ATATÜRK’ün DEĞERİNİ BİLMEK *** Çin büyükelçisi nasıl KEMALİST oldu

duran aydogmus
durgul55@yahoo.com
6 Ağustos 2017

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ VE ATATÜRK

Sevgili Dostlar,

Biliyorsunuz bazı TV kanalları bol reklamların yanında, önemli yazarlar ve kitaplarını paket halinde fiyatlarıyla birlikte duyuruyorlar. Geçen yıllarda ben de bu TV kitaplardan eve teslim alıp hepsini okuyup çok bilgilenmiştim. Diğer ısmarlamalar değil ama, TVden kitap ısmarlanabilir diyorum.

İşte bu yıl da sevgili gelinim benim için 10 kitaplıklık bir paket ısmarlamış ve 23 Haziran (2017)’da bana hediye etti ve zevkle okumaya başladım. Şimdi bu 10 kitabın 7’sini bitirdim, 8’incisi var elimde. Kitapların yazarlarının tamamı Sözcü’nün yazarlarıdır ve Önemli bulduğum yazılara işaret koydum ve bunlardan bazılarını henüz okumamış olan dostlarla paylaşmak istedim.

Kitabın adı :
“SÖZ KONUSU VATAN İSE” Yazar : Rahmi TURAN, Sayfa : 72’den alıntı.

Konu başlığı : ÇİN BÜYÜKELÇİSİ KEMALİST OLDU

Sevgili Dostlar, Epey zamandır Yüce Kurucumuz Atatürk’e, resimlerine, heykellerine, Kurduğu Laik-çağdaş Cumhuriyete saldırıların arttığını biliyoruz hepimiz ve çok üzülüyoruz… Savaşta yendiği ülkelerin insanları ve onların önemli devlet adamları bile bizim Yüce Liderimiz Kemal Atatürk’e hayranlık ve takdirlerini belirtip kitaplara konu ederken, bizim adamlar O Yüce Komutan ve dünya liderini unutturmak için yeni yeni düşmanlıklar sergiliyorlar! Oysa, bütün dünya ülkelerinde Atatürk’e büyük saygı ve hayranlık duyuluyor…

Kitabın 72. sayfasında “ÇİN BÜYÜKELÇİSİ KEMALİST OLDU” başlığı altında Rahmi TURAN şöyle diyor :

Ben beş kıta’da, yüzden fazla ülkeyi gezdim. Atatürk’e gösterilen saygıya bizzat tanık oldum. Yeni Zelanda’da, görkemli bir tepeye dikilen muhteşem Atatürk heykelinin açılış törenine katılmak mutluluğuna eriştim.

Çanakkale Savaşı’nda Atatürk karşısında orduları perişan olan Avustralya ve Yeni Zelanda ülkeleri bile Atatürk heykelleri dikip “Böyle büyük bir komutana yenildiğimiz için üzülmüyor, gurur duyuyoruz” derken, bizim yurdumuzda Atatürk heykelleri saldırıya uğruyor. Söyler misiniz, bu davranışlarda insaf ve kadirbilirlik var mı? Rahmi TURAN şöyle devam ediyor (sf:73) :

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Gong Xiaoshen’in konuşması çok ilginçti. Büyükelçi, Atatürk’ün devlet adamlığı üzerinde uzun uzun durduktan sonra dedi ki :

“Çin, Türkiye’nin dünyadaki konumunu ve rolünü çok iyi biliyor. Ülke olarak, Yüce Atatürk’ün devrimciliği ve ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesini paylaşıyoruz. Özellikle Atatürk’ün ‘Ekonomi demek, her şey demektir’ sözü, tüm uluslararasında genel bir kural niteliğindedir.”

***

Çin Büyükelçisi Gong, konuşması sırasında üstüne basa basa “Ben Kemalist oldum.” dedi ve nasıl Kemalist olduğunu şöyle anlattı :

“Ankara’da büyükelçilik görevine başladığımda, değerli bir insanla tanıştım. Bu değerli insan, Türk-Çin Dostluk Derneği ve Türk Tanıtım Vakfı Başkanı Kemal Baytaş idi. Değerli büyüğümüz Kemal Ağabey bana Atatürk’ü anlattı. O kadar güzel anlattı ki, Atatürk’ün yaptığı muhteşem devrimleri, Atatürk’ün düna görüşünü çok iyi kavradım. Kısacası Kemal Ağabey sayesinde Kemalist oldum. Bugün Çin’de de Atatürk çok sevilen bir devlet adamıdır.” Evet Dostlar, Rahmi TURAN kitabının 72-73. sayfasında bunları yazmış.

Şimdi de bağlantıyı tıklayıp, Uğur Dündar’ın yazısını okuyalım, Atatürk hakkında bazı dünya liderleri neler demişler, bizim nankörler tersini söylemeye ve yapmaya çalışıyorlar halen!

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/ugur-dundar/cumhuriyet-yikiliyor-mu-1960786/

Sn. Uğur Dündar, EKte verdiğim kitaptan alıntı yapmış. Bu çok önemli Kitabın İngilizcesi ve/veya Türkçesi henüz Türkiye’ye getirilmemiş ne yazıkki! Kitap kapağındaki resim pek hoş değil bence, madem Dünya Lideri olarak Atatürk’ü seçmiş “KING OF THE MOUNTAIN (Mountain’in Kralı) demiş, Atatürk’ün resmini koymuş olsaydı daha etkili olmaz mıydı? diyebiliriz ama, içindeki özellikleri önemlidir diyelim… Aslında “Mountain Yayınevi’nim de Kralı” imajı vermek istemiş.

Netice olarak, bizim diplomalı-diplomasız cahiller, dünyanın kabul ettiği ebedi liderimiz Atatürk’ü ve kurduğu çağdaş rejimi yıkmak, silmek istiyorlar! Bunlar kimin ardılları acaba?!

Saygılarım ve kaygılarımla.
Duran Aydoğmuş
06.08.2017

Sayın Aydoğmuş’un yukarıdaki yazısına ben de Emin Çölaşan’ın 30 04.2004 tarihli ve Çin ve Atatürk başlıklı yazısı ile bir katkıda bulunmak istedim ;

Naci Kaptan

Bugün size ilginç ve hiç bilmediğimiz bir olaydan söz edeceğim.
Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu geçen yıl aralık ayında Ankara’da bir Atatürk kongresi düzenliyor. Yabancı konuşmacılardan biri,Çin’den gelen Prof. Dr.Hu Zhenhua. Çinli profesörün konuşma metni ve ekindeki belgeler elime yeni geçti ve sizlerle paylaşmak istedim. Önce kongrede yaptığı konuşmayı özetliyorum:

Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk halkı tarafından sevilen ve saygı beslenen Türk büyüğü değil, aynı zamanda Çin halkının da saygı gösterdiği büyük devlet adamıdır. Ben 72 yaşındayım. Çocukluğumdan beri Çin halkına önderlik yapan Dr. Sun Yat Sen’i bildiğim gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük öncüsü olan Mustafa Kemal’i de biliyordum.

Çin’de Mustafa Kemal Atatürk’ü bilmeyen lise öğrencisi hemen hemen hiç yoktur. Çünkü bizim ülkemizde yıllardan beri lisede mecburi ders kitabı olarak okutulan ‘Yakınçağ ve Çağdaş Dünya Tarihi’ kitabı, Mustafa Kemal ve onun önderliğindeki Türk devrimini de içermektedir.

Kitabın ilk sayfasında dört büyük adamın portresi bulunmaktadır. Bunlar arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün de askeri üniformalı renkli portresi vardır. (Ötekiler Lenin, Gandi ve Cengiz Han).

Size hediye getirdiğim bu kitabın 12. sayfasında ise Türkiye ve Mustafa Kemal devrimi anlatılırken, Mustafa Kemal’in yeni Türk alfabesini öğretmesini konu alan bir resim vardır. Resmin yanında açıklama yer almaktadır.

9 milyon 600 bin kilometrekare toprağı olan Çin Halk Cumhuriyeti, 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip ve birçok etnik grubu barındıran bir ülkedir. Ülkemizde 33 bin 200 lise ve bu liselerde 29 milyon 138 bin öğrenci bulunmaktadır. Başka bir deyişle, Çin’de her yıl bu sayıda genç insan Mustafa Kemal’i ve Türk devrimini öğreniyor ve algılıyor. Çin halkının büyük öndere ne kadar saygı gösterdiğini ve Türk devrimini ne kadar doğru değerlendirdiğini anladığınızı umuyorum.’

Prof. Dr. Hu Zhenhua konuşmasında daha sonra Çin’de yayınlanan çok sayıda Atatürk ve Türkiye kitaplarını anlatıyor.

Atatürk Çin’de ders kitaplarında, milyonlarca insana öğretiliyor. Bizde ise bazılarının elinden gelse, onu sadece ders kitaplarından değil, beynimizden bile çıkaracaklar!

This entry was posted in ATATURK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *