EĞİTİM * TEOG NEDEN KALDIRILDI? * Pek çok sınav sistemi ve aynı partinin iktidarı döneminde tam 6 tane bakan değişti…Bugüne kadar eğitimde hangi başarı yakalanabildi?

Nusret Kebapci
09/27/17

TEOG NEDEN KALDIRILDI?

Böyle birden bire…
Tartışılmadan…
Sorgulanmadan,
öğretmenlerden, konunun uzmanı olan çeşitli akademisyenlerden
görüş almadan TEOG neden kaldırıldı?

Haliyle insan merak ediyor…
Tabi bunun yanında…

Acaba bu Barzani’nin referandumu öncesinde geçmişte Barzani’ye çok fazla destek verildiği, üstelik bu desteğin çekildiğine yönelik herhangi bir belirtinin ortaya çıkmadığı koşullarda, hani gündemi değiştirmek ve milletin dikkatini başka yerlere çekmek amacıyla eğitim sistemi Barzani’ye kurban mı ediliyor diye insan düşünmeden edemiyor ama…

Öyle ya da böyle bildiğimiz tek şey TEOG’un kaldırıldığı.
Tabi bu durumda sormak gerekiyor…

Ya kardeşim…
Yaklaşık 15 yıldır…

Pek çok sınav sistemi ve aynı partinin iktidarı döneminde tam 6 tane bakan değişti…Bugüne kadar eğitimde hangi başarı yakalanabildi?

Aslına bakarsanız hiç bir şey .Bırakın PİSA gibi uluslararası sınavları, daha hatasız ders kitabını bile beceremediğiz ortada değil mi?

Şimdi söyle bir fikir jimnastiği yaparak bu sınavın neden kaldırıldığının, yerine neden bazı yandaş gazetelerde dillendirilen adrese dayalı bir kayıt sisteminin getirilmek istendiğini isterseniz biraz tartışalım…

İsterseniz bunu biraz ekonomiyi de işin içine katarak anlatmaya çalısalım…

Bakın…

Eğer herhangi bir malla…

Hizmetle ilgili arz ve talep arasında dengesizlik varsa yani ürün az ve talep fazlaysa mutlaka bir eleme veya seçme yapılması gerekir değil mi?

Bu okul konusu da biraz öyle…
Ya da şöyle konuyu biraz tersten anlatalım…
Diyelim ki…

Ülkedeki okulların tamamı, gerek donatım…
Gerek eğitim ortamı veya bina…
Ve

Öğretmen açısından birbirinin neredeyse aynısı olsa, öğrenci seçmek için herhangi bir sınava ihtiyaç olur muydu?

Elbette olmazdı,Zaten bu seçme işi de az sayıdaki olanaklı okula öğrencilerin yoğun talep göstermesinden kaynaklanmıyor mu?

Ama bilinmesi gereken bir şey var o da…Bu sınavların her türden eşitsizliğe karşın yoksul semtlerdeki öğrencilerin önüne iyi okullarda okuyabilme fırsatı çıkarttığıdır.

Ama şimdi
Bu sınavlar kaldırılınca…

Yoksul bölgelerde okuyan öğrencilerimiz kendi semtlerindeki olanaksız, bakımsız, Öğretmensiz okullara…Hatta İmam hatip türünden okullara mecbur bırakılacak deyim yerindeyse gelecekleri ellerinden resmen çalınacak…

Diğer taraftan zengin semtlerdeki çocuklar da hiç çalışmadan…
Çaba harcamadan, ülkenin en iyi okullarında okuyabilip…
En iyi mesleklerini seçebileceklerdir.
Aslında iş tamamen sınıfsaldır…

Çünkü bilinmeli ki bir toplumda gelir seviyesi açısından uçurum varsa Okulları arasında da uçurum vardır.Ve ülkedeki okullar eşit hale getirilmeden yapılan her türden düzenleme yoksulların aleyhinedir. Ya da şöyle söyleyelim…

Ne demiş şair;

“İşçisin sen işçi kal, giy dedi tulumları…”

Olay budur!

This entry was posted in EĞİTİM, İrtica, ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *