KARANLIĞIN AYAK SESLERİ * DEVLET DESTEKLİ KADILIK ve ŞERİAT MAHKEMELERİ KİLİS’te KURULDU

Birgün Gazetesi 18 Ekim 2017
Birgün
ERK ACARER
erkacarer@birgun.net
@eacarer
18.10.2017

‘Devlet destekli resmi kadılık’

Kilis’te; Kilis Müftülüğü’nün katkılarıyla hafızlık eğitimi düzenlendi. Etkinliği düzenleyen Er-Risale isimli derneğin Suriyelilerin arasında ‘paralel mahkeme’ olarak görev yaptığı iddia ediliyor

Kilis’te ortaya çıkan görüntüler, AKP’nin adım adım laiklikten kopup, bir programı nasıl hayata geçirdiğini gösteriyor. 8 Ekim Pazar günü Kilis Müftülüğü tarafından hazırlanan organizasyonla bir düğün salonunda 100 Suriyeliye ‘hafızlık beratları’ verildi. Organizasyon Kilis Müftülüğü bünyesinde gerçekleşirken, Diyanet’in işin içinde yer alması, Türkiye’nin gericilikte nasıl çıta yükselttiğini de bir kez daha gözler önüne serdi. Organizasyona Kilis Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Polat ile Prof. Dr. Mustafa Müslim de katıldı.

Selefi kültürü yaratılıyor
Suriyelilerin kurduğu Er-Risale adlı dernek bünyesinde yer alan 20 erkek ve 80 kadına hafızlık beratları verilirken ortaya çıkan görüntüler, Türkiye’de gün geçtikçe filizlenip büyüyen zihniyeti de gösterdi. Selefi sakallı, fesli erkekler ve tamamen kapalı kadınlardan oluşan grup adeta şeriat şovu yaptı.

Paralel mahkemeler
Varlığına izin verilmekle kalmayan, Müftülük tarafından desteklenip kol kanat gerilen Er-Risale Derneği ile ilgili gündeme getirilen iddialar ise çarpıcı. İleri sürülenlere göre Kilis’te faaliyet gösteren Er-Risale Derneği, Suriyeliler için ‘paralel bir mahkeme’ görevi yapıyor.

Devlet içinde devlet
Abdurrahman Efendi olarak bilinen Suriye’nin eski Müftüsü de mahkemenin reisi yani kadısı olarak görev yapıyor. Çevre illerden Hatay ve Antep’ten birbirleriyle davası olanların mahkemeleri de görülüyor.

‘Burada davalar görülüyor’
Paralel mahkemeler ile ilgili iddialar eski Kilis CHP İl Başkanı Hurşit Çetin tarafından gündeme getiriliyor. Çetin konuyla ilgili olarak şunları aktarıyor: “Derneğin faal olarak çalıştığını biliyoruz. Görüntüler ortada, denetim yok. Ancak daha ciddi iddialarımız da var. Şeriat mahkemesinin aktif olarak çalıştığı yönünde duyumlarımız var. Derneğe gidip gelenlerin yakınları, ailelerinden kişiler ve akrabaları, burada davaların görüldüğünü, yakınlarının hukuki konuları burada çözmeye çalıştığını dile getiriyor.”

https://www.birgun.net/haber-detay/devlet-destekli-resmi-kadilik-185092.html

This entry was posted in İrtica, ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *