İnsan haklarına ve demokrasiye saygı işte böyle bir şey ; ANCIENT LIGHT (Işık alma hakkı) nedir ?

ANCIENT LIGHT

Filmlerde, dizilerde, belgesellerde ve fotoğraflarda; Londra’nın içindeki, ağacın boyunu aşmayan evler her zaman dikkatinizi çekmiştir.  Aslında o evler için İngiltere, Türkiye’deki gibi çarpık kentleşmenin ve iç içe geçmiş mimariden yoksun yapıların kent merkezinde ortaya çıkmasını engellemek için ilginç bir yasayı uyguluyor.

“Ancient Light” ya da “Right to Light” İngiltere’de “Işık alma hakkı” olarak bilinen ve uzun yıllardır uygulanan bir yasa.Londra’da eğer bir pencereden 20 sene boyunca güneş ışığı geliyorsa, sonsuza kadar ışık alma hakkı bulunuyor.

Bu ne demek ?
Konuyu Twitter adresinden aktaran, “Azuth Kanadıkırık” (@Azuth) şöyle anlatıyor:  Yanındaki arsa satılırsa, oraya senin ışığını kapatacak hiç bir şey yapamıyorlar yani. Tabi bizde müteahhit demek şehri umursamayan demek. İngilizlerin “ışık alma” hakları kanunlarla korunuyor ve tillahı gelse ışığı kesemiyor. Ama işte burada şehrin siluetine bile acımıyorlar.

Bunu göstermek için ise Londra’da belediyeye başvurarak pencerenizden 20 senedir ışık girdiğini  kanıtlamanız gerekiyor.  Eğer kanıtlarsanız belediye size üzerinde “Ancient light” yazılı bir tabela vererek pencerenize asmanızı istiyor. Tabelayı asmak demek en az 20 yıldır pencerenize giren ışığı artık kimsenin kesemiyeceği anlamına gelmesi demek.Bu yasanın bir de Türkiye’de uygulanmaya başladığını düşünün…

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, Genel Kultur. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *