Ermeni sorununda Sabancı Üniversitesi neden Ermeni tezlerini savunuyor * BÖYLE “BİLİMSEL” ÇALIŞTAY GÖRÜLMEDİ İÇERİ ALMADILAR – AİHM KARARI’NI ÇÖPE ATMAK İSTEDİLER * *Tageszeitung: Vatan Partisi ve Doğu Perinçek etkili oldu*

Bilginize, saygılar.
_____________________

Doğu Perinçek
Vatan Partisi Genel Başkanı

dogu.perincek@vatanpartisi.org.tr
İstanbul Tel: 0 212 251 99 10
Ankara Tel: 0 312 231 81 11
t: /Dogu_Perincek
f: /vatanpartisi

İleti başlangıcı:

Kimden: AYDINLIK AVRUPA <aydinlikberlin@gmail.com>
Konu: TAZ: VATAN PARTİSİ ETKİLİ OLDU
Tarih: 22 Eylül 2017 18:03:43 GMT+3

BÖYLE “BİLİMSEL” ÇALIŞTAY GÖRÜLMEDİ
İÇERİ ALMADILAR – AİHM KARARI’NI ÇÖPE ATMAK İSTEDİLER

ERDEM GÜNEŞ / BERLİN

15-18 Eylül 2017 tarihlerinde Berlin Avrupa Akademisi’nde yaklaşık 20 kişinin katılımı ile emperyalizm kaynaklı 1915 çalıştayı tamamlandı. Lepsiushaus’un evsahipliğinde ve Brandenburg Eyaleti Bilim ve Kültür Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilen çalıştayın düzenleyicileri arasında yer aldığı iddia edilen ve amblemi daha sonra programdan çıkartılan Sabancı Üniversitesi son anda çalıştaydan geri çekilmişti. ABD’den Michigan Üniversitesi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Ermeni Araştırmaları’nın da düzenleyicisi olduğu çalıştaya katılmak isteyen Türkiye Gençlik Birliği Almanya yöneticileri içeri alınmadı. Gençlerin yetkililere okumaları için verdikleri 15.10.2015 tarihli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Perinçek-İsviçre Davası Kararı hiçe sayılarak yetkililerce çöpe atılmak istendi. Gençler, çöpe atılmak istenen AİHM Kararı’nı alarak olay yerinden ayrıldılar.

Aydınlık’a konuşan TGB Almanya Genel Sekreteri Can Çakır şu bilgileri paylaştı: “Medeni bir şekilde görüşme oldu. Nezaket kurallarına uyuldu. 1915 iddialarıyla ilgili görüşlerimizi, bizi kapıdan karşılayan düzenleyicilere özetledik ve katılmak istediğimizi söyledik. İçeri alamayacaklarını söylemeleri üzerine, biz de yanımızda getirdiğimiz ve AİHM’nin Almanya dahil, bütün üye ülkeleri için bağlayıcı olan Perinçek-İsviçre Davası 2. Daire, nihai kararını oradaki yetkililere verdik. Belgeyi alıp gözümüzün önünde tanımadıklarını göstererek, çöpe atmaya kalkıştılar. Bu davranış Avrupalı aydınlara yakışmadığı gibi, utanç vericidir. Bilime ve hukuğa meydan okuyarak, ne bilim yapılır ne de bir diyalog kurulur.”

*Tageszeitung: Vatan Partisi ve Doğu Perinçek etkili oldu*

Öte yandan, çalıştaya katılmak isteyen Türk dernek temsilcileri ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in katılma isteği de kabul görmedi.

Perinçek ile Berlin çalıştayını Federal Almanya Basın Merkezi Bundespressekonferenz’de yaklaşık 1 saat görüşen serbest gazeteci Hülya Gürler, Yeşiller Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Tageszeitung gazetesi için bir haber kaleme aldı.

“Bilimin özgürlüğü tehdit altında” başlıklı haberde, Doğu Perinçek’in görüşleri kırparak verildi. Haberde, çalıştaydan Türk akademisyenlerin geri çekilmesinde ve Sabancı Üniversitesi’nin tedirgin olmasında Vatan Partisi, Aydınlık gazetesi ve Doğu Perinçek’in etkili olduğu bilgisine yer verildi.

*TAZ: KEMALİST VATAN PARTİSİ MÜDAHELE ETTİ*

Haberde, Vatan Partisi için “aşırı milliyetçi, Kemalist” ifadeleri kullanılıyor. Baskılardan dolayı Türkiye’yi terkeden akademisyenlerin Almanya da dahi yıldırmalar maruz kaldıkları iddia ediliyor. Tam da bu nedenle 1915 iddialarına “soykırım” ifadesi kullanan Tageszeitung’un görüştüğü kimi akademisyenler, konunun ele alınması gerektiğini vurguluyorlar.

*PERİNÇEK’İN TEZİ TAZ’TA*

Vatan Partisi Lideri’nin 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi ve AİHM’nin 2013/2015 Perinçek Kararları’na dayanarak ve ısrarla vurguladığı, “Ancak yetkili mahkeme kararıyla soykırım” ifadesi kullanılabilir tespiti haberde aktarılıyor.

*TAZ: PERİNÇEK’E GÖRE, 1915 İDDİLARI ABD’NİN KÜRDİSTAN PLANI’NIN BİR PARÇASI*

1915 iddialarının ABD kaynaklı ve Büyük Kürdistan amacını taşıdığı, Türkiye’yi bölmek için bir planın parçası olduğu Perinçek’in ifadelerinden aktarılıyor.

Çalıştay’ın düzenleyicilerinin ve katılımcı akademisyenlerin yapılan baskılar sonucu geri adım atmak zorunda oldukları, Vatan Partisi ve liderinin etkili olduğu haberde belirtiliyor. Ancak Sabancı Üniversitesi’nin aslında düzenleyicilerden olmadığı iddiasi haberde yer buluyor.

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Almanya’da devam etmekte olan 1915 girişimleri ve özellikle Almanya’da bazı eyaletlerde emperyalizm kaynaklı iddiaların müfredata alınmak istenmesinden dolayı geçtiğimiz günlerde Ankara’daki Alman Büyükelçi’nin bakanlığa çağrıldığı bilgisi de haberde paylaşılıyor.

This entry was posted in ERMENİ SORUNU, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *