YÜKSEK YARGI BAŞKANLARINA MEKTUP * Yargı kurumları Cumhurbaşkanına bağlı mıdır ? * Anayasa “NE SÖYLERSE SÖYLESİN” Cumhurbaşkanını BAŞKAN yapabilir miyiz ?

Yüksek Yargının sayın Başkanları

Cumhurbaşkanıyla birlikte Yargıtay Danıştay ve Sayıştay Başkanları olarak Cumhurbaşkanının propaganda gezilerine katılmış olmanız ağır eleştiriler alınca kendinizi savunmak gereği duydunuz. Yargıtay Başkanı Cirit ise açıklamasında öz olarak şöyle dedi;

“Asılsız haberlerde bahse konu edilen gezilere ve toplantılara katılmam, resmi kurum ve kişiler tarafından, temsil ettiğim makam nedeniyle devlet protokolünün gereği olarak şahsıma yapılan davetlere icabet etmekten ibaret olup, gezi ve toplantılara yönelik yapılan haber ve yorumlar insani ve vicdani olmaktan uzaktır. Bu resmi gezi ve programlarda devletimizi ve milletimizi temsil edenlerle birlikte olmak son derece doğal karşılanmalıdır. Bu gezi ve programlarda gurur ve onurla temsil ettiğim Yargıtay’a zarar verici herhangi bir hareketin olması da söz konusu değildir.”

Sayın Cirit bu haberler asılsız değil ki !!! Olan biten kamuoyu önünde gerçekleşiyor . Çok şükür “algı eksiğimiz yok”

Yüksek yargı kurumlarının başkanları tabii ki devleti yönetenlerle bir araya geleceklerdir. Bir araya gelme yerleri Devlete ait kurumlarda görüşme,istişare ve bilgi vermek amaçlı olabilir. Veya özel davetlere icabet ederek makamlarında özel konutlarında görüşebilirsiniz.

Sizler siyasi amaçlı gezilere katılarak PARLAMENTOYU ASKIYA ALDIĞINI söyleyen , seçilmiş bir başbakanı sivil darbe ile görevden almış olan , ANAYASAYA MAHKEMESİNİ ve KARARLARINI TANIMAYAN ,  AYAK BAĞI GÖREN , Türkiye’yi derin kaosa sürükleyen bir politikacının günlük siyasi gezilerinde payanda görevi yaptınız. Toplumda “Bak yüksek yargı da BAŞKANLIK sistemine destek veriyor” algısının yaratılmasında görev aldınız.

Bu algıyı yaratmakla kalmadınız Cumhurbaşkanını DEVLET BAŞKANI olarak isimlendirdiniz. Türkiye’de Böyle bir makam var mıdır ? Rejim değişti de haberimiz mi olmadı ? Aslında bu deyişiniz sizlerin neden bu gezilere katılmış olduğunuzun göstergesidir.

Başkanlık algısını meşrulaştırma çabanız yetmedi tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının bu ilkelere uymayarak yaptığı siyasi konuşmalarını bir partili gibi alkışladınız.

Sizlere Yüksek yargının ve adaletin,hukuk sisteminin nasıl kuşatıldığına ait taze örnekler sunmak isterim ;

* Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un “Yargı kurum ve kuruluşları son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamına bağlıdır” açıklaması.

* Başbakan Bin Ali Yıldırım’ın “Anayasa ne söylerse söylesin, cumhurbaşkanının fiili olarak  siyasi sorumluluğu doğmuştur. Yeni anayasa ile sistemin yolunu açma zamanıdır. Başkanlık sistemini bu ülkeye getireceğiz.”  açıklaması

Yüksek yargının sayın Başkanları

Yukarıda ağır anayasa ihlalleri olan açıklamalara verecek cevabınız yok mudur ?  Yoksa gerçekten Kurtulmuş’un söylediği gibi CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA bağlı mısınız ?

Cumhurbaşkanı VAR OLAN ANAYASA HÜKÜMLERİNE göre seçilmemiş midir ? Anayasa değişmeden , ANAYASAYA AYKIRI CEBRİ ve FİİLİ uygulamalar suç değil midir ?

Siyasi gezilerine destek verdiğiniz Cumhurbaşkanı Erdoğan ANAYASAYI ÇİĞNEMEKTEDİR .Yasaların vermediği hakları kullanarak demokratik parlamenter rejimi değiştirerek suç işlemektedir.Anayasa Mahkemesini ve kararlarını tanımadığını söyleyen ,İrticaya odak olmaktan ceza almış olan ve Cumhurbaşkanlığı değil de siyaset yapan bir muktediren yanında olmak sizce yargı açısından etik midir ?

Gelişmiş demokratik ülkelerdeki size eşit olan hukukçuların siyasetçilerle olan ilişkilerini nasıl yürüttükleri , yargının bağımsızlığının nasıl korunmakta olduğunu gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Sayın Cirit,
Bilişim/iletişimin sınır tanımaması eski dosyalara ve arşivlere erişebilme kolaylığı sağlıyor. Recep Tayyip Erdoğan tarafsız olmadığını söyleyen ,Cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden bir siyasetçidir. Bunu siz dahil olmak üzere tüm toplum bilmektedir. Düşüncem odur ki size “Yürü ya kulum”  diyen bu siyasetçi ile olan eski ilişkilerinizin didiklenmesine ve unutulmuş olan şaibeli mahkeme kararlarınızın hatırlanmasına vesile oldunuz. Bu tür davranışlarınız şimdi de Yargıtay’ın hükmü şahsiyetine zarar vermektedir.

Ben sade bir vatandaşım .Hukukçu da değilim fakat mantıkla bile erişilebilecek olan doğruların sizler gibi yüce yargı makamlarına atanmış olan kişiler tarafından çiğnenmekte olmasının açıklamasını nasıl yapabilirsiniz ?

Bir yurttaş olarak tarafsız ve makamlarına gölge düşürmeyen hukuk adamları ile adaletine güvenebileceğim bir yargı sistemi talep ediyorum.

Başta siz Yargıtay Başkanı olmak üzere , danıştay ve Sayıştay başkanlarına yaraşan cübbelerinizi çıkartarak gönül bağınız olan partide siyasete soyunmanızdır.

Sade vatandaş
Naci Kaptan

This entry was posted in ANAYASA, HUKUK-YARGI-ADALET, YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *