EKONOMİ * Tası tarağı toplayıp satıyoruz! * Osmangazi Köprüsü ile bu mucizenin Türkiye’ye faturası ufaktan belli olmaya başladı. Günlük 40 bin araç üzerinden anlaşma yapan devlet geçen araç sayısı 13 bin rakamında kalınca bunun Hazine’ye yani vatandaşa günlük bedeli 3 milyon lira…

Murat Muratoğlu
19.09.2016

Tası tarağı toplayıp satıyoruz!

Hayrola, ülkeyi mi terk ediyoruz? Öyle kapsamlı bir özelleştirme programı açıklandı ki, elde ne var ne yok satıp gideceğiz sanki! Burada ilginç olan, hemen hemen her devlet kurumunun bu özelleştirmenin kapsama giriyor olması…… Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Darülaceze Başkanlığı gibi…… Listede yok, yok!
Yasa çıktıktan sonra kurumlar her türlü varlıklarını İdare’ye bildirecekler. O varlıklar özelleştirme kapsamına alınacak.

Tanımı biraz “geniş” tutmuşlar!

Peki, devlet kendi kurumlarının varlıklarını bilmiyor mu? Tabii ki bilmiyor! Kurumlar listeyi hazırlayıp yollayınca öğrenip satacaklar işte. Buradaki başka bir ilginç ifade “varlık” tanımı… Tasarıyla sadece taşınmazlar değil, mevcut varlıklar da Özelleştirme İdaresi’nin satış listesine giriyor. Varlık ne? Bu tanım neleri kapsıyor? Gayrimenkulden tut, zımbadan kaleme kadar her şeyi bu tanımın içine sok. Aklına ne gelirse……

İnsan da bir varlıktır!

İnsan da bir varlık olduğuna göre çalışanlar kendilerini bir anda özelleştirilmiş olarak bulurlarsa şaşırmasınlar! Biraz daha kasarlarsa, Devlet Opera ve Balesi’nde kadrolu olarak çalışan bir balet girdiği “varlık” tanımından dolayı özelleştirme sürecinde satın alınarak yeni şirketinin girişinde sabahtan akşama Fındıkkıran veya Kuğu Gölü gibi eserlerin bazı bölümlerinden özgün koreografiler sunabilecek. Parasıyla değil mi?..

Mucize formül elde patladı

Konumuza dönersek satışlardan elde edilen para Varlık Fonu’na devredilecek. Hani yap-işlet-devret modelini bize mucize formül olarak anlatıyorlardı ya…… Mega projeleri özel sektör yapacak, işletecek sonra devlete devredecek üstüne de para verecekti. Bu sayede bütçede borç olarak görünmeyecekti. Osmangazi Köprüsü ile bu mucizenin Türkiye’ye faturası ufaktan belli olmaya başladı. Günlük 40 bin araç üzerinden anlaşma yapan devlet geçen araç sayısı 13 bin rakamında kalınca bunun Hazine’ye yani vatandaşa günlük bedeli 3 milyon lira… Anlaşma gereği firma 22 yıl köprüyü işletecek.

Hesabı kim soracak?

İşte buna benzer devasa projeler yurtdışından kredi bulamıyorlar. Yurtiçi bankalar da limitlerine geldiler ve artık bu projeleri fonlayamıyorlar. Bundan sonra devlet hem projeyi ihale edecek, hem “Varlık Fonu” vasıtasıyla kredisini verecek hem de proje bittikten sonra taahhüt ettiği garanti parayı ödeyecek.Anlayacağın, Varlık Fonu bildiğin örtülü ödenek! İstersen uzay üssü kur, soru soran olamayacak. İhaleyi alan öpüp başına koyacak!

This entry was posted in Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *