HAYATIN İÇİNDEN * İNSANA , YAŞAMA VE DOĞAYA SAYGI * TEMPELHOF PARKI * Darısı her boş yere AVM-PLAZA diken , insanlara yaşam alanları bırakmayan AKP’li yöneticilerin başına !!!

Süleyman Çelik
scelik44@gmail.com
17.11.2017

TEMPELHOF PARKI

Tempelhof, Doğu ve Batı Berlin’in birbirinden ayrı olduğu soğuk savaş döneminde, Batı Berlin’deki, içinde havaalanı da bulunan Amerikan Üssü imiş. Soğuk Savaş sona erip iki Berlin (ve iki Almanya) birleşince, Amerikalılar üssü kapatıp çekip gitmişler. Böylece kent içinde 4350 dönümlük bir boş alan ortaya çıkmış. Üstelik eskiden Batı Berlin’in kenarında bulunan alan, iki Berlin birleşince kentin tam ortasında kalmıştı.

Kentin tam ortasında 4350 dönüm boş alan; yani AKP’lilerin deyimiyle dev bir “kupon arsa…”

Düşünebiliyor musunuz, bizde olsa “milletin hatırını soracak!” yandaş müteahhitlerin ağzını nasıl sulandırırdı?..

Almanya’yı yönetenler buraya bir saray yaptırmayı düşünmemişler ama, başkent olunca hızla büyüyen ve nüfusu hızla artan Berlin’in yerel yöneticileri, artan konut istemini karşılamak için bu alandan yararlanmak istemişler. Bir mastır planı hazırlayarak ortasındaki 1850 dönümü park, kenarlarına konut ve ticari alanlar, güney bölgesinde ise kültür ve eğlence alanları yapılmasını öngörmüşler.

Tempelhof’un kentin ortasında, yeşil alan olarak kalmasını isteyen Şehir Plancıları ve Mimarlar odaları ise karara karşı çıkmışlar. Bu karşı çıkışa halk da destek vermiş. Berlin’in yöneticileri, “çekilin önümüzden. Hizmetlerimizi engellemeyin. Siz kimsiniz yav? Çatlasanız da patlasanız da bu plan uygulanacak!” dememişler, halkoyuna (referandum) başvurmaya karar vermişler.

Yapılan halkoylaması sonucu, alanın tümünün halka açık park olması kabul edilmiş. Oysa Berlin’de zaten, bizimkilerin hayal bile edemeyeceği kadar büyük, 10’dan fazla park var. Ayrıca, iki ayrı Berlin zamanından kalma, iki hayvanat bahçesi ve iki botanik bahçesi var. Buna karşın yöneticiler halkın kararına saygı duymuş ve Tempelhof’un tamamının park olarak düzenlenmesine karar vermişler…

Bugün 6 km’lik pistte insanlar bisiklete biniyor, kaykay ve rüzgar sörfü yapıyorlar. Yürüyüş yollarında koşuyor, yeşil alanlarda piknik yapıyor, uçurtma uçuruyor, paraşütle uçuyor, kısaca parkın keyfini çıkarıyorlar. Piknik yaparken mangal bile yakabilirsiniz ama her yerde değil; özel barbekü alanında, belediyenin hazırlamış olduğu mangallarda…

Rantı değil, halkı düşünen ve kentlerine ihanet etmeyenler böyle işler yapıyorlar

This entry was posted in Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *