Aynı yasağı bakın kime uyguluyoruz

Odatv.com
03.03.2017

Aynı yasağı bakın kime uyguluyoruz

Bulgaristan 26 Mart’ta seçime gidiyor. Bulgaristan’da seçime girecek olan partilerden Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin eski Milletvekili Erdinç İsmail Hayrullah, Dışişleri Bakanlığı’nın kararıyla Türkiye’ye alınmadı.

Hükümet, Almanya ve Hollanda’ya ifade özgürlüğünün engellendiği, vatandaşlarla buluşmalarının iptal edildiği gerekçesiyle kriz yaşıyor. Ancak benzerini Türkiye’de yaşayan bir başka ülkenin partisi daha var.

Bulgaristan, 26 Mart’ta seçime gidiyor. Türkiye’de ise 400 bin Bulgaristan seçmeni bulunuyor.

TÜRKİYE’YE ALINMADI

26 Mart’ta seçime girecek olan ve Türk seçmenlerinin oy verdiği partilerden olan Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin eski milletvekili Erdinç İsmail Hayrullah, seçim çalışması için gelmek istediği Türkiye’ye, Dışişleri Bakanlığı’nın kararıyla alınmadı.

Hayrullah’ın Türkiye’ye niye alınmadığına dair CHP milletvekillerinin verdiği soru önergelerine de yanıt verilmedi.

“DAHA KÖTÜSÜNÜ SİZ YAPIYORSUNUZ”

Konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısı konuşmasında da dile getirdi. Konuşmasında “Bir konuyu eleştiriyorsanız önce dönüp kendinize bakmanız lazım” diyen Kılıçdaroğlu “Bulgaristan’da hem Türk kökenli hem de Bulgar vatandaşı olan Erdinç İsmail Hayrullah, Bulgar parlamentosunda Türkiye dostluk grubu başkanı… Türkiye’de propaganda yapmak istiyor. Türkiye’ye girişi yasaklandı. Bir devlet, kendi itibarını ayaklar altına almaz korur. Bunun mücadelesini yapar. Almanya’ya kızıyorsunuz, daha kötüsünü siz yapıyorsunuz. Bu olmaz, siyaset çifte standardı kaldırmaz” ifadelerini kullandı.

AKP’NİN DESTEKLEDİĞİ PARTİ

Bulgaristan’daki seçimlere katılan, bir diğer Türk seçmenlerinin oy verdiği parti ise Dost Birliği Partisi. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden ihraç edilen Lütfi Mestan’ın Genel Başkanı olan parti ise bu tarz engellemelerle karşı karşıya kalmadı. Hatta bazı AKP’li milletvekilleri katıldıkları programlarda Bulgaristan’daki seçimlerde bu partinin desteklenmesi gerektiğini söylediler.

Konuyla ilgili Odatv’ye konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ise “İktidar partisi bir partiye açık destek veriyor. Bizim ülkemizde on binlerce seçmen var. Biz isteyenin gelip propaganda yapmasından yanayız. Demokrasinin gereği budur. Biz şu partideniz, siz şu partidensiniz demek olmaz. Bırakalım soydaşlarımız istedikleri gibi oylarını kullansınlar” dedi.

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, FAŞİZM, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *