Çocuklarımız endüstriyel zehir yiyor *** Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA)… 2016 yılı raporunda, palmiye yağının 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde, diğer bitkisel yağlardan daha çok kanserojen madde ortaya çıkardığını açıkladı.


Sözcü
Soner Yalçın
09.06.2017

Çocuklarımız endüstriyel zehir yiyor

Tarihi binaları/zeytin ağaçlarını yok etsinler,
yedi yıldızlı Shangri-La otelleri kursunlar!

Zeytini bitirdik…
Ayçiçeğini bitirdik…
Pamuğu bitirdik…

Malezya ve Endenozya’dan palmiye/palm yağı ithal ediyoruz.

“Palm yağı” deyip geçmeyin. Palmiye meyvesinden elde edilen bu yarı katı yağ, soframızın ortasında! Yemeklik sıvı yağ, margarin, dondurma, çikolata, pizza, bisküvi -kurabiye, hazır yemek ve şekerleme gibi gıdaların çoğunda palm yağı kullanılıyor. Keza. Sıvı deterjan, sabun ve şampuanların çoğu, ruj, ağda, endüstriyel yağlar ve bioyakıt içeriğinde de bu yağ var.

Türkiye sadece geçen yıl yaklaşık 1.2 milyon ton palmiye yağ satın aldı.

Malezya ve Endonezya dünyada ihracatın yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. Biz genellikle Malezya’dan alıyoruz. Nedense yağ alıcıları İslam ülkeleri; Bangladeş, Mısır, Nijerya, Tunus, İran, Pakistan, Suudi Arabistan ve Türkiye!

Ama. Satıcı Müslüman değil…

Wilmar International 1991 yılında Singapur’da kuruldu.

Sahibi, Kuok Khoon Hong! (Açılışını Erdoğan’ın yaptığı Beşiktaş’taki tarihi tütün deposu yerine yapılan Shangri-La Otel’in sahibi. “Rolling Stone” dergisini oğluna alınca dünya medyasına haber olmuşlardı. Neyse.)

Wilmar; dünyanın en büyük, palm ve çekirdek yağı, yemeklik yağ, yağ kimyasalları, endüstriyel yağlar, palm biodizel üreticisi ve tedarikçisi. Endonezya ve Malezya’daki en büyük ekim alanlarının ve en büyük palm yağı üretiminin sahibi. 450’den fazla üretim tesisi ve 50’den fazla ülkeyi kapsayan dağıtım ağıyla küresel bir güç.

Türkiye’deki şirketin adı Wilmar Ticaret Ltd. Şti. 2012 yılı itibarıyla Mersin Serbest Bölge’ye getirdiği yağları Türkiye’ye satıyor. İşin ekonomik boyutuna girip konuyu genişletmeyeyim.

Derdim şu…

EFSA RAPORU

Dünya ham yağ üretiminin yüzde 64’ü palmiye ve soya yağından geliyor!

Greenpeace geçtiğimiz 25 yılda, Endonezya’da palmiye yağı üretiminin altı katına çıktığını ve bu nedenle yağmur ormanlarının talan edilerek yerlerine palmiye ağacı dikildiğini açıkladı. WWF/Doğal Hayatı Koruma Vakfı, saat başına 300 futbol sahası büyüklüğündeki yağmur ormanlarının palmiye yağı üretimi için yok edildiğini duyurdu.

İnsanoğlu doğayı katlediyor. Doğa da intikamını bakın nasıl alıyor:

Palmiye yağı, doğal kırmızı rengini değiştirmek ve kokudan arındırmak için yüksek ısılarda rafine ediliyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA)…

2016 yılı raporunda, palmiye yağının 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde, diğer bitkisel yağlardan daha çok kanserojen madde ortaya çıkardığını açıkladı.

Ortalık karıştı…

Dünya Sağlık Örgütü/WHO, BM Gıda ve Tarım Örgütü/FAO gibi kuruluşlar palmiye yağındaki kanserojen maddenin arz ettiği tehlikeye dikkat çekmekle birlikte, palmiye yağının tüketilmemesi tavsiyesinde bulunmadı!

Bilinçli tüketiciler sakinleşmedi…

En büyük darbeyi -bizim fındıkların büyük alıcısı- Nutella aldı! Uzun raf ömrü büyük ölçüde palmiye yağına bağlıydı! Keza. Nestle ve Unilever de, çikolata ve margarin gibi ürünlerde palmiye yağı kullanıyordu. Nutella’nın imalatçısı Ferrero SpA, yağın güvenli olduğunun vurgulandığı bir reklam kampanyası başlattı. Rafine etme işlemini 200 derecenin altında yaptığını savundu.

Konu kapanmadı…

(Migros, Denner ve Jumbo’nun da sahibi) İsviçreli market zinciri Cooperative, İtalya’daki marketlerinde palmiye yağı bulunan ürünü satmayacağını açıkladı!

Ya Türkiye?

Anlatacağım…

AMAÇ TEKLEŞTİRME

Dünya ham yağ üretiminde palm yağ lider! 2011 yılında 53 milyon ton iken, 2015’te 65 milyon tona yükseldi. Soya 43’ten 49 milyon tona; Kolza/kanola 24’ten 27 milyon tona çıkarken…

Ayçiçeği 16’dan 15 milyon tona düştü ve pamuk hep 5 milyon tonda kaldı.

Bu sofralarımıza yansıyor…

Türkiye yılda…

– 950 bin ton sıvı…

– 550 bin ton margarin…

– 200 bin ton civarında da yem, boya ve sabun sanayi ihtiyacı olmak üzere toplam 1.7 milyon ton bitkisel yağ tüketimi yapıyor.

Bitkisel yağ üretiminin temel hammaddesi yağlı tohumlar. Birinci sırada (GDO’lu) soya var. Palmiye soyanın rakibi. Palmiye yağının kişi başına tüketimi 3.5 kilo! Ve hızla artıyor. Niye böyle?

Ne oldu bizim zeytinimize, pamuğumuza, ayçiçeğimize? Yok ediyor/ettiriyor küresel güçler. Palmiyeye, soyaya, kanolaya bizi mecbur bırakıyorlar. “Mc Donald’s kültürü”/”fast food kültürü” bu; damak tadı “tekleştiriliyor!”

Nasıl yapıldığına minik örnek vereyim:

Türkiye, ayçiçek yağı ithalatında yüzde 36 oranında vergi alırken, palmiye yağının ithalatından yüzde 15 alıyor! Palm yağı dış alımı niye kolaylaştırılıyor? Oysa, yağların ithalinde ham olarak yüzde 30, rafine olarak da yüzde 52 gümrük vergisi alması gerekmiyor mu? Sebep belli!

EFSA açıklaması/raporu iktidarın umurunda değil!

Tarihi binaları/zeytin ağaçlarını yok etsinler, yedi yıldızlı Shangri-La otelleri kursunlar!  Çocuklarımız endüstriyel zehirleri yemeyi sürdürsün ,kimin umurunda

This entry was posted in Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, Saglik, TARIM - EKOLOJİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *