EKONOMİ * TEKSTİL NİYE HALA BATMADI ? * AKP kapütilasyonları da hortlatıyor !!! * Evde un, su, şeker var mı? Hazırlayın. Tekstilin helvası kavrulacak.

Sözcü
MURAT MURATOĞLU
16 Haziran 2017

TEKSTİL NİYE HALA BATMADI ?

Rabia dörtlüsü ne? Tek millet. Tek bayrak. Tek vatan. Tek devlet. Peki, Tekstil var mı? Yok! Araya kaynar mı? Yemezler! O zaman Türk tekstilinin dünyada ilk sıralarda işi ne? Demem o ki, tekstil sektörü kendi kaşınmıştır! Belli ki tekstil sektörünün inlerine girilecektir!

Yok efendim en çok istihdam ve katma değer yaratan alanların başında geliyormuş, vay efendim 2016’yı 17 milyar dolar ihracatla kapatmış…Yedirmezler adama!

Geçen yıldan beri üzerinde çalışıyorlardı. En son 1 Mart 2017’de Erdoğan’ın Pakistan temasları esnasında Türkiye‐ Pakistan Serbest Ticaret Çerçeve Anlaşması imzalandı.Pakistan, ne yazık ki çerçeve değil resim arıyor. Bu seferki zorlama değil,çerçevenin içi her an tekstil anlaşmasıyla dolabilir. Resim ortaya çıkınca ne olur?

Evde un, su, şeker var mı? Hazırlayın. Tekstilin helvası kavrulacak.

Pakistan inimize girecek!

Bu anlaşma ile ülkeye rahatlıkla girecek ucuz, çok düşük gümrük vergili ve ek vergisiz Pakistan tekstil ürünleri sektöre okkalı bir darbe vuracak. Zira yerli tekstilci, Pakistan, Hindistan, Tayvan ve Çin’in ucuz tekstil mamullerine karşı yüzde 150’ye varan yüksek ithalat vergisi ile ancak rekabet edebiliyor.

Adamlar bununla kalmayıp, Türkiye’ye ihracat yapmanın yanı sıra hem iç pazarda söz sahibi olacak hem de re‐export imkânı sayesinde Avrupa’ya ve diğer ihracat pazarlarımıza cayır cayır mal satacak. Ucuz insan gücünde Pakistan ile başa çıkamazsın. Sabaha kadar yok paraya Suriyeli çalıştır yine olmaz.Pakistan bugüne kadar anlaşma imzaladığı tüm ülkelere tekstil ürünleri ihracatını artırmış. Türkiye’nin istisna olma şansı yok!

Sektör kıvranıyor
Para kazanacaksa kardeş ülke “cive Pakistan” kazansın. Tamam ama keşke dünya bu kadar iyi niyetli olsa… Dahası var. Pakistan, Çin ve Bangladeş gibi tekstil devi ekonomilerle serbest ticaret anlaşmaları imzalamıştı. Dolayısıyla Çin ve Bangladeş de Pakistan üzerinden ucuz mamulleri Türkiye pazarına satabilecek.

Bakmayın, tekstil şöyle iyi böyle güzel dediğime… Sektörün içi kan ağlıyor.Bundan 45 yıl önce Adana’da kurulan Mensa Mensucat için iflas davası açıldı.Mensa dediğin de dünyanın en büyük 200 entegre tekstil tesisinden biri… Battı batıyor… Piyasada batan ama Kredi Garanti Fonu desteği ile yüzdürülen yüzlerce tekstil şirketinden bahsediliyor.

Bütün bunların üzerine bir de Pakistan antlaşması iyi gider diye düşündü herhalde İktidar… Normal şartlarda aklı başında olan bir ülke bu anlaşmayı imzalamaz. Kim bilir adamlardan ne istedik ki masaya bununla oturdular ve bize imzalatıyorlar. Helal valla…

This entry was posted in Calisma Dunyasi - Is ve Emekciler, Ekonomi, EMPERYALİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *