HAYATIN İÇİNDEN * Bir güzel dünya insanı * Doğa dostuna tıraş bedava * Cumartesi günleri kazanılan paradan tek kuruş almayan Rasim Uyan, şöyle konuştu: “Haftanın beş günü kendime bir günü de başka insanlara faydalı olmaya çalışıyorum. Daha çok iş olduğu için Cumartesi gününün gelirini üniversite öğrencilerine, Kızılay’a, Mehmetçik Vakfı’na bağışlıyoruz.”

Zaman zaman içimizi ısıtacak yazılara haberlere ihtiyacımız olur .
Hele hele bu dönemde. İşte bu haber de onlardan birisi.
Güzel insan Rasim Uyan’ı içten kutluyorum.

Müjde Oktay
mujde@aydinlikgazete.com
15.9.2017

Doğa dostuna tıraş bedava

Berber Rasim Uyan, herkesi geri dönüşüme alıştırmaya,
ağaç dikmeye teşvik etmek için elinden geleni yapıyor.

Rasim Uyan, Kocaeli’nin Derince ilçesinde çıraklık döneminden beri çevreyi korumak için çalışan 25 yıllık bir erkek berberi. Uyan, dükkanındaki çevreci uygulama ve kampanyalarıyla müşterilerinin de çevreye duyarlı olmalarını sağlıyor.

Müşterilerin çevre duyarlılığını ve sosyal sorumluluk bilincini artırmak için promosyonlar geliştiren Rasim Uyan, 5 kilo atık pil getirene, 50 adet cam şişe ya da pet şişe getirene, 500 adet mavi kapak getirene, 10 adet ağaç dikene saç ve sakal tıraşını bedava yapıyor. Özellikle atıkların geri dönüşümüne katkı sağlayan çalışmaları ile dikkat çeken Uyan, pillerin yanı sıra; sigara izmariti/paketi, cam şişe ve teneke kutuların da dükkanında toplanmasını sağlıyor.

2003 yılından beri Uyan’ın berber dükkanında şampuan kutularının, tıraş makinelerinin yanında poşet içinde atık piller, kutular içinde cam şişeleri, sigara izmaritleri görmek olası. Camlarda yazılı afişlerde “5 kilo atık pil, 500 adet cam şişe, 500 adet pet şişe, 500 adet teneke kutu ve 500 adet sigara izmariti getirene saç kesimi, yıkama ve fön ücretsiz” yazıyor.

Çocuk yaşlarda buğulu camlara ağaçlar çizdiğini ve doğaya aşık olduğunu söyleyen Rasim Uyan, Derince halkının deyimiyle ‘çevreci berber’ olma hikayesini Aydınlık’a anlattı. Uyan, çevre adına büyük işler başarmaya daha küçük yaşında başlamış:

“Elma, kayısı çekirdeklerini toplar toprağa ekerdim. 12-13 yaşlarımda berberde çıraklık yapmaya başladım. O dönemde lokantalardan yağ tenekelerini atmayıp bana vermelerini istedim. O tenekelere rengarenk çiçekler ektim ve kendi bulunduğum sokağı baştan başa çiçeklerle süsledim. 13 yaşımda belediye başkanının yanına çıktım ve saksılarda çiçek istedim. Belediye başkanı kabul etti ve mahallemize bir kamyon saksıda çiçek gönderdi. Zamanla kendi işyerimi açtım. Okudukça ve araştırdıkça doğaya zarar veren atıkları öğrendim. Bunlara engel olmak için bir yol bulup bu yolu da işimle nasıl birleştiririm diye düşünürken çeşitli kampanyalar ortaya çıktı. Pil getireni, mavi kapak getireni, ağaç dikeni ücretsiz tıraş etmeye başladım.”

ÇÖPE ATILAN JİLETLER TEHLİKELİ

Berberlerin kullanmış olduğu jiletlerin çöpe atılmasının hem insan hem de hayvan sağlığı açısından zararlı olduğunu söyleyen Rasim Uyan, “Çöpe atılan jiletler kağıt toplayan insanlar için, çöpten yiyecek arayan hayvanlar için görünmez tehlike. Ellerini ayaklarını kesiyorlar. Bunun yanı sıra tıraş bıçakları kan bulaştığı için tetanos başta olmak üzere çeşitli hastalıkları da barındırıyor. Tıraş bıçakları çöpe atılmak yerine berberlerde toplanarak geri dönüşüm kurumlarına teslim edilmeli. Türkiye’nin köylerine varana kadar her yerde bu tehlikenin önüne geçmek için kampanyalar başlatılmalı” diye konuştu.

CUMARTESİNİN GELİRİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN

Cumartesi günleri kazanılan paradan tek kuruş almayan Rasim Uyan, şöyle konuştu: “Haftanın beş günü kendime bir günü de başka insanlara faydalı olmaya çalışıyorum. Daha çok iş olduğu için Cumartesi gününün gelirini üniversite öğrencilerine, Kızılay’a, Mehmetçik Vakfı’na bağışlıyoruz.”

KÖY OKULLARINA BİLGİSAYAR SINIFI

Rasim Uyan, “Müşterilerimizden kullanılmayan eski bilgisayarlarını istiyorum. Dükkanda epey birikmeye başladı. Bunları değerlendirip yenileyip, iki tane köy okuluna bilgisayar sınıfı oluşturacağız. Çıkar gözeterek hiçbir şey yapmıyorum, istemiyorum da. Maddi açıdan bir beklentim yok. Bir oğlum var ve ona hep söylediğim şey ‘Sana yeşil bir orman, mavi bir deniz bırakmak istiyorum…’ Bu işleri yapmaktaki amacım da budur. Elimden geldiğince insanlığa yeşil bir orman, mavi bir deniz bırakmak. Her doğan çocuğun, her evlenen çiftin bir ağacı olsun. Bu dünyada herkesin dikili bir ağacı olsun” dedi.

Yazıyı paylaşan sayın Mehmet Boz’a teşekkür ederim.

https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm#inbox/15ed47800553d057?compose=15ed72100461015c

This entry was posted in HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *