YABANCI BASIN The Economist * Türkiye hiç olmadığı kadar bölünmüş halde

cumhuriyet.com.tr | 2017-04-17

Economist: Türkiye hiç olmadığı kadar bölünmüş halde

İngiliz The Economist dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandumdan istediği sonucu elde ettiğini ancak bunun kendisi için bile tatmin edici bir sonuç olmadığını söylüyor.

İngiliz The Economist dergisinin internet sitesine koyduğu analiz-haberde, “Yabancı gözlemciler, hükümeti oylamayı kendi lehine etkilemekle suçladı. Hayır kampı da sahtecilik iddialarında bulunuyor. Ülke hiç olmadığı kadar bölünmüş durumda” diyor.

Türkiye’de Pazar günü yapılan referandumla, başkanlık sistemini içeren anayasa değişiklikleri halkın yüzde 51,4’ünün oyuyla kabul edildi.Söz konusu değişiklerden cumhurbaşkanının siyasi parti üyesi olmasının önünü açan düzenlemenin değişikliklerin yayınlanma tarihi; diğerlerinin ise 3 Kasım 2019’daki seçimlerle birlikte yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

“Erdoğan Türkiye’deki referandumda zaferini ilan etti” başlıklı makalede, yapılan 18 maddelik değişikliği Türkiye devletinin “en radikal yeniden yapılanması” olarak nitelendiren The Economist, Erdoğan’ın bu sistemle 2029 ve hatta cumhurbaşkanlığının ikinci dönemi sona ermeden erken seçim kararı alınması halinde üçüncü bir dönem için de aday olarak 2034’e kadar iktidarda kalmasının önünü açtığını öne sürüyor.

The Economist dergisi, geçen hafta Cuma günü piyasaya çıkan sayısının kapağına Türkiye’deki referandumu taşımış ve “Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor” başlığına yer vermişti. Türkiye ile ilgili üç makalenin yer aldığı sayının ana yazısında, Erdoğan’ın ‘son yıllarda görülen en büyük baskıyı uyguladığı ve Batı’nın Türkiye’yi yalnız bırakmaması gerektiği’ belirtilmişti. (Kaynak: BBC Türkçe)

© 2017 www.yaynet.com.tr

This entry was posted in ANAYASA, FAŞİZM, SEÇİM - SEÇSİS. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *