YABANCI BASINDAN theatlantic.com *** Erdoğan Türkiye’yi bölüyor * Erdoğan is dividing Turkey against itself

Odatv.com
01.04.2017

Talihsiz bir iç savaşa sürüklerse ülkenin kendi başını kurtarması mümkün olmaz

Bölünmüş Ortadoğu haritasi yayınlamasıyla Türkiye’de hatırlanan dünyaca ünlü dergi The Atlantic son sayısında Soner Çağaptay imzasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı analiz eden bir yazı yayımladı.

Bölünmüş Ortadoğu haritasi yayınlamasıyla Türkiye’de hatırlanan dünyaca ünlü dergi The Atlantic son sayısında Soner Çağaptay imzasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı analiz eden bir yazı yayımladı. “Erdoğan Türkiye’yi Türkiye’ye karşı bölüyor” başlıklı yazı, derginin ana sayfasında da okuyuculara sunuldu.

“Ordu, bir dahaki sefere Türkiye’de siyasete müdahale ederse, bu durum muhtemelen Erdoğan’ı devirmek için değil, onu savunmak için olacak” diyen Çağaptay, Erdoğan’ın olası bir referandum başarısı için, “kazansa bile, Ülkenin sadece yarısı bu başarıyı kucaklayacak. Diğer yarısı da bunu siyasi olarak ve PKK ve diğer solcu militan gruplar ise şiddetle yıkmak için çalışacak. Türkiye artık kendine karşı bölünmüş bir ülkedir. Terör saldırıları, toplumsal kutuplaşma ve şiddet, onu talihsiz bir iç savaşa sürüklerse, ülkenin kendi başını kurtarması mümkün olmaz.” ifadelerini kullandı.

Odatv söz konusu yazıyı çevirerek okuyucularına aktarıyor:

2003 yılından bu yana, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçkin, milliyetçi, muhafazakar liderlerin küresel sınıfı için yol gösterici bir ışık olmuştur. Ve bu süre boyunca kendisine karşı çıkanları şeytanlaştırmaya yönelik siyasi bir oyunda mazlum rolü oynamıştır. Erdoğan, ülkesindeki otoriter tutumu daha da güçlendirecek olan anayasa referandumuna haftalar kala, kendisini eleştiren çeşitli Avrupa ülkelerine ”Nazi” yakıştırması yaparak bu stratejiyi uluslararası bir boyuta taşımaya başladı.

Erdoğan’ın bakış açısıyla bu makul bir kumar olabilir; neticede benzer yaklaşımlar geçmişte kendisine başarı sağlamıştı. Son olarak ülke içerisindeki rakiplerini ”halk düşmanları” olarak tanımlarken popülaritesini arttırmıştı. Fakat bu yaklaşımlar toplumu öyle kutuplaştırdı ki, Türk birliğinin geleneksel kalesi olan güvenlik birimleri , Türkiye’nin pek çok cephede şiddetle yüzleştiği bir dönemde siyasallaşmış ve zayıf düşmüş vaziyette – yetmezmiş gibi Türkiye’nin Avrupa’daki ilişkileri de son dönemde patlak verdi. 16 Nisan referandumu öncesinde PKK’dan IŞİD’e kadar geniş bir yelpazeye yayılan terör grupları, Türkleri birbirlerine karşı daha aciz bırakmak için bu bölünmeleri istismar ediyorlar.

TÜRKİYE İKİYE BÖLÜNDÜ

Bugün, referanduma yönelik düzenlenen anketler gösteriyor ki, Türkiye Erdoğan yanlıları ve Erdoğan karşıtları olarak eşit oranda bölünmüş vaziyette. Muhafazakar bir sağ kanat koalisyonu Türkiye’nin mevcut durumunun bir cennet olduğuna inanıyor; İkincisi, solcular, laikler, liberaller, Aleviler (liberal Müslümanlar) ve Kürtlerin gevşek koalisyonu ise cehennemi yaşadıklarını düşünüyorlar.

Türkiye’nin askeri ve polis dahil olmak üzere uzun süredir gündeme getirdiği ulusal güvenlik kurumları, ülkede 1970’lerde sağa yaslı iç savaşa benzer sokak çatışmalarında ve sonrasında 1970’lerde yaşanan çatışmalarda, tehlikeli siyasi çatlaklarında gezinmesine yardım etti. 1990’lı yıllarda PKK tarafından yönetilen tam teşekküllü Kürt milliyetçiliği isyan ve terör saldırıları. Ancak, çeşitli askeri darbeler ve polis darbeleri de dahil olmak üzere, liberal ve acımasız yöntemlerle asker ve polis, Türkiye’yi darbeyle kontrol altına almıştı. Ancak Erdoğan, 15 Temmuz başarısız darbe sonrasında güvenlik güçlerini benzeri görülmemiş bir şekilde tasfiye ettikten sonra değişti.

Aynı zamanda Türkiye’nin Suriye iç savaşına karışması ülkenin toplumsal kutuplaşmaya dayanma kabiliyetini ciddi şekilde zayıflatan beklenmedik, istikrarı bozan türde bir yankı uyandırıyor. 2011’de Suriye’de çatışmalar patlak verdiğinden beri Ankara, Esad rejimini devirmeye çalıştı. Ağustos 2016’da Kuzey Suriye’ye birlik gönderdikten sonra Türkiye hem IŞİD’e hem de PYD’ye askeri operasyonlar düzenledi. Buna göre, Ankara artık Suriye iç savaşında Esad, IŞİD ve Kürtlerin tüm büyük partilerinden nefret etme ayrımcılığına sahipti. Suriye, şüphesiz Türk vatandaşlarını ülkesinin eylemleri için cezalandırmaya çalışmaya devam edecektir: Türkiye Esad rejimini, Güney’deki Reyhanlı’da 2013 yılında düzenlenen bir dizi otomobil bombalaması olayını, Suriye hükümetinin katılımı reddetmesine rağmen 51 kişiyi sorumlu tuttu.

SURİYE, IŞİD VE PKK’NIN SEBEBİ OLDU

Erdoğan’ın Suriye politikası aynı zamanda IŞİD ve PKK’nın terör saldırılarının da öncelikli sebebi haline geldi. Ankara her ne zaman Suriye’de PYD’ye karşı bulunduğu girişimlerinde başarı elde etse, bu durum PKK’nın Türkiye’yi hedef almasında gerekçe haline geliyor. Türkiye sınırları içerisinde gerçekleşen her IŞİD saldırısı da, benzer şekilde Türkiye’nin Suriye’de cihadçılara karşı sürdürdüğü operasyonlarına bir tepki gibi görünüyor. Örneğin, 456 kişiyi öldüren İstanbul havaalanındaki Haziran 2016 IŞİD saldırısı, Ankara’nın Suriye-Arap makamlarının terör örgütünün topraklarına girmesinden hemen sonra meydana geldi. En az 39 kurban alan İstanbul’da bir gece kulübünde yılbaşı arifesinde yapılan saldırılar, Türkiye destekli güçlerin stratejik Suriye kenti el-Bab’i IŞİD’den almaya yönelik bir operasyon başlatmalarının ardından gerçekleşti.

IŞİD ve PKK, Türkiye’nin iki aşırılık yanlısı kesimini temsil ediyor; her biri ülkenin siyasi çöküşünü genişletmeye niyetli – bir de ülkenin Suriye politikası hakkında samimi bir tartışmayı engellemesi ve bu politikanın iç güvenlik üzerindeki etkisi. IŞİD’in seçtiği hedefleri göz önünde bulundurun: laik ve liberal Türklerin uğrak yeri olan gece kulübü gibi mekanlar; İstanbul’da çoklu saldırıyla hedeflenen yabancı turistler; Temmuz 2015’te Suruç’un sınırındaki kasabada ikiz intihar bombasıyla öldürülenler gibi, Kürtler ve solcular; Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen barış toplantısında 103 kişiyi öldüren Aleviler gibi liberal Müslüman mezhepler, Erdoğan karşıtı muhaliflerin kilit bir bloğu ve şimdiye kadarki en yıkıcı IŞİD saldırısının ana kurbanlarıydı.

IŞİD ANTİ-ERDOĞANCILARI HEDEFLİYOR

IŞİD, yabancılar ve Erdoğan karşıtı blok üyelerini hedef alarak, Erdoğan yanlısı milliyetçilere, cihatçıların kendileri için bir tehlike teşkil etmediği yönünde bir mesaj gönderiyor gibi görünüyor; İslamcı hükümet tarafından tehdit olarak görünen Batı etkisindekileri “temizlemek” üzerine yoğunlaşıyorlar. Fakat IŞİD, Erdoğan’ın anti-Erdoğan unsurlarını hedeflemeye devam ederken, PKK ve saldırıları da karşılıklı olarak devam edecek gibi. Kürt militanlar polis ve askeri güçlere yönelik ölümcül saldırıları düzenli olarak yürütüyor. Erdoğan’ın mesajı, Erdoğan karşıtı bir bloğa yönelik. Türk liderinin gücünü pekiştirmesine istinaden PKK’nın hoşnutsuz olması “Erdoğan’ın birliklerine” karşı tek umutları.

Erdoğan’ın politikaları bu eğilimi hızlandırabilir. Erdoğan yanlısı medyada görüldüğü gibi, hükümet PKK tarafından öldürülen kişileri “şehitler” olarak tanıdı ve onlara özel statü kazandırdı. Şimdiye kadar IŞİD tarafından öldürülen kişilere bu kadar özel statü tanınma imkânı vermeyi ise reddetti. Bu politika değişmeden bırakıldığında, bu politika terör saldırılarından ölenler için iki katmanlı bir sınıflandırma yaratmaya ve böylelikle Türkiye’nin bölünmelerini bir PKK-IŞİD ekseni boyunca ilerletmeye yardımcı olabilir.

ORDU BİR DAHA MÜDAHALE EDERSE

Bu arada, başarısız darbe, Erdoğan’ın askeri ve polis kuvvetleri üzerindeki gücü güçlendirerek onları Türkiye’deki bölünmüşlüğün Erdoğan yanlısı tarafına çekmesini sağladı. Ordu, bir dahaki sefere Türkiye’de siyasete müdahale ederse, bu durum muhtemelen Erdoğan’ı devirmek için değil, onu savunmak için olacak. Erdoğan’ın Türkiye’sine çağrılan Ankara’nın seçkin bir polis teşkilatı üyesi olan kişi 19 Aralık’ta Ankara’daki Rus büyükelçisine suikast düzenledi. 22 yaşındaki adam, polis teşkilatının siyasileştirilmesinin yanı sıra Erdoğan’ın Suriye politikasının bir ürünüydü. Bu açıkça siyasi bir cinayetti: Tetiği çekmeden önce, Moskova’nın Suriye’deki politikasına kurbanını cezalandırdığını beyan etmişti.

Erdoğan için, kaos fırsat yaratabilir. Anayasa referandumu geçerse, cumhurbaşkanının yetkilerini büyük ölçüde genişleterek Erdoğan’ın hükümet başkanına, devlet başkanlığına ve iktidardaki AKP partisinin başında bulunmasına ve tüm ülkede iktidarın güçlenmesine neden olacaktır. (Şu anda sadece devlet başkanı ve hükümet üzerinde jüri denetiminden yoksun olduğu için ülkenin anayasasında cumhurbaşkanının resmi olmayan bir şekilde AKP’ye gitmesini engelleyen partizan bir figür olmasını öngörüyor.) Fakat kazansa bile , Ülkenin sadece yarısı bu başarıyı kucaklayacak. Diğer yarısı da bunu siyasi olarak ve PKK ve diğer solcu militan gruplar ise şiddetle yıkmak için çalışacak.

Türkiye artık kendine karşı bölünmüş bir ülkedir. Terör saldırıları, toplumsal kutuplaşma ve şiddet, onu talihsiz bir iç savaşa sürüklerse, ülkenin kendi başını kurtarması mümkün olmaz.

Kaynak: https://www.theatlantic.com/international/archive/2017/03/turkey-erdogan-kurds-pkk-isis-syria-coup-gulen/521487/

Çeviri: Şıvan Okçuoğlu

This entry was posted in FAŞİZM, YABANCI BASIN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *