DEVLET KADROLARI AİLE ARASINDA NASIL PARSELLENİR ? * Bu kadarına PES doğrusu ! * KIZILAY nasıl YILDIRIMay OLDU ? * YILDIRIM AİLESİNİN GEMİCİKLERİ

Cumhuriyet
Aykut Küçükkaya
13 Ekim 2017 Cuma

Yıldırımay

Türkiye’nin kadim yardım kuruluşu Türk Kızılayı’nın İstanbul şubesinde görev yapan herkes ya Başbakan Yıldırım’ın akrabası ya yakını ya da AKP’li…

Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından birisi olan Türk Kızılayı’nın İstanbul Şubesi “bir aile şirketi” izlenimi veriyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı’nın Yönetim Kurulu’nda “ya Yıldırım ailesinin üyeleri ya da AKP’yle bağlantısı olan isimler” yer alıyor. Kızılay, 2017 yılında 3 milyar 300 milyon TL’lik bütçesiyle Türkiye’nin dev kuruluşlarından birisi olarak görülüyor.

Atatürk adını değiştirdi

Kızılay, 11 Haziran 1868 tarihinde bir grup idealist hekimin bir araya gelerek kurdukları bir dernek. Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alan bu köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerine yardımlarını sürdürüyor.

Genel Merkezi Ankara’da bulunan Türk Kızılayı, kan merkezleri, afet müdahale merkezleri, 81 ilde bulunan 700’ü aşkın şubesi olan bir sivil toplum kuruluşu. Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olarak izin almaksızın yardım toplama hakkına sahip. Firmalar, şirketler Türk Kızılayı’na yaptıkları “gıda, temizlik, giyecek, yakacak” bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabiliyor.

Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı da Türk Kızılayı Genel Merkezi’nin bir şubesi olarak 2012 yılında halen Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı görevini yürüten İlhami Yıldırım başkanlığında kuruldu. Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu neredeyse bir aile kuruluşu izlenimi veriyor.

İşte o isimler…

İlhami Yıldırım (Yönetim Kurulu Başkanı)
Başbakan Binali Yıldırım’ın kardeşi. Çekmeköy’de üç ortaklı bir gayrimenkul danışmanlık şirketinin büyük ortağı. Ayrıca Türk Kızılayı Genel Merkez Denetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Ali Kurumahmut (Başkanvekili)
Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ Genel Müdürlüğü döneminde odacısı olan hemşehrisi ilkokul mezunu Ali Kurumahmut, önce KİPTAŞ’ta Tapu Şefi, oradan TOKİ’ye bağlı Emlak Yönetim A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcılığı ve daha sonra da Genel Müdürlük koltuğuna oturdu. Mart 2016’da Emlak Yönetim AŞ. genel müdürlüğü görevinden alındı. Görevden alınmasında bir projede konut sahipleriyle mahkemelik olması ve ihaleleri İstanbul ile Samsun’daki yakını olduğu firmalara vermesinin rol oynadığı iddia edilmişti.

Büşra Bahar Köylübay (Başkanvekili)
Başbakan Binali Yıldırım’ın kızı

Vahdet Erdoğan (Başkanvekili)
Başbakan Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım’ın ortaokul yıllarından bu yana yakın arkadaşı, AKP Çekmeköy İlçe Başkanlığı’nda çeşitli görevlerde bulundu. 2014 yılında bir dönem ilçe başkanlığına vekâlet etti. Sahip olduğu şirketler, Çekmeköy Belediyesi’nden ve birçok AKP’li belediyeden milyonlarca liralık ihaleler aldı.

Mehmet Uğurelli (Yönetim Kurulu Üyesi)
Çekmeköy Güç Kardeşler Anadolu Lisesi kurucu müdürü olarak görev yapan Mehmet Uğurelli, daha sonra yeni açılan Özden Cengiz Anadolu Lisesi’ne kurucu müdür olarak atandı. 2012 yılı Öğretmenler Günü’nde Binali Yıldırım, ailenin bağışçı olarak yaptırdığı arsada Çekmeköy Belediyesi tarafından tahsis edilen okulun açılışını yaptı. İlhami Yıldırım ile birçok ortak etkinliğe katılan Mehmet Uğurelli, 2016 yılı Aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği’ne getirildi.

Bekir Kaplan (Yönetim Kurulu Üyesi)
2003 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk milletvekili seçildiği Siirt seçimlerinde basın danışmanlığını yaptı. Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Basın Danışmanlığı görevini dört buçuk yıl yürüttü. 2005-2009 yılları arasında Deniz Feneri Derneği Medya İlişkileri Sorumlusu, 2014-2016 yılları arasında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi- Medya AŞ. Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Ali Ertuğrul Yıldırım (Yedek Yönetim Kurulu Üyesi)
Başbakan Binali Yıldırım’ın kardeşi olan Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Yıldırım’ın oğlu.

Mehmet Ali Ergin (Yönetim Kurulu Üyesi)
Binali Yıldırım’ın AKP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sırasında “Hayat İzmir” projesini hazırlayanlardan biri olan Mehmet Ali Ergin’in şehir planlaması ve mimarlık üzerine bir şirketi bulunuyor.

Nazif Barış Çiftçioğlu (Yönetim Kurulu Üyesi)
AKP Güngören İlçe Yönetim Kurulu Üyesi, Binali Yıldırım’ın hemşehrisi.

Abdülvahit Şimşek (Yönetim Kurulu Üyesi)
Q Shipping BV şirketinin sahibi. Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkan ve Bülent Yıldırım’ın şirketleri ile iş ilişkisi bulunuyor. AVS Küresel Gemi Tedariği ve Yönetimi AŞ’de iki yönetim kurulu üyesinden biri Abdülvahit Şimşek iken diğeri de Başbakan Binali Yıldırım’ın dayısının torunu Rıfat Emrah Erence.

Yılmaz Sezgin (Yönetim Kurulu Üyesi)
AKP’den Çekmeköy Belediye Meclis Üyesi olan Yılmaz Sezgin ayrıca Çekmeköy Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi. Sezgin’in kendisine ait bir aile şirketi de var. Bu şirket 2012 yılında Çekmeköy Belediyesi’nden park ve yeşil alanların aydınlatılması ihalesini aldı.

Seda Yıldırım (Yedek Yönetim Kurulu Üyesi)
Başbakan Binali Yıldırım’ın gelini, oğlu Bülent Yıldırım’ın eşi.

***

Yıldırım ne demişti?

Başbakan Binali Yıldırım, bir yıl önce yaptığı açıklamada, “Türk Kızılay’ı son yıllarda çok mesafe kat etti. Eski yılları hatırlayın, Kızılay kongrelerinde kavga, gürültü… Asırlık Kızılay yıllar geçti yorgun düştü ama AKP iktidarında Kızılay tekrar şaha kalktı” demişti.

CHP: Akraba ve yakınlar işe alınıyor

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Serdar Bayraktar gazetemize şu değerlendirmeyi yaptı: “Son yıllarda Türk Kızılayı’nın bütçesi hızla büyütülmüştür. 2017 bütçesi yüzde 70 artışla 3 milyar 300 milyon liraya çıkmıştır. Akraba ve yakınlar işe alınmakta, israf niteliğinde harcamalar yapılmaktadır. Türk Kızılayı gibi bir kuruluştaki maaşlar kamuoyundan büyük tepki almaktadır. Üst yönetimle ilgili olarak ciddi FETÖ bağlantı iddiaları, çeşitli imar plan tadilatları ve varlıkların yakınlara çıkar sağlamak amaçlı el değiştirdiğine yönelik iddialar bu kadim kuruluşumuza zarar vermektedir. Bugüne kadar, yüksek insani değerlere yönelik varlığını sürdüren bu kuruluşa, bir aile şirketi gibi yaklaşılması ve son yıllarda yaşananlar yakışmamaktadır. Bu tablodan Türk milleti olarak derin bir acı duymaktayız.” *1*

Bu insafsız aile  kadrolaşması haberine ben de YILDIRIM ailesinin GEMİCİKLERİ haberini ekledim .  (Naci Kaptan)

Bağlantılı haber ; https://nacikaptan.com/?p=39318

BİNALİ YILDIRIM’IN GEMİCİKLERİ ! 

Bakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının gemicikleri ortaya çıktı

Tayyip Erdoğan’dan sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın iki oğlu, kızı, damadı ve gelininin deniz taşımacılığında zirve yaptığı ortaya çıktı

AKP’nin 2002’den bu yana kurduğu 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım’ın ailece deniz taşımacılığı yaptığı ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri’nde (İDO) Genel Müdürlük görevini yürütürken 2002 seçimlerinde milletvekili seçilen Binali Yıldırım, Ulaştırma ve daha sonra adı değiştirilen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevlerini sürdürüyor. Binali Yıldırım, 11 yıllık AKP iktidarı döneminde aile bireyleri ile kurdukları şirketlere yabancı şirketlerle de ortaklık kurarak uluslararası sularda deniz taşımacılığı sektöründe zirve yaptılar.

Binali Yıldırım’ın çocukları deniz taşımacılık işine 2002 tarihinde kurdukları Derin Denizcilik Gemi Taşımacılık San. ve Tic. Ltd. Şti ile başladılar. 2009 tarihinde anonim şirket olarak değiştirilen şirketin sermayesi 500 bin TL’ye arttırıldı. Ticaret Sicil Kaydı’na şirketin ortakları olarak, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım ile gelini Seda Yıldırım, kızı Büşra Köylübay ve damadı Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği Uyum Daire Başkanı Özkan Köylübay gösterildi. Şirketin merkez adresi Kozyatağı Golden Plaza No: 8/16 Kadıköy olarak tescillendi.

Aydınlık Gazetesi, aynı adreste Binali Yıldırım’ın oğlu Bülent Yıldırım’ın ortak olduğu bir deniz taşımacılık firmasının daha faaliyet gösterdiğini belirledi. “BAY Denizcilik Gemi Kiralama ve San. Ve Tic. Ltd. Şti.” 250 bin TL sermayeli şirketin ortakları arasında Müjdat Özkaya, Çetin Açıkgöz, Mustafa Elçin ve Binali Yıldırım’ın oğlu Bülent Yıldırım gözüküyor.

Her bir ortağın hissesi 62 bin 500 TL değerinde. 2012 senesinde alınan bir kararla şirketin hisselerinin yüzde 50’si Hollandalı deniz taşımacılığı şirketi Zealand Shipping B.V şirketine satıldı ve şirketin sermayesi 750 bin TL’ye çıkarıldı.

Bu tarihten sonra Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki şirketin kararlarına bakıldığında 4 ortağın dışında bir imza daha göze çarptı. O imza da Zealand Shipping B.V. adına şirketin ortaklarından Erkam Yıldırım’a ait. İsminin Binali Yıldırım adının baş harflerinden oluştuğu söylenen Bay Denizcilik’in resmi internet sitesi “baychart.com” adresinde şirketin filosunda 5 gemi gösteriliyor.

İşte o gemiler
AK BROTHER 29 bin tonluk Panama bandıralı gemi şu anda Kanada açıklarında yük taşımakta. Toplam 42 bin tonluk Panama bayraklı dört gemiden JOALMİ yük gemisi Letonya’nın Riga limanından aldığı yükü İtalya’nın Piombino limanına götürüyor. NENA adlı gemi ise Singapur limanından, Çin’in Nantong limanına gitmekte, MV IRINI gemisi Venazuella Point Lisas limanından aldığı yükü Panama Cristobal limanına götürmekte. JOHN adlı gemi ise Atlantik Okyanusu’ nda seyretmekte. Erkam Yıldırım’ın imza yetkisi ve ortağı olduğu Hollanda şirketi Zealand Shipping B.V nin filosunda ise toplam 200 bin tonluk 10 gemi bulunuyor. Zealand Shipping B.V’ nin internet sitesinde is , ortakları ve iş birliği yaptığı şirketler arasında Yalova’da faaliyet gösteren Q Shipping ve Sefine Denizcilik gösteriliyor.

Kartal, Yenikapı, Tuzla açıklarında yüzlerce gemi aylarca iş beklerken Tayyip Erdoğan’nın gemiciklerinden sonra Binali Yıldırım’ın gemiciklerinin kolayca iş bulması akıllarda soru işareti bırakıyor. ( Aydınlık Derya Derviş) *2*

*1* http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/843576/Yildirimay.html

*2* http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/28061-bakan-binali-yildirimin-cocuklarinin-gemicikleri-ortaya-cikti.html

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *