PERDE ARKASINDAN * FETÖ * AKIL ALMAZ İHANETLER * POLİS GİZLİ BİLGİLER HAKKINDA ABD YETKİLİLERİNE BRİFİNG VERMİŞ!!!

 

Odatv.com
11.10.2017

İşte ABD’lilere gizli bilgileri veren Türkler
Konsolosluk gözaltıları o belgeleri hatırlattı…

Türkiye günlerdir ABD ile “casus krizini” konuşuyor. ABD’nin konsolosluk çalışanlarına yönelik gözaltılar ve tutuklamalar iki ülke ilişkilerini gerdi. Söz konusu isimlere yapılan en büyük suçlama, FETÖ’cü polis ve savcılarla irtibatlı şekilde Türkiye aleyhine casusluk yapmak.

Peki bu casusluk faaliyetleri, ABD’nin Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluk çalışanlarına verilen “çok özel” bilgiler yeni mi farkedildi?

Şöyle anlatalım…

28 Kasım 2010 günü dünyanın gündemine bomba gibi düşen olay Wikileaks belgeleriydi. Dünyanın her yerinden ABD Elçilerinin yazdığı gizli kriptolar ortalığa saçıldı. Belgeler gerçekti, birilerinin manşetlerine taşıdığı gibi kumpas ürünü değildi. ABD yayınlanan belgeleri kabul ederken, sızdıranların peşine düştü.

İşte o belgeleri Türkiye’de tarayan ve ABD misyonlarında neler olup bittiğini sorgulayan Odatv ekibiydi. İlk günden itibaren belgelerin peşine düşen Odatv ekibi, daha sonra da işin peşini bırakmadı. Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu çıkardıkları “Sızıntı” ve “Mahrem” kitaplarıyla, Wikileaks belgeleri ışığında Türkiye’nin saklı tarihini yazdı.

İşte iki ismin kitaplarında yer verdiği o belgelerde, Türkiye aleyhine faaliyet yürüten kamu görevlileri apaçık görünüyordu. Ortada belgeleriyle; ABD Büyükelçiliği’ne bilgi veren polisler, savcılar, bürokratlar, siyasetçiler vardı.

Buna rağmen AKP iktidarı söz konusu isimlere o günlerde sahip çıktı, arkasında durdu, belgelerin içeriğini görmezden geldi.

Örnek mi arıyorsunuz?
Binlerce belgeden birkaç tanesini sıralayalım…

BÜYÜKANIT’IN KIZININ ÖZEL HAYATI POLİSTE

Tarih: 21 Kasım 2008.

Türk polisi, Ankara’da bulunan ABD Büyükelçiliği’nde ABD’li yetkililere Ergenekon operasyonu hakkında oldukça ayrıntılı bir brifing verdi. Brifingin bilgisini içeren kripto ise üç gün sonra “Polis, Ergenekon soruşturmasındaki perdeyi kaldırdı” başlığıyla ve Daniel O’Grady imzasıyla yazıldı. Diplomatın anlattıklarına göre Türk polisi ABD’lilere “vermedik bilgi” bırakmıyordu. Öyle ki, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın kızına ait mahrem görüntüler dahi ABD Büyükelçiliği’nde ABD’lilere sunulanlar arasındaydı.

POLİS GÖZALTILARI ÖNCEDEN HABER VERİYOR

1 Temmuz 2008 tarihinde ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Carl Siebentritt’in kaleme aldığı belge, polislerin Ergenekon gözaltılarını hangi nedenle yaptıklarını ve önceden ABD’ye haber verdiklerini ortaya koyuyordu. Belgenin yazıldığı tarihten bir hafta önce Türk Emniyeti’nin bir yöneticisi ABD Büyükelçiliği Federal Soruşturma Bürosu’nu ziyaret ediyordu.

Siebentritt’in belgede anlattığına göre Türk Emniyet Teşkilatı’nın yöneticisi, İlker Başbuğ ile AYM üyesi Osman Paksüt görüşmesine Ergenekon kapsamında gözaltılar gerçekleştirerek karşılık vereceklerini söylüyordu. Kısacası polis, ABD’li diplomatlara operasyonu hem bir hafta önceden haber veriyor, hem de bu operasyonu Başbuğ-Paksüt görüşmesine karşılık yaptıklarını itiraf ediyordu. Nitekim polisin bu açıklamasından bir hafta sonra belgenin yazıldığı 1 Temmuz günü tam da Paksüt-Başbuğ görüşmesine karşılık verecek şekilde Ege Ordu eski komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve jandarma eski komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un da aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

Belgeden aynen aktaralım: “İlişkili olduğumuz üst düzey bir Türk polis yetkilisi, gözaltıların önizleği olarak, geçen hafta Büyükelçilik Federal Soruşturma Bürosu temsilcisiyle Paksüt-Başbuğ görüşmesinin yarattığı tartışma bağlamında konuşurken, Türk polisinin, birkaç gün içinde Ergenekon kapsamında gözaltılar gerçekleştirmek suretiyle bu görüşmeye karşılık vereceğini söylemiştir.”

Gazeteciler Pehlivan ve Terkoğlu 5 yıl önce kitaba şu notu düşmüştü: “Bu ifadelerin bir hukuk devletinde casusluk soruşturması konusu olacağına şüphe yok.”

POLİS “1 NUMARA YOK” DİYOR

“Ergenekon: Her Şey Nerede Durduğunuza Bağlı” başlıklı kripto, 16 Mayıs 2009 tarihini taşıyordu. ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener imzalı kripto, Ergenekon davası üzerine Cemaat’e yakın Orhan Kemal Cengiz ile İngiliz gazeteci Gareth Jenkins’in görüşlerine yer veriyordu.

Kriptoda dikkat çeken satırlar şöyleydi: “Cengiz’e göre Ergenekon’un felsefi temelleri ‘Kemalizmin hukuk-ötesi biçimi’ olarak tariflenebilir. Yine Cengiz’e bakılırsa ordu her şeyin merkezinde duruyor ve örgütün efsanevi ‘1 numarasının’ muvazzaf bir subay olduğundan en ufak bir kuşkusu yok.”

Bugüne kadar o “1 numarayı” neden açıklamadı bilinmez, ama Orhan Kemal Cengiz erken bir tarihte, 2009 yılında “Ergenekon’un 1 numarası” hakkında ABD’li diplomata bilgi veriyordu. Başkonsolos’un Cengiz’in sözlerinin yanına şu notu düşmesi de dikkat çekiyordu:

“(…) Ergenekon soruşturmasına bakan üst düzey polis soruşturmacıları bize, örgütün tepesinde bir ‘1 numara’ olmadığı, bunun yerine grubun bir komite tarafından yönetildiği sonucuna vardıklarını söylediler (…)”

Ergenekon soruşturmasını yürüten Türk polisleri, bu kez ABD Başkonsolosluğu’na “1 numara yok, Ergenekon’u bir komite yönetiyor” demişti. STV dizilerinin vazgeçilmezi “karanlık kurul”un nasıl ortaya çıktığı anlaşılıyordu!

POLİS YOLSUZLUKLARI HABER VERİYOR

Tarih: 30 Aralık 2004.

Kripto, “İktidardaki İkinci Yılında Erdoğan ve Ak Parti: Onları, Türkiye’yi, Avrupa’yı Anlamaya Çalışmak” başlığını taşıyordu.

Büyükelçi Edelman’ın kriptoda yer alan “AKP’liler arasında bakanlardan tutun da partiye yakın olan, kişilere kadar birçok isim; ulusal, bölgesel, yerel ölçekte ve bakanların aile üyeleri arasında çıkar çatışmaları ile ciddi yolsuzluklar olduğunu bize söylüyor,” ifadeleri kuşkusuz bugün daha çok anlam kazanıyordu.

Yıl 2004. AKP sadece iki yıldır iktidarda. Bakın kimler yolsuzluk dosyalarını elçiliğe aktarıyor:

“Belirgin bir biçimde yolsuzluğa bulaştığı söylenen birçok isim arasında İçişleri Bakanı Aksu, Ticaret Bakanı Tüzmen ve AKP İstanbul İl Başkanı Müezzinoğlu yer alıyor. Türk Polis Teşkilatı’nın istihbarat dairesinden bir bağlantımızın verdiği bilgiye göre, Müezzinoğlu’nun tehditle haraç alma ve diğer eylemleri hakkındaki soruşturmada daha şimdiden Erdoğan’ı suçlayıcı kanıtlara ulaşıldı. Anadolu’daki bağlantılarımızda, henüz parti tabanı seviyesinde Erdoğan’ı ve partiyi bu konuda yakından inceleme istekliliği tespit etmesek de, bu eğilim bir saatli bombayı andırıyor”

ABD Büyükelçiliği’ne AKP’lilerin yolsuzluk dosyasına dair bilgi veren kişi Emniyet İstihbarat Dairesi’ndendi. FETÖ’nün kontrolünde olduğu herkesçe kabul edilen Emniyet İstihbarat Dairesi mensubunun, Recep Tayyip Erdoğan’a uzanan yolsuzluk dosyalarından daha o günlerde bahsetmesi oldukça çarpıcıydı. ABD’li diplomatların bu konuya dair “saatli bomba” tespiti de dikkate değerdi. FETÖ’ye yakın polislerin elindeki dosyalarla operasyon yapması için, 17 Aralık 2013’ü ya da daha doğru deyişle FETÖ-Erdoğan savaşı beklenecekti.

POLİSLER BELGE İSTİYOR

Bir başka örnek ise 2005 yılından. 3 üst düzey Türk polisi ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli FBI temsilcisine gitti ve Fethullah Gülen için bir istekte bulundu.

ABD’nin İstanbul Başkonsolos Vekili Stuart Smith Washington’a gönderdiği 4 Ağustos 2005tarihli kriptoda olayı şöyle anlattı:

“(…) Gülencilerin ABD’nin Gülen’e karşı olumsuz tavırları konusundaki spesifik endişesinin, Gülen’in avukatının ‘Bilgi Edinme 131 Özgürlüğü Yasası’ndan yararlanarak elde ettiği 2004 tarihli bir FBI raporundan kaynaklandığı anlaşılıyor. Türk Ulusal Polis Teşkilatı’nda irtibatlı olduğumuz üç üst düzey yetkili, kısa süre önce bu konuyu İstanbul’daki Hukuki Ateşe’nin önüne getirdiler ve bu görüşmede aynı zamanda Gülen’le ilgili basılı malzemeler sunarak, FBI’ın kendisi hakkında bir tür ‘temiz kâğıdı’ verip vermeyeceğini sordular.”

Evet, yanlış okumadınız. Üç üst düzey Türk polisi, Fethullah Gülen’in Yeşil Kart’ı için FBI’la ilişkiye geçiyor ve yardım etmesini istiyordu.

“AKP’NİN OYLARI ARTSIN” DİYE ABD’DEN OPERASYON İSTİYORLAR

18 Haziran 2007 tarihli, ABD Büyükelçiliği’nden Janice G. Weiner tarafından kaleme alınan belgeden söz edelim…

22 Temmuz 2007 seçimleri arifesinde yazılan belgenin içeriğinde; Ahmet Davutoğlu’ndan nefret ettiğini, Abdullah Gül’e ise hayranlık duyduğunu söyleyen üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ile ABD Büyükelçiliği arasındaki bir görüşmenin notları var. Dışişleri yetkilisi, ABD’li diplomatlara 22 Temmuz’da sandıktan CHP-MHP koalisyonu çıkması durumunda neler olacağını şöyle anlatıyor:

“Ona göre (Dışişleri yetkilisi), 22 Temmuz seçimlerinin sonucu bir CHP-MHP koalisyon hükümeti olabilir ki, bunun özellikle Irak söz konusu olduğunda ‘sizin için de bizim için de felaket’ olacağına inanıyor. İrtibatta olduğumuz yetkili, sınırötesi bir operasyonu önleyerek, durumun AKP lehine değişmesini ve rasyonel Irak politikasının devamını sağlayabilecek yegâne şeyin Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı Amerikan eylemi olduğu görüşünü açıkladı.”

Özetle ,AKP’nin iktidarda kalması için ABD’den göstermelik de olsa PKK’ya operasyon yapmasını isteniyordu. Amerikalılar bile bürokratın dediklerine şaşırmış olacak ki, ABD’li diplomat kriptoya “Bu, tek bir kişinin görüşünü yansıtsa da bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin bize kendi endişelerini bu denli çıplak biçimde ifade etmesi şaşırtıcı” notunu düşmüştü.

AKP’li arkadaşlarının özel hayatlarını, Erdoğan’la Gül arasındaki ayrışmaları haber veren siyasetçiler mi dersiniz, yoksa TSK içinden bilgi veren gazeteciler mi?

Sızıntı ve Mahrem’de yer alan binlerce belgede, bu liste uzayıp gidiyor.

Odatv.com

http://odatv.com/iste-abdlilere-gizli-bilgileri-veren-turkler-1110171200.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, ERGENEKON - BALYOZ, Fetullah Gülen, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *