BİLİYOR MUSUNUZ * Bilim Teknoloji * Geleceğin Nükleer Santral yakıtı Ay’da çok büyük kaynağı olan Lityum 3 İzotopudur.

Burhan Savaş
21.09.2017

Geleceğin Nükleer Santral yakıtı Ay’da çok büyük kaynağı olan Lityum 3 İzotopudur. Lityum 3 İzotopu Radyasyon yaymaz.Çernobil Lityum 3 İzotopu ile çalıştırılsa kazası bile duyurulmazdı.
.
Lityum 3’ü Çin , Ay Madenciliği yatırımı ile önümüzdeki yıllarda Dünya’ya taşımaya başlıyacak.
.
Radyasyonsuz Nükleer izotop Lityum 3 milyarlarca yıldır Güneş’ten ,Güneş Fırtınası içinde uzaya püskürüyor.Dünya Manyetik Kafesi bu radyasyonsuz nükleer yakıtın Dünya’ya gelmesine engel oluyor.Ay’da Manyetik Kafes olmadığı için Ay’da birikiyor.
.
Son yılların en önemli Uzay , Astrofizik ve Enerji Kaynağı buluşlarından birisi bu.Ama nedense henüz fazla yayılmadı bu konuyla ilgili bilgiler.Çin çok yoğun ve gizli tutuyor çalışmalarını.
.
ABD’de Google , Ay Madenciliği Projeleriyle uğraşan özel mühendis grup girişimlerinin başarılı Projeleri’ni yüzbinlerce dolarla karşılıksız destekliyor.
.
Uzay Madenciliği çalışmaları , gelişen yeni bilgisayarlarla roket ve Ay’a inip kazı yapacak, madeni nakledecek nerdeyse tümü robot özellikte yeni tasarım makinalara dayanıyor. Zaten bu işte olan mühendislerin tümü akıllı makina bilgisayar programcıları.
.
Fusion için 17 milyon derece şart.( Güneş merkezinin ısısı) Lâzerler odaklanarak bu derece ve üzeri aşıldı.Ama , halâ maliyet çok pahalı.

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *