Erdoğan’a suikast planının nerede yapıldığı ortaya çıktı * Darbe bildirisi, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’ta yazılmış!

cumhuriyet.com.tr
27.07.2016

Erdoğan’a suikast planının nerede yapıldığı ortaya çıktı

15 Temmuz darbe girişiminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik düzenlenecek suikastın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde planlandığı ortaya çıktı. Darbeci Piyade Yarbay Emin Güven ifadesinde, “Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı ve Kurmay Albay Fırat Alakuş plana son şeklini verdi” dedi.

Habertürk’ün haberine göre; 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan Yarbay Emin Güven’in ifadesi ortaya çıktı.

Emin Güven ifadesinde, “15 Temmuz saat 15.30 sularında Muhafız Alayı’na ulaştık. Muhafız Alay Komutanı ve Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı sivildi. Masanın üzerinde otel ya da tatil köyü olabileceğini değerlendirdiğim üzerinde ‘Marmaris’ yazılı olan coğrafi analiz sistemi uydu görüntüleri ve planlar vardı. Cumhurbaşkanı’nın yeri öğrenilecek ve bir ekip gidip Cumhurbaşkanı’nı alacaktı.

Ama tam yerini bilmiyorlardı. Cumhurbaşkanı’nın olması muhtemel yerler haritada işaretlenmişti. Yaver Ali Yazıcı’nın görevi Marmaris’e giderek Cumhurbaşkanı’nın yerini tespit etmek ve koordinatlarını Kurmay Albay Fırat Alakuş’a bildirmekti” dedi.

“Suikast için iki ayrı plan hazırlandı”

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Piyade Yarbay Emin Güven’in ifadesine göre, suikastın başarıya ulaşması için iki ayrı plan hazırlandı.

Yarbay Emin Güven ifadesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini öğrenmek için iki ayrı plan yapıldığını söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı, ‘Ben Cumhurbaşkanı’nın yanına gider yerini öğrenirim. Benden şüphelenmezler’ dedi. Ali Yazıcı ‘Eğer yerini öğrenmekte sıkıntı yaşarsam, Cumhurbaşkanı’nı arar, Genelkurmay Başkanı’nın beni aradığını, içinde paralel yapıyla ilgili çok önemli bilgilerin bulunduğu bir zarfın size ulaştırılmasını istediğini söylerim. Bu bahane ile Cumhurbaşkanı’nın yerini tespit edebiliriz’ ifadesini kullandı. Bu amaçla boş zarf bile hazırlamıştı. Cumhurbaşkanı’nı Fırat Alakuş’un ekibi veya akademiden gelen bir ekip alacaktı” ifadelerini kullandı.

Başyaver Ali Yazıcı ifadesinde, Marmaris’e ulaştıklarında darbeden haberdar olduğunu, Cumhurbaşkanı ve Genel Sekretere ulaşamayınca da karışıklık nedeniyle İzmir Çiğli Askeri Üssü’ne gittiklerini söyledi.

Yazıcı’nın yanındaki Yarbay Emin Güven ise karışıklık nedeniyle değil, “Darbe başarısız olunca İzmir’e gittik” dedi.

“Çiğli’ye gidin işler karıştı”

Yarbay Güven yaşananları ifadesinde şöyle anlattı: “Yolda Ali Yazıcı, telefonda Cumhurbaşkanlığı’ndan olduğunu düşündüğüm kişilerle konuşuyordu. Konuşmalarda ‘Antalya’da maç yapılacak, maça bakmaya gidiyorum’ diyordu. Bunu, asıl faaliyeti maskelemek için söylediğini düşünüyorum. Ali Yazıcı’yı arayan kişi ‘Çiğli’ye gidin işler karıştı’ dedi.”

Yarbay Emin Güven bu ifadelerin ardından çıkarıldığı Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

cumhuriyet.com
27 Temmuz 2016 Çarşamba,

Darbe bildirisi, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’ta yazılmış!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz gecesi TRT’de silah zoruyla okutulan “Yurtta Sulh Konseyi”nin darbe bildirisinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Çankaya Köşkü’nde hazırlandığını tespit etti.

NTV’nin haberine göre, bildiriyi yazanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden Başyaver Albay Ali Yazıcı olduğu belirlendi. Savcılığın tespitlerine göre, Başyaver Ali Yazıcı’nın dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer üç yaveri, Kara Yaver Yarbay Mete Semercioğlu, Deniz Yaver Yarbay Şafak Deliacı, Hava Yaver Binbaşı Erkan Kıvrak ile Muhafız Alay Komutanı Albay Muhsin Kutsi Barış ve tören protokol komutanı Binbaşı Haydar Aktaş da bildirinin hazırlanmasında rol oynadı.

Silah zoruyla okutulan darbe metninin tüm askeri birliklere kapalı sistem üzerinden geçildiğini tespit eden polis özel bir programla mesajlaşma şifrelerini çözdü.

Mesajların Çankaya köşkü ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki yaverlik binalarından atıldığı belirlendi.

Bu çerçevede Çankaya Köşkü ve Beştepe’deki külliye içerisinde bulunan başyaverlik binası, muhafız alay komutanlığı binası, bu binalarda kullandıkları odalarda arama yapıldı.

Başyaver Ali Yazıcı’nın odasının ve bilgisayarının özel bir yazılımla korunduğu ortaya çıktı. İzinsiz erişim durumunda bilgisayardaki tüm verileri silen yazılımın aynı zamanda odanın kapısıyla da entegre hale getirildiği tespit edildi.

Bunun üzerine programın üretildiği firmayla temas kuran polis uzmanlar eşliğinde kapıyı açarak bilgisayarlara el koydu. Yazıcı’nın bilgisayarları üzerindeki inceleme sürüyor.

 

This entry was posted in FAŞİZM, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *