Emekli Tuğamiral Ertürk: YAŞ’ın aldığı kararlar iliklerine kadar siyasi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ)

Sputnik
SEYR-İ SABAH
23:59 04.08.2017
Zafer Arapkirli

Emekli Tuğamiral Ertürk:
YAŞ’ın aldığı kararlar iliklerine kadar siyasi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile ilgili “YAŞ’ın aldığı kararlar iliklerine kadar siyasidir” diyen emekli Tuğamiral Türker Ertürk’e göre TSK’yı bir parti ordusu haline getirmeye çalışıyorlar.

‘YAŞ’ta ABD’nin istediği olmadı’

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları tartışılmaya devam ediliyor. Değişen kuvvet komutanlıklarından en çok tartışılan ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı. YAŞ toplantısında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na sürpriz şekilde Koramiral Adnan Özbal atanırken, bu görevi bekleyen en kıdemli isim olan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin isminin emekliye sevk edilenlerin listesinde yer almaması ile ilgili emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Zafer Arapkirli ile Seyr-ü Sabah’a şu değerlendirmelerde bulundu:

“YAŞ toplantısı bitti. Ama hala general ve amiral atamaları ortada yok. Bu ilk defa oluyor. Toplantı bittikten sonra terfiler açıklandığı anda atamalar da belli olur. Bir Koramiral, Deniz Kuvvetleri Komutanı yapıldı, Cumhurbaşkanı imzaladı ama Donanma Komutanı Veysel Kösele’nin durumu nedir, gerçekten bilmiyoruz. Emekli mi edildi, atandı mı, hiçbir şey belli değil.”

‘ÜLKEMİZ, DEDİKODUYU BİLGİ OLARAK KABUL EDEN BİR KAFAYLA YÖNETİLİYOR’

“Bir komutanı zorla istifaya zorlamaları komedi” diyen emekli Tuğamiral Ertürk, “Ülkemiz adeta bir kabile devleti anlayışıyla, dedikoduyu bilgi olarak kabul eden bir kafayla yönetiliyor. İliklerine kadar bu kararlar siyasidir. YAŞ’ın en önemli görevi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) general-amiral atama ve terfi işlerini yapmasıdır. Tüm dünyada bu kurumlar üç aşağı beş yukarı böyle görev yaparlar. Bir askeri teknik ekiptir bu. Bizim ülkemizde bu teknik bir askeri ekip olmaktan çıkıp iliklerine kadar siyasi bir ekip haline getirildi” ifadelerini kullandı.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ)

‘TSK’YI BİR PARTİ ORDUSU HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Ertürk, şöyle devam etti: “FETÖ’ye karşı gerçekten bir operasyon yapılacaksa siyasi kanattan başlamak lazım. Siz FETÖ’ye yardım ve yataklık suçunu en fazla işlemiş iktidar partisini bu operasyonun dışında tutarak bir FETÖ operasyonu yaptığınızı söylerseniz buna kargalar bile güler. YAŞ’ın böyle siyasi hale gelmesinin sorumlusu ‘Allah’ın lütfu’ bir darbe girişimidir. TSK’yı bir parti ordusu haline getirmeye çalışıyorlar.”

https://sptnkne.ws/fe53

This entry was posted in TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *