Duyuru ve Davet * İSTİKLAL ve DEMOKRASİ * CUMHURİYET ve TGB * Atatürk’ün izinde İSTİKLAL yürüyüşü Samsun’dan başlıyor * ‘İstiklal Yolu’na herkesi bekliyoruz’ Ananı dedeni çocuğunu al da gel …

Mehmet Boz
24.10.2017

‘İstiklal Yolu’na herkesi bekliyoruz’

“Ülkenin istiklali ve istikbali istiklal yolundadır” sloganı ile Samsun’dan yola çıkacak olan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Türkiye’nin yeniden yapmak zorunda kaldığı bağımsızlık mücadelesinin Atatürk’ün yolu olduğunu bizlere bu yürüyüşle bir kez daha göstermiş olacaklar.

KİM BU TGB’LİLER?

2006 yılında kurulan TGB, başkanı Cem Dikmen’in ifadesi ile görüşü ne olursa olsun, ister solcu, ister sağcı olsun ortak paydası vatanseverlik olan düşünce sistemini savunan bir gençlik örgütü.

Ergenekon ve Balyoz davalarında yıllar süren ve her güne sığan mücadeleleriyle Silivri duvarlarını yıkan FETÖ örgütünün gerçek yüzünü gösteren ve ülkeyi büyük bir beladan kurtaran mücadelelerin öncüsü bir birlik. Amerika’nın stratejik ortağım, diye diye ülkemizi sömürdüğü ve ülkemizin parçalanması sürecinin esas oyuncusu olduğu hususunda kamuoyunu uyandırmada başrol oynayan düşünce birliği.

BÜYÜK EYLEMLERDE TGB

Unuttuğumuz 29 Ekimleri,10 Kasımları 19 Mayısları amacına uygun ve görkemli biçimde kutlayan ve bize umut ışığı yayan bu gençler yılmadan usanmadan yine yollara düşüyorlar. Atatürk’ün izlediği “İstiklâl Yolunu” bir kez daha anlamlı bir şekilde yapacakları “İstiklal Yürüyüşü” ile yüce ulusumuza hatırlatacaklar.

29 Ekim saat 13:00’de de birinci TBMM önünde bütün bunları ulusumuza haykıracaklar. Karamsar olmayın! Bu büyük ulus karanlık dönemi arkasında bırakarak aydınlık günlere çıkacak; korkmayın! diyecekler…

PARTİLERDEN BAĞIMSIZ TGB hiçbir partiyle organik ve hukuki bağlantısı olmayan her türlü görüşte genci içine alan ve Atatürk felsefesini temel olarak kabul etmiş bir aydınlanma ve aydınlatma sistemi.

Tüm partilerin düşüncesini savunan gençlere kapıları açık. Tek olmazsa olmazları; “Vatanseverlik ve vatanın birlik ve bütünlüğünü savunmak” ve bunu savunurken de Atatürk yolunda ilerlemek.

DAVETE İCABET ETMEK

Bizi karamsarlıktan kurtaran, ışığımız ve geleceğimiz olan gençleri dinlemek gerekiyor. Bu nedenle onların bu kutlu yürüyüşüne ve İstiklal Yoluna katılmalıyız Yaşımız, başımız ne olursa olsun.(1)

‘İSTİKLAL YOLU’NA HERKESİ BEKLİYORUZ’ (*)

Bugüne dek birçok başarılı çalışmalara, dünya çapında ses getiren eylemlere imza atan TGB’liler, Cumhuriyet Bayramı’nda Samsun’dan başlayarak tarihi kongreler güzergahını yürüyecek. Dikmen, yürüyüşün detaylarını anlattı.

Yürüyüş ne zaman başlıyor?

26 Ekim’de. O gün 81 ilden gelen ikişer temsilci ile Samsun’da buluşacağız. İl merkezinde yapacağımız yürüyüşün ardından Amasya’ya geçeceğiz. 27 Ekim günü ise Erzurum’da olacağız. 28 Ekim’de Sivas’tayız, yürüyüşün ve ziyaretlerin ardından aynı gün Ankara’ya varacağız. 29 Ekim günü ise İstiklal Yolu’nu adımlayan arkadaşlarımızı karşılayacak, Türk milletiyle birlikte saat 13’te Birinci Meclis önünde buluşacağız. 29 Ekim coşkusunu Anıtkabir’e, Ata’mıza koşarak tamamlayacağız.

Neden bu rotayı tercih ettiniz ve neden yürüyüşün adını ‘İstiklal Yürüyüşü’ olarak belirlediniz?

‘Türkiye’nin ihtiyacı nedir?’ Bu sorunun yanıtına uygun olarak önümüze iş koyarız. Bu sene 29 Ekim’de Türkiye’nin ihtiyacını ‘program temelinde birleşmek’ olarak tahlil ettik. Bu nedenle ‘İstiklal Yürüyüşü’ yapıyoruz. bu güzergâh Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş güzergâhıdır. Türkiye’nin bağımsızlığına kavuştuğu, bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz kavrama ulaştığımız güzergâh. İstiklal Yolu’nu adımlayarak, Türk milletine kurtuluşun ışığını yeniden göstermek istiyoruz.

“Türkiye’nin ihtiyacı program temelinde birleşmek” dediniz. Biraz daha açar mısınız?

Türkiye’de siyaset, kişiler çerçevesine sıkışmış vaziyette. Olması gereken ise programlar düzleminde çözümler bulmaktır. ‘Türkiye’yi kim kurtaracak?’ diye sormamak lazım. Önce doğru programı belirlemek gerekiyor. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk gibi… Atatürk de önce programını belirledi. Parolası ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’dü. O parolanın yanında yer alabilecek bütün kuvvetleri yanına çekmeye çalıştı. Bugün de önümüzde bu görev durmaktadır.

Ülkemiz Amerika ile bir savaş içinde. Türk ordusu İdlib’de ABD’nin kara gücüm dediği PKK/PYD’yle savaşıyor. Terörle terbiye edilmeye çalışılıyoruz. Bu savaşın iki tarafı var. Türkiyeciler ve Amerikacılar. Süreç bizden yana. Amerikan emperyalizminin ülkemizde ve bölgemizde kaybettiği günleri yaşıyoruz. Bu da demek oluyor ki artık bağımlı iktidarlara yer yok. Uzun zaman sonra ilk defa şu cümleyi rahatlıkla kurabiliriz: Türkiye’de artık Amerikancılar iktidar olamaz. Türkiyemiz, ihtiyacı olan milli iktidara yakın zamanda kavuşacaktır.

Türkiye’nin hemen hemen her üniversitesinde örgütlüsünüz. Büyük yürüyüşe nasıl hazırlanıyorsunuz, üniversitelerde neler yapıyorsunuz?

Alan olarak üniversitelerde, şehir meydanlarında, gece çalışmaları ve sosyal medya çalışmaları da yapıyoruz. Şu anda 100’ün üzerinde üniversite kampüsünde 29 Ekim hazırlıkları sürüyor. Aynı zamanda örgütlü olduğumuz bütün şehirlerin meydanlarında Türk milletini 29 Ekim’de Ankara’ya davet ediyoruz. Akşam saatlerinde çalışmalar bitince değerlendirme toplantılarıyla eksik kalan yönlerimizi tartışıyor, çözmeye çalışıyoruz.

‘SAAT 13’TE, BİRİNCİ MECLİS’TE’

Yürüyüş sırasında bizleri neler bekliyor? Sürprizleriniz var mı?

Yürüyüş sırasında Polis Özel Harekât merkezlerini, Jandarma Özel Harekât merkezlerini, Şehit ve gazi derneklerini ziyaret edeceğiz. Bu ülkenin birliği, bütünlüğü için canını ortaya koyan kahramanlarımıza, ‘yanınızdayız!’ mesajını vereceğiz. Samsun-Amasya-Erzurum-Sivas hattından Ankara’ya gelene kadar, Türk milletinin birliğine duyulan ihtiyacı vurgulayacağız. İçinde bulunduğumuz sarsıntılı günleri birlik olarak aşabiliriz.

Bütün milletimizi bu duygularla 29 Ekim saat:13.00’te Ankara Birinci Meclis önüne davet ediyoruz.

(1 )Mustafa Pamukoğlu’nun TGB ‘İstiklal Yürüyüşü’nde yazısından

(*) Damla TATLIPINAR’ın TGB Genel Başkanı Cem Dikmen ile röportajından

This entry was posted in CUMHURİYET - DEMOKRASİ - ÇAĞDAŞLIK, DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *