AYNANIN SIRLARI “Nazar etme n’olur çalış senin de olur !!! ” *** Erdoğan Ailesinin Gizli Ticaret Anlaşmaları: Azeri İşadamının 25 Milyon Dolarlık Gemi Hediyesi! * Hediye gemi Agdash

Bağlantılı yazı ; https://nacikaptan.com/?p=48303

Washingtonhattı.com
27/05/2017
Ankara, Avrupa

Erdoğan Ailesinin Gizli Ticaret Anlaşmaları:
Azeri İşadamının 25 Milyon Dolarlık Gemi Hediyesi!

Malta Files’in ortaya çıkardığı belgelere göre Erdoğan ve ailesinin yanısıra işadamı Sıtkı Ayan ile Azeri iş insanı Mübariz Mansimov milyon dolarlık tanker anlaşması olduğunu gösteriyor.

Haberi theblacksea.eu tarafından basılan ve Türkçe’ye çevrilen habere göre, Erdoğan ailesi, Man Adası ve Malta’daki offshore şirketleri aracılığıyla Ağdash adlı milyonlarca dolarlık petrol tankeri satın almış. Bu tankeri almasına aracılık eden ise İstanbul merkezli Palmalı Group’un sahibi Mübariz Mansimov Gurbanoğlu ve Erdoğan’ın yakın dostu olan SOM Petrol’ün sahibi Sıtkı Ayan olduğu analaşılıyor.

Malta Files belgelerine göre Ayan 2008’de yedi milyon, Mansimov ise 2008’den beri Erdoğan ailesine yaklaşık 23 milyon dolar ödemiş, geminin satın alınması için.

Habere göre alışveriş şöyle işledi:

2008’de Erdoğanlar Man Adası’nda, Mübariz Mansimov’un petrol tankeri Ağdash’i “Bumerz Limited” adli aile şirketi üzerinden aldı. “Bumerz”, Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’in adlarının baş harflerinden oluşan ve bu kişilerin sahip olduğu bir şirket.

Bakü doğumlu iş insanı Mansimov’un sahip olduğu Palmalı Group’un filosunda ise yüze yakın gemi var. Karadeniz’deki petrol ticaretinin büyük çoğunluğu Palmalı şirketine bağlı bu gemilerle yapılıyor. Bu ticaret sayesinde milyarder olan Mansimov’unun ABD Başkanı Donald Trump’ın Washington’daki yemin törenine de bizzat katılmıştı.

Mansimov ve Erdoğan arasındaki dostluğun yıllar öncesine dayanıyor, 1998 yılında işini Azerbaycan’dan Türkiye’ye taşıyan Mansimov 2006’da Türk vatandaşlığına geçerek Gurbanoğlu soyadını aldı. “Sayın Başbakan [Erdoğan] ‘Niye Türk vatandaşı olmuyorsun’ demişti, doğru dedim ve Türk vatandaşı oldum” diye ifade eden Mansimov’u yakından tanıyan bir kaynak, vatandaşlık için Türk hükümetine rüşvet verdiği iddia ediyor. Bunu kanıtlamak mümkün değil ama eldeki belgeler Erdoğan ailesinin kişisel servetine Mansimov’un büyük bir katkısı olduğunu gösteriyor.

European Investigative Collaborations (EIC) konsorsiyumunun Malta Files projesi kapsamında yapılan bu araştırma, Türkiye’nin en güçlü ailesinin gizli iş ilişkilerine ve kişisel servetlerini artırmak için devlet imkanlarını nasıl kullandıklarına ışık tutuyor.

Hediye gemi Agdash

AGDASH – Oil Products Tanker
AGDASH – IMO 9435325 –
VESSELS TANKERS AGDASH
AGDASH, IMO 9435325

Gemi detayları

AGDASH (IMO: 9435325, MMSI: 256827000) gemisi 2007 yılında inşa edilmiş olan ve halen Malta bayrağı altında bulunan bir oil products tanker gemisidir. AGDASH 150 metre uzunluğunda, 17 metre genişliğindedir. Gros tonajı 7833 tondur.

Milyarder Mansimov ve Erdoğan ailesi ile iş ilişkisi karmaşık olduğu anlaşılıyor.

Mansimov, 2007 yılında petrol tankeri Agdash’i Rusya’da siparişi verdi. Letonya’da bulunan Parex Bank’tan 18,4 milyon dolarlık krediye başvurdu, Doğu Avrupa ve eski Sovyet ülkelerindeki suçlularının kara para aklama bankası olarak bilinen bu banka parayı hemen vermedi.

Sonbaharda gemi teslim alan Mansimov ile aynı dönemde Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen, İrlanda Denizi’nde vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’nda Bumerz Limited adlı şirketi kurdu. Erdoğan’ın eniştesi İlgen, darbe akşamı, darbenin olduğunu Erdoğan’a haber vermesiyle de gündeme geldi.

Bir yıl boyunca Letonya, Hollanda ve İngiltere kıyılarında petrol taşıyan Ağdash’in Malta’da “Pal Shipping Trader Öne” adli şirketin üzerine kayıtlıydı. Erdoğan ailesi, bir yıl sonra Bumerz Limited şirketi, Ağdash’in kayıtlı olduğu bu şirketin bütün hisselerini alarak Ağdash’in sahibi oldu.

2008’de, “Pal Shipping Trader One” hisselerinin Erdoğan ailesince satın alınmasından bir gün sonra, Parex Bank Mansimov’un Ağdash için bir sene önce istediği ancak alamadığı 18,4 milyon dolarlık krediyi Erdoğanlar’ın şirketi olan Bumerz şirketine verdi.

İşler bundan sonra daha da karmaşıklaşıyor.

Bu alınan 18,4 milyon dolarlık krediyi Erdoğanlar’ın yerine Mansimov ödedi. Çünkü Massimov gemiyi Erdoğan’lardan yedi yıllığına kiraladı ve krediyi Parex Bank’a ödeyecek kişinin Mansimov yapacağına dair taraflar arasında bir antlaşma imzalandı.

Yani Mansimov, halihazırda kendi sipariş ettiği gemiyi Erdoğan ailesinin şirketine devredip, üstüne geminin inşaat masrafı için alınan krediyi de aynı gemiyi kiralayarak kendi cebinden ödemiş oldu. Kredilerin geri ödemesi bittiğinde geminin sahibi Erdoğanlar’ın şirketi Bumerz olarak kaldı.

Böylece Agdash petrol tankeri Mansimov tarafından Erdoğanlara hediye edildi. 2008 yılından 2015 yılına kadar kredi ödemesi devam eden bu hediyenin bedeli en az 21,2 milyon dolar ediyor.Gemi için ödenmesi gereken kalan yedi milyon dolar ise Erdoğan’ın çok eski dostu olduğu bilinen iş adamı Sıtkı Ayan tarafından yapılıyor. Ayan’ın bu ödemeyi Ağdash için neden yaptığı ise bilinmiyor.

Socar, BMZ gemilerini aldı

Erdoğan’ın Mansimov’a bu büyük “hediye” karşılığında nasıl ayrıcalıklar tanıdığının doğrudan bir kanıtı yok, ancak 2008’den sonra milyarder iş adamının ticaretteki başarısının gözle görülür şekilde arttığı açık.Azeri-Türk iş adamı, 2010 yılında Port Bodrum Yalıkavak’ı satın aldı ve süper lüks bir marina inşa etti. Daha sonra da yine Bodrum’da bulunan Tilkicik Koyu’nun özelleştirme ihalesine girdi ve 370 milyon lira teklif vererek ihaleyi kazandı.Mansimov’ın en büyük girişimi ise 2008 yılında yarı hissesini satın aldığı Tekfen İnşaat. Tekfen, Bakü-Ceyhan ve TANAP boru hatlarından geçtiğimiz yıllarda büyük ihaleler kazandı. Tekfen’in sadece TANAP için aldığı ihalenin bedeli yarım milyar dolar.Erdoğan ve Mansimov ilişkisi karşılıklı çıkarlara dayanarak sürdü.

2015’te Ankara’nın Kürdistan Özerk Bölgesi’nden Ceyhan limanına ham petrol ticareti yaptığı duyulunca, Irak hükümeti duruma büyük tepki göstermiş, ihracat yapan denizcilik şirketlerini kara listeye almıştı. Mansimov, bu diplomatik kriz sırasında hükümetin yardımına koştu, Ceyhan’daki limandan petrolün dışarıya taşınmasına aracı olarak Kürt petrolünün Türkiye’ye akışının devamını sağladı.

Mansimov’un aracı rolü, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki petrol ticaretinde de kendini gösteriyor. Palmali Group, 2007 ve 2008 yıllarında Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen tüm ham petrolü Ceyhan’dan taşıma yetkisine sahip tek şirket olmak için 10 yıllığına SOCAR’la anlaşma imzaladı.

Mansimov, SOCAR ve Erdoğan ailesi arasındaki ilişki bugün hâlâ sürüyor. The Black Sea’nin araştırmalarına göre SOCAR, Ocak 2017’de Erdoğan ailesinin bir başka şirketi olduğu kamuoyunca bilinen BMZ Group’a ait beş petrol tankerini satın aldı. SOCAR bu işlem için Malta’da kurulu şirketlerini kullandı. Aynı ay içinde hükümet bir KHK ile SOCAR’ın Türkiye şirketlerinden olan Socar Gaz Ticareti A.Ş.’ye üç aylığına kayyum atamıştı.Erdoğan ailesinin SOCAR’a satılan gemileri, aynı Agdash’da olduğu gibi, Mansimov’un Palmali Group şirketi tarafından kiralanıyordu. Konuyla ilgili daha önce çıkan haberlerde bu gemilerin kredilerinin de Mansimov tarafından kira sözleşmesi dahilinde ödendiğini iddia edilmişti, ancak bu iddiaları destekleyen belgeler bulunamamıştı.

Offshore şirkete yakın dost kalkanı

Erdoğan ailesi Agdash’ın sahibi oldukları gerçeğini olabildiğince gizlemeye çalışmış. Bu ortaklığa yedi milyon dolar koyan Ayan ailesi ise parayı verdikten sonra üç sene boyunca kayıtlarda gözükmüyor. 2011 yılında ise Bumerz’in hisseleri kâğıt üstünde Sıtkı Ayan ve oğlu Bahaddin Ayan’a devrediliyor.Ancak Ayan’ın gemiyi şirketle beraber gerçekten satın aldığına dair hiçbir kanıt yok. Ayanlar konuyla ilgili sorularımıza da yanıt vermediler. Şirketin devrinden sonra düzenlenmiş olan en az üç belge ise Agdash’ın gerçek sahibinin hâlâ Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen olduğunu gösteriyor.

Bu belgelerden en yakın tarihli olanı 2014 yılına ait, yani geminin Ayan’lar tarafından kâğıt üstüne satın alınmasından üç yıl sonra. Bu belgelerden bazıları bizzat İlgen tarafından imzalanmış.Agdash’ın kiracısı da hâlâ Mansimov. 2015’te Parex Bank’tan alınan kredinin geri ödemesi bittikten sonra Mansimov gemi için Bumerz’le yaptığı kira sözleşmesini beş yıl daha uzatmış. Böylece şu ana kadar Mansimov’un Erdoğan ailesinin kişisel servetine gemi üzerinden eklediği 22,7 milyon dolar ve Ayan’ın eklediği yedi milyon dolarla birlikte ortaklığın toplam maliyeti neredeyse 30 milyon dolara denk geliyor.

Mansimov’un uzattığı kira sözleşmesinin süresi 2020 yılında dolduğunda bu servet beş milyon dolar daha artacak.Milyarder Mansimov ve Ayanlar için Türkiye’nin en güçlü ailesiyle ortaklığın maliyeti günde üç bin dolara denk geliyor. Türkiye Devleti’nin sağladığı imtiyazlarla büyüyen bu ortaklığın kârını ise Erdoğan ailesi bölüşüyor.Haberde adı geçenlere konuyla ilgili sorduğumuz sorulara yanıt verilmedi.

https://washingtonhatti.com/2017/05/27/erdogan-ailesinin-gizli-ticaret-anlasmalari-azeri-isadaminin-25-milyon-dolarlik-gemi-hediyesi/

This entry was posted in DENİZ VE DENİZCİLİK, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *