DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

Mehmet Ali KÖRPINAR
21.09.2017

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

Değerli arkadaşlar,

Dünya Barış günü nedeniyle, güzel ülkemizde barış ve huzurun yaşanması için tüm halkımızı elele vermeye ve ortak akıl kullanarak, emperyalizmin vahşi isteklerine boyun eğmemeye çağırıyorum. Yüce önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün dediği gibi önce güzel ülkemizde sonra da tüm dünyada barışın oluşması için tüm insanlık eyleme geçmelidir.

Aksi halde AB-D emperyalizmi vahşi isteklerine kavuşacak. Örneğin yine AB-D vahşi kapitalizminin ortaya koyduğu 22 ülkenin bölünmesini içeren BOP projesi ile güzel ülkemizi de bölmek ve parçalamak için her türlü aracı kullanıyorlar.

Umarım sizlerin güç birliği ve ulusal birlikteliğimiz sayesinde amaçlarına ulaşamazlar. 21 Eylül, gerçek Dünya Barış Günü olduğu için sizlere geçen yıl sunduğum 1 Eylül, DÜNYA BARIŞ GÜNÜ ??? başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Bakalım bugün dünyamızca kutlanması gereken Dünya Barış Gününü kaç ülke dile getirecek ve gündemine alacak?

Sevgi ve saygılarımla (21.09.2017)
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yurtta barış, dünyada barış için çalışıyoruz. (1931, Ankara)
Mustafa Kemal ATATÜRK

Değerli Arkadaşlar,

1 Eylül gününü DÜNYA BARIŞ GÜNÜ olarak kutlamak isteyenlere, Vikipedi(özgür ansiklopedinin) 27.08.2016 da güncellemiş olduğu aşağıdaki açıklama yazısını sunmak isterim.“Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü (İngilizce: International Day of Peace), her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayram.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı gününü”nü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül’ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü’nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.”

Yani esas Dünya Barış günü 21 Eylül’dür. Keşke AB-D emperyalizmi olmasa ve her gün barış günü olsa da boş yere kanlarımız akmasa.

Değerli arkadaşlar,

Gerçek dostlar, bu günlerde belli olur. Güzel ülkemizde vahşi bir darbe girişimi sonucu yaşadığımız acı ve üzücü olaylar, AB-D emperyalizmi hakkında oluşan kaygılarımızda, ne kadar haklı olduğumuzu belgeliyor. Çünkü AB-D emperyalizminin ürettiği ve Başkan Obama’nın 20 yıl süreceğini açıkladığı IŞİD(DAEŞ) ve PKK-PYD-YPG gibi terörist örgütler yüzünden binlerce canımızı kaybediyoruz.

Ayrıca gün geçtikçe de artan terör saldırıları yüzünden de güncel yaşantımız oldukça riskli hale geldi. O yüzden, ulusal birlik ve beraberliğimizi korumamız, demokratik, laik, sosyal hukuk devletimize hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor.

Sevgi ve saygılarımla (1.09.2016).
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

This entry was posted in ATATURK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *