Çocuklara yönelik “toplu taciz” olayları neden sürekli olarak dini kurumlarda oluyor *** TARİKAT KURSUNDA YİNE TACİZ

cumhuriyet.com.tr
2017-02-27

TARİKAT KURSUNDA YİNE TACİZ

Konya Karatay’da bir Kuran kursunda, kendilerinden 6-7 yaş büyük çocuklara emanet edilen 5 çocuk istismar edildi

Konya Karatay’da Nakşibendi tarikatına yakınlığı ile bilinen yatılı bir Kuran kursunda, kurs yöneticilerinin yaşı büyük olduğu gerekçesiyle okutman olarak görevlendirdiği çocukların, 10 yaşındaki 5 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Konya Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, Karatay ilçesindeki Kuran kursuna aileleri tarafından eğitim görmek üzere gönderilen çocukların kursun yemekhanesi, yatakhanesi ve mescidinde sistemli olarak kendilerinden yaşça büyük diğer çocuklar tarafından iki yıl boyunca istismar edildikleri belirlendi.

Çocuklar ise aradan geçen yılların ardından yaşadıklarını “kötülük yaptılar” diyerek anlatabildi.Nakşibendi tarikatının Erenköy cemaatine yakın olduğu ileri sürülen Karaaslan Medine Kuran Kursu’nda, 5 çocuğun hafızlık eğitimi sırasında istismara uğradığı ortaya çıktı. 2014 yılında kuran kursuna hafızlık eğitimi için aileleri tarafından gönderilen çocuklar, devlet tarafından görevlendirilmemiş ancak kurs yöneticilerince “öğretici” olarak belirlenmiş kendilerinden yaşça büyük çocuklara emanet edildi. Kendilerinden 6-7 yaş büyük çocuklara emanet edilen 5 çocuk, yatılı olarak kaldıkları Kuran kursunun çeşitli alanlarında sistematik olarak istismara uğradı. Çocukların yaşadığı olaylar ise Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede yer aldı.

İddianamede istismarın yaşandığı dönemde 18 yaşından küçük olan 1997-1999 yılları arası doğumlu 5 kişi, “suça sürüklenen çocuk” olarak tanımlandı. Delilleri kamu davası açmaya yeterli gören savcı, bu kişiler hakkında “Çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla cezalandırılmalarını istedi.

This entry was posted in ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *