PERDE ARKASINDAN FUTBOL ve ZARRAP * KARA PARA AKLAMA * Reza Zarrab parayı Fikret Orman üzerinden mi akladı

22.05.2016

Reza Zarrab parayı Fikret Orman üzerinden mi akladı

Reza Zarrab soruşturması ile ilgili olarak  hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtilen 91 Türk arasında Fikret Orman, Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan’ın da olduğu iddia ediliyor.

Haberdar.com sitesinden İlhan Tanır’ın Bharara ofisinden sızan bilgilere dayandırdığı habere göre, Zarrab paranın bir kısmını Türkiye’de Beşiktaş kulübü ile anlaşıp menajerlik ve reklam şirketi üzerinden akladı. İddiaya göre Zarrab usulsüz futbolcu transferleri ve sponsorluk anlaşmalarıyla hem kulübe katkı verdi, hem de parasını akladı.

Savcı Bharara’nın iddiasına göre, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da bu trafikten faydalandı.

Eski bakan Egemen Bağış’ın da para transferlerinde kurulan paravan şirketlerle ilgisine rastlandığı için listeye alındığı belirtilirken, Zafer Çağlayan’ın ise Türkiye’deki Bank Mellat ve İran Petrol Bakanlığı’nın Türkiye’deki tüm işlemleri onun yardımıyla yürütmüş olduğu yönündeki şüpheler nedeniyle listeye dahil edildiği iddia edildi.

SİYASİLER DE VAR BÜROKRAT DA

Tanır’ın kaynaklarına göre, ABD Kongresi’nin tam destek verdiği Savcı Bharara mesaisinin büyük kısmını Zarrab  soruşturmasına ayırıyor. Savcının oluşturduğu 91 kişilik listede kamuoyunca bilinen siyasiler, bürokratlar, siyasetçiler ve işadamları yer alıyor. Kimi İran’a yönelik yaptırımları delmek üzere Zarrab ’la ortaklık etmek, kimi uluslararası bankacılık sistemini ihlal konusunda Zarrab’a yardım etmekle suçlanıyor.

İddiaya göre savcılık listedekilerin bazıları için tutuklama, bazıları için ABD’deki malvarlığının dondurulmasını istemeyi planlıyor. Kimi isimlerinse sorgulanması isteniyor. ABD Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları’nın yanısıra denizaşırı misyonlarla konu hakkında yazışmalara başlaması beklenen savcılık, 91 kişi ile ilgili çağrı, yazışma ve davetlerin bazılarının 16 Haziran’daki celseye kadar yürürlüğe sokmayı hedefliyor.

Öte yandan Zarrab ’ın 50 milyon dolarlık kefalet teklifini reddeden savcılık, 2 Haziran’daki duruşmada Hakim Richard Berman’ın tutukluluğun devamına hükmetmesi için ciddi argüman ve kanıtlar sunmaya hazırlanıyor.

İran ambargosunun etrafından dolaşan para hareketlerinin dekontlarının bizzat başsavcılıkta bulunduğunun aktarıldığını belirten İlhan Tanır, dosyada bulunduğu belirtilen bazı isimlerle ilgili şunları yazdı:

“ZAFER ÇAĞLAYAN

91 kişilik listenin içinde olduğu iddia edilen ve yine 17-25 Aralık döneminde istifa etmek zorunda kalmış bakanlardan Zafer Çağlayan, 91 kişilik listenin içinde olduğu şüphelilerden bir başkası olarak iddia edildi.

İddialara göre Çağlayan aslında ambargo delinmesinin resmi işlerini yürüten isim olarak öne çıkabilir. Ciddi bir aktör olarak ele alınıyor olabilir.

Türkiye’deki Bank Mellat ve İran Petrol Bakanlığının da Türkiye’deki tüm işlemleri onun yardımıyla yürütmüş olduğu üzerinde şüpheler atmış.

FİKRET ORMAN

Yine New York Güney Bölgesi Başsavcılığına yakın bir kaynağın belirttiğine göre 91 kişilik isimler arasında bulunan bir başka isim Beşiktaş Başkanı Fikret Orman.

Fikret Orman hatırlanacağa gibi Reza Zarrab’a milyon dolarlık loca satması ile gündeme gelmişti.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının kaynağındaki ismi Rıza Sarraf’a loca kiralanmasını şöyle savunmuştu: “Bana baktığında gözünde Beşiktaşlı ışığı aldım Reza Zarrab’ın.”

Orman, Sarraf’ı tanımadığını, hiçbir işbirliği bulunmadığını iddia etmiş ve şunu eklemişti: “Arkadaş Beşiktaşlı ve parasını ödeyerek loca almak istemiş. Almış.”

2015 yılının Nisan ayında ortaya çıkan haberlere göre Vodafone Arena’da Sarraf’ın aldığı locanın 12 kişilik olduğu ifade edilmiş ve locanın üç yıllık fiyatının ise 1 milyon 104 bin TL değerinde olduğu yansımıştı.

Bharara ofisinden gelen bazı sızıntılara göre ilişki tam olarak böyle olmayabilir.

İddialara göre Fikret Orman da 91 kişilik listenin içinde. Yine iddialara göre “Zarrab paranın bir kısmını da Türkiye’de bu kulüple anlaşıp menajerlik ve reklam şirketi üzerinden aklamış, usulsüz futbolcu transferleri ve sponsorluk anlaşmaları yapmış ve bu yolla hem bir kulübe katkı vermiş hem de parasını aklamış. Bu arada Fikret Orman da bu trafikten faydalanmış.”

Orman hakkındaki iddiaların devamı da var. Şimdilik burada durmak gerekebilir.

Bharara’nın listesinde olduğu iddia edilen başka isimler de var. Onlar da yakında yazılır.

EGEMEN BAĞIŞ

Bundan iki hafta önce Egemen Bağış’ın Bharara’nın listesinde olduğu duyumlarını yazmış, Bharara’nın ofisinin bu konuda soruma ‘yorum yapmayı reddediyoruz’ şeklindeki cevabını eklemiştim.

O zamandan bu yana ilginç haberler geldi.

Egemen Bağış hatırlanacağı gibi 17-25 Aralık yolsuzluk davaları sırasında ortaya saçılan tapelerde çukulata kutuları ve rüşvet alma iddiaları ile gündeme gelmiş, zamanın başbakanı Erdoğan’ın gözbebeği olmasına rağmen istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bharara soruşturmasında ise, iddialara göre, Bağış’ın rolü çok daha ciddi.

İddialara göre Bağış, Zarrab’ın bir yakınına vize yardımı veya çukulata kutuları nedeniyle değil,  ABD ve Kanada’ya para transferlerinde kurulan paravan şirketleri ile ilgisine rastlandığı için listeye girdi.

Bu paravan şirketlerden bazıları Zarrab’ın tutuklanmasından hemen sonra FBI tarafından basıldığı için de Bağış, Mart ayı sonundaki Washington’da yapılan o meşhur Nükleer Zirve için ABD’ye gelen ekipte yer almamayı tercih etti. Halbuki Bağış, AKP’nin ABD ile ilişkilerini yürüten, özellikle lobicilik ve Amerikan-Türk derneklerini izleyen, yönlendiren bir isimdi her zaman.

Yine iddialara göre Zarrab’ın şirketlerinden ABD ve Kanada’daki şüpheli şirket hesaplarına yapılan transferler büyük miktardaki milyonları buluyor. Buna göre İran ambargosunun etrafından dolaşan bu hareketlerin dekontlarının bizzat başsavcılıkta bulunduğu aktarılıyor. Yine bana konuşan ‘derin boğaz’ ın yorumu şöyle: “ilginçtir bu şirketlerin bazılarında Bağış’ın izlerine rastlanmış. Bununla ilgili olarak da Bharara’nın ofisi bu transferlerin ambargo delinmesi için Türk hükümeti yetkililerine ödenen komisyonlar olduğunu düşünüyor.”

Odatv.com

http://odatv.com/reza-zarrab-parayi-fikret-orman-uzerinden-mi-akladi-2205161200.html

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *