TÜRBAN VE ORDU *** Milli Savunma Bakanlığı kadın subaylara türbanı serbest bırakırken bizim fikrimizi sormadı!” Tuhaf bir açıklama doğrusu! Tam referanduma giderken Genelkurmay’a danışılmadan alınan bu karar, iktidarın oy kaygısını yansıtıyor!

sozcu.com.tr
Rahmi Tura
2 Mart 2017

Türban ve Ordu!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde türbanın serbest bırakılması doğru oldu mu?
Kadın subaylarımızın, İranlılara benzemesini beğenip seven var mı?
Genelkurmay bu konuda çeşitli eleştirilere muhatap oldu. Karargâhın savunması şöyle:

“Milli Savunma Bakanlığı kadın subaylara türbanı serbest bırakırken bizim fikrimizi sormadı!” Tuhaf bir açıklama doğrusu!  Tam referanduma giderken Genelkurmay’a danışılmadan alınan bu karar, iktidarın oy kaygısını yansıtıyor! Türban taraftarı olan kitlelere “Bakın biz askeriyeyi de dize getirdik, türbanı serbest bıraktık” diye mesaj verilmek isteniyor.Siyasi bir karar ve siyasi bir oyun!
* * *
Türk askerinin, subayının, astsubayının üniforması belli…  Bu üniformalar yönetmeliklerde net olarak tarif ediliyor. Birileri çıkıp “Ben kısa pantolon giyeceğim” veya  “Ben sarık sarmak, ya da fes takmak istiyorum.  Benim inancım böyle” dese uygulanacak mı?  Ordular, başıbozuk silahlı örgütler değildir!

Silahlı Kuvvetleri, eşkıya çetelerinden ayıran üniformadır, kurallardır.
Üniforması bozulan ordunun kendisi de bozulmaya başlar!

Ordunun içindeki türban aslında ikilik anlamına gelir, subayların ve astsubayların “Türbanlılar” ve “Türbansızlar” diye bölünmesi demektir.Artık subaylarla astsubaylar birbirlerine “Türbanlı” mı “Türbansız mı?” diye bakacak, karşılarındakini ona göre değerlendirecek!
* * *
Siyasi bir anlamı olan türbanın orduda ikilik yaratması ihtimali az değildir.Genelkurmay bu riski düşünmez mi? Milli Savunma Bakanlığı’nı uyarma görevini yapmaz mı?

Ordunun üniformasını Savunma Bakanlığı’nın değil, Silahlı Kuvvetler’in belirlemesi gerekir.Ülkemizdeki bu tür olumsuz gelişmeler sanırım düşmanlarımızı sevindiriyordur!

Silahlı Kuvvetler, bizi bu belalı coğrafyada ayakta tutan en önemli güçtür. Bindiğimiz dalı kesmiş olmayalım!

This entry was posted in ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *