isimlerinin bu davayı diplomatik mesele olarak ele almaya çalıştığı iddiasını da tekrar dile getirdi.

Erdoğan’ın iddiaları “tamamen Gülen hareketinin komplosu” olarak değerlendirdiğini belirten gazete, “Gülenci olduğu iddiasıyla emniyetten tasfiye edilen polislerin elde ettiği kayıtlar, Manhattan’daki dava dosyasına da yansıdı ancak bunlar arasında Erdoğan’ın sesinin duyulduğu hiçbir kayıt yok” bilgisini aktardı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/857363/New_York_Times__Riza_Sarraf_itirafci_olacak.html

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *