YABANCI GÖZÜNDEN TÜRKİYE NASIL GÖRÜNÜYOR ; Almanya’ya göre Türkiye ‘İslamcıların eylem platformu’

cumhuriyet.com.tr
17.08.2016

Bağlantılı yazılar

Dışişleri’nden ‘gizli Türkiye belgesi’ için açıklama geldi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/585606/Gizli_Turkiye_belgesinin_sizmasi_Almanya_basininin_gundeminde.html

Almanya’ya göre Türkiye ‘İslamcıların eylem platformu’

Sığınmacı krizi için bel bağladığı Ankara’yı eleştirmekten kaçınan Alman hükümetinin, kapalı kapılar ardında Türkiye’yi “İslamcı grupların merkezi eylem platformu” olarak nitelendirdiği öne sürüldü. Alman ARD kanalının eline geçen resmi yazışmada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Ortadoğu’daki İslamcı gruplar ve terör örgütlerine destek verdiği” ifadesi de yer alıyor.

Söz konusu yazışma, Alman Federal Meclisi’ndeki Sol Parti grubunun hükümete verdiği soru önergesine İçişleri Bakanlığı’nın verdiği yanıt. Bakanlık Müsteşarı Öle Schröder’in “Milli menfaatler gereği” gizli olarak sınıflandırıldığını belirttiği yanıtta “Türk hükümetinin yıllardır bilinçli olarak Ortadoğu’daki İslamcı gruplar ve terör örgütleriyle işbirliği politikası yürüttüğü, Erdoğan’ın bunu aktif olarak desteklediği” savunuluyor.

Ankara adım adım…

Yanıtta şu ifadeler dikkat çekiyor: “İktidardaki AKP ve Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, Mısır’daki Müslüman Kardeşler, HAMAS ve Suriye’deki silahlı İslamcı muhalefet lehine yaptıkları sayısız dayanışma açıklaması ve destek eylemleriyle, Müslüman Kardeşler’e olan ideolojik yakınlıklarını vurgulamışlardır.”

2003’ten beri AB terör listesinde olan Hamas ve Erdoğan’ın adlarının büyük harflerle yazıldığına işaret eden ARD, “Alman hükümeti ilk kez Türkiye Cumhurbaşkanı ve bir terör örgütü arasında doğrudan bağ kurdu” diyor.

Alman dış istihbarat örgütü BND’nin değerlendirmelerine dayanarak hazırlandığı belirtilen yanıtta, “Özellikle 2011 yılından bu yana Ankara’nın adım adım İslamlaştırıldığı iç ve dış politikasıyla Türkiye, Ortadoğu’daki İslamcı grupların merkezi eylem platformu haline geldi” ifadesi de yer alıyor.

Dağdelen: Berlin suç ortağı

İçişleri Bakanlığı’nın yanıtının hükümete yönelik eleştirilerini haklı çıkardığını savunan Sol Parti dış politika temsilcisi Sevim Dağdelen, Türkiye’nin “kendisini silahlı İslamcılığın yuvası” haline getirmesinde Berlin’in daha fazla suç ortaklığı yapamayacağını söylüyor ve ekliyor:

“Erdoğan’ın Türkiyesi İslamcılığın ve İslami terör örgütlerinin merkez eylem platformuyken federal hükümetin Erdoğan’a bulunmaz Hint kumaşı muamelesi yapması idrak edilemez.”

Koalisyon ortağı Sosyal Demokratların dış politika uzmanı Rolf Mützenich ise, “Bu kadar hassas ve geniş bir değerlendirmeye Dışişleri Bakanlığı da dahil edilmeliydi. Türkiye NATO müttefiki ve Alman askerleri orada konuşlandırılmış durumda” eleştirisi getiriyor.

This entry was posted in DİN-İNANÇ, DIŞ POLİTİKA, İrtica, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, YABANCI BASIN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *