TARİHİN İÇİNDEN * Emperyalizm yalanları * Sözde İzmir’i Türk’ler yakmış ! * İZMİR’İ BABAM YAKTI !!!

İZMİR’İ BABAM YAKTI !!!

(*)
Vallahi helal olsun şu batılı üç kağıtçılara; „İzmir’i ben yakmışım“ böyle bir saçmalığa hem insanları inandırıyorlar hem de bizleri „Yok vallahi ben yakmadım“ diye savunmak zorunda bırakıyorlar .

Hani „bir deli, bir kuyu 40 da akıllı“ hikayesi gibi..

Len köftehor sen gelip şehrimi elimden alacaksın ben geri olmak için tam üç yıl savaşıp öleceğim öldüreceğim sonra da o geri aldığım kendi şehrimi kendi elimle yakacağım öyle mi?.

Bunun mantığı, yararı nerde len!

Şeyini kaşıklayan delinin bile yapmayacağı bir şey
Madem ki yakacaktım neye ben o kadar şehit verdim ki?

Yaksaydım çekilirken „sana zorluk olsun, sana yaramasın“ diye yakarak çekilirdim..Ben binlerce şehit pahasına şehrimi geri aldıktan sonra neye kibrit çakayım ki?

Rumuyla,Yunanıyla, Ermenisiyle „Madem bize yaratmadın,biz de sana yaratmayacağız“ zihniyetiyle yakan da yıkan da sizlersiniz.Yaşam bunun hep böyle olduğunun örnekleriyle dolu, hem de binlerce yıldır.

Yani Megalo idea hayalleriyle gelip yıkılan hayallerinı sırtlayarak geri gidenler..

Evet ; olay, bu kadar kolay.
Tabii akıldan mantıktan nasibini almışlara..

Aydoğan Kekevi 25.9.17

(*)Konuyla ilgili bir başka yazıya eklediğim not!

Aşağıda da „İnönü de itiraf etti „ iftirasına yanıt Sn.Özakıncı’dan!

* * *

Lale Gürman hat retweetet

https://pbs.twimg.com/profile_images/592393241669963777/U_sVFXrz_bigger.jpgCengiz Özakıncı‏ @cengizozakinci 12 Std.Vor 12 Stunden

Cengiz Özakıncı hat Alp Erdem retweetet

“İnönü, İzmir’i 1922’de Türk ordusunun yaktığını itiraf etmiştir” diyerek İnönü’ye, Atatürk’e ve Ordumuza iftira edenlere tokat gibi yanıt:

Alp Erdem‏ @4AlpErdem 20 Std.vor 20 Stunden

@cengizozakinci Seha Meray,
“Lozan Barış Konferansı,Tutanaklar-Belgeler”,Cilt-4,s.15

Konuya ilişkin bazı ifadeleri ben de sunayım

Naci Kaptan

Türk Ordusu sayın Aydoğan Kekevi’nin deyişi ile KURTARMAK ÜZERE UĞRUNA KAN DÖKTÜĞÜ CAN VERDİĞİ BİR KENTİ YAKAR MI ?

İZMİR YANGININA ŞAHİT OLANLARIN İFADELERİ

İzmir İtfaiye şefi Grescovich’in raporundan ;

Yunan askerlerinin ağzından “İzmir’i Türklere bırakmaya mecbur kalırsak yakacağız…” şeklinde sözler duyduğunu ifade eden İtfaiye Şefi, buna rağmen İzmir’i Ermenilerin yaktığını ifade etmiştir. İtfaiyecilerin yangını söndürmeye giderken Rum hastanesindeki yaralıların “Ermeniler bizi yaktı… Şeklindeki yakarışlarını duyduklarını, bu insanların; Ermeni evlerine bitişik oturduklarını ve Ermenilerin duvardan delikler açıp buradan gaz dökerek evlerini ateşe verdiklerini söylediklerini belirtmektedir. Grescovich, yangını söndürmeye çalışırken Ermeniler tarafından kendisine ateş edildiğini, atılan mermilerin yangın tulumbalarına da isabet ederek zarar verdiğini ifade etmekteydi. Ayrıca raporda kadın kılığına girmiş Ermenilerin yangın çıkarırken yakalandıkları bildirilmiştir.

Grescovich’in yazdıklarını destekleyen bir başka belge Fransız İllustration Gazetesi muhabiri G. Ercole’ün 13 Eylül 1922 tarihli haberidir. Ercole yazısında şunları ifade etmiştir:

“…Ermeni mahallesinde iki yeni duman yığını gözüktü. Durum daha ciddi bir hale geliyor, çünkü rüzgâr hızını arttırıyor ve alevleri Avrupa ( Frenk) mahallesine doğru savuruyor. Orada da alevler gözükmeye başladı. Alevler çatırdıyor ve fişekler patlıyor. Türk işgali altında yaşamaktansa ölmeyi tercih eden Ermeniler, evlerini ateşlemişler ve Türk askerleriyle mücadeleye girişmişlerdi…”

Mehmet Sırrı ve Michelle Camberes’in sahibi olup, İzmir’de Fransızca olarak yayınlanan “Le Levant” Gazetesi’nin, 21 Eylül 1922 tarihli haberinde de yangının Ermeniler tarafından çıkarıldığı vurgulanmaktadır.

Haber, “İzmir yangınının Ermeniler tarafından provoke edildiğini daha önce bildirmiştik, şimdi resmi açıklamalar, bu haberimizi doğruluyor”, sözleriyle başlıyordu. Haberin devamındaki şu ifadeler dikkat çekicidir:

“Ermeni Kilisesi’ne yaklaşık 100 metre uzaklıkta bir Ermeni evinde ilk yangın görüldü. Bu ilk girişim, itfaiyecilerin çabalarıyla engellendi. Birkaç saat sonra kilise çevresinde patlayıcı maddeler ateş almıştı. Yangın, eş zamanlı olarak Basmane’deki ve Soğukçeşme’deki Ermeni evlerinde başladı ve art arda Ayavukla’da, Ayaparaskeri’de ve Kireçağırı Mahallesi’ndeki Ermeni evlerinde yangın çıktı. Yangından önce bütün Ermeni evleri kapalıydı ve herhangi bir hayat belirtisi yoktu.

Yangınla birlikte Ermeniler silahlı olarak evlerinden çıktılar. Hatta Ayavukla Mahallesi’nde bir Ermeni’nin kendi evini ateşe vererek çıktığı görüldü. Birçok evde yangını körükleyen paçavra parçalarına rastlandı. Bu mahallelerde yaşayan Ermeniler, aynı zamanda yangını söndürmek isteyen itfaiye erlerine ateş etmeye başladı. Ermeni mahallelerinde ve çarşıda bomba atan Ermeniler görüldü ve tutuklandılar. Darağaç’ta Yordani Aleksiyati adlı bir Rum, evini yakarken yakalandı. Kendisine bunu yapması için bir Rum görevli tarafından para verildiğini itiraf etti. Anadolu’daki Ermeni alaylarını örgütleyen meşhur Trukom, Yunanlılara İzmir’i terk etmeden önce şöyle seslenmişti. ‘Siz İzmir’i Türklere bırakarak kaçın. Biz ancak öldükten sonra İzmir’i onlara teslim edeceğiz. ‘ Gerçekten de İzmir’i yakmak için burada bir Ermeni komitesi kurulduğu anlaşılıyor.”

”Yakın Doğu’ya Yardım” örgütü temsilcisi olarak 8 Eylül’de Amerikan savaş gemisi ”Lawrence” ile İzmir Limanı’na gelen Mark O. Prentiss, Amiral Bristol’un belgeleri arasında bulunan yazılarında ;

İzmir yangınını Ermeniler ve Yunanlıların provoke ettiğini belirtmekteydi. Prentiss, Amerika’da herkesin İzmir’i Türklerin yaktığını zannettiğini ancak kendisinin böyle bir bulguya rastlamadığını yazmaktaydı. Bunun tersine, Türkler kenti aldığı takdirde burayı yakacaklarına yemin etmiş genç bir Ermeni örgütünün bulunduğundan ve yangını bunların planlayarak uygulamaya koyduğundan söz etmektedir. Prentiss bununla birlikte kenti ele geçiren Türk ordusunun iddia edildiği gibi Rum ve Ermeni unsurlara yönelik kitlesel bir katliama girişmediklerini anlatmaktaydı. Türk orduları önünden geri çekilmek zorunda kalan Yunanlıların geçtikleri yerlerde katliam yapıp kentleri ateşe vermeleri, benzer şeyleri İzmir’de de yapabilecekleri konusunda Amerikalı yetkilileri endişeye sevk etmişti. Prentiss ve yanındakiler; Türk askerlerinin kıyım yapıp ırza geçtikleri yolundaki iddialar üzerine bahsedilen olay yerlerine ulaşmış, ancak burada tek bir kişinin dahi zarar görmediğini belirtmişlerdir.

1939’da Türkiye hakkında bir kitap yayınlamış olan Donalt Everett Webster, yangının müsebbipleri konusunda söylentilerin bulunduğunu, ancak tarafsız gözlemcilerin bu konudaki başrolü Ermenilere verdiklerini anlatmaktadır. Bütün bu kaynaklar doğru okunduğunda ve analiz edildiğinde 1922 İzmir Yangını’na ilişkin olarak Diaspora Ermenileri’nin ve Yunanlıların ortaya attığı “İzmir’i Türkler yaktı “söylemi kendiliğinden anlamsızlaşır.

http://www.kentyasam.com/izmir-soyadini-alan-kahraman-ve-kayip-kilic-ksdty-6.html

This entry was posted in EMPERYALİZM, Tarih. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *