IRAK KUZEYİNDE KÜRT BÖLGESİNDE BİR PERDE KAPANDI * Barzani istifa etti, yetkileri IKBY Parlamentosu’na devredildi

cumhuriyet.com.tr
29 Ekim 2017 Pazar

Barzani istifa etti,
yetkileri IKBY Parlamentosu’na devredildi

AFP haber ajansı, Mesut Barzani’nin görevinden çekildiğini duyurdu. Barzani’nin yetkilerinin hükümet, Parlamento ve Adalet Konseyi’ne devredilmesi kararı, Parlamento’da kabul edildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin, 1 Kasım’da sona erecek olan başkanlık süresinin uzatılmasını kabul etmediği bildirilmişti.

Barzani 1 Kasım’da yetkilerini devredecek

Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Barzani’nin 1 Kasım itibariyle sona eren başkanlık süresinin uzatılmasını reddederek, yarın oturum yapılacak IKBY Parlamentosuna konuyla ilgili mektup gönderdiğini belirtmişti.

AFP haber ajansı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin görevinden çekildiğini duyurdu.

IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin yetkilerinin diğer mercilere devredilmesi gündemiyle toplanan Kürt Parlamentosu’nda kapalı oturum gerçekleştiriliyor.

IKBY meclisinde düzenlenen bugünkü oturumda Barzani’nin daha önce yolladığı mektup okundu.

Mektupta Barzani’nin şu ifadeleri yer aldı:

“1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevime devam etmek istemiyorum. Aynı zamanda başkanlık yasasının değiştirilmesi veya süresinin de uzatılmasını kabul etmiyorum. Başkanın yetki ve görevinden kaynaklı yasal boşluğun yaşanmaması için en kısa zamanda tarafların toplanması gerekiyor.”

IKBY Başkanı Barzani, halk içinde “hakların elde edilmesi ve kazanımların korunması” için çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

IKBY Parlamentosu’nda Barzani’nin yetkileri devredildi

IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin yetkilerinin hükümet, Parlamento ve Adalet Konseyi’ne devredilmesi kararı, Parlamento’da yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca Parlamento IKBY Başkanlık Divanı Kurumu’nun da lağvedilmesine karar verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/855416/Barzani_istifa_etti__yetkileri_IKBY_Parlamentosu_na_devredildi.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *