İsrail Türkiye NATO’da aynı masada! * İsrail’in NATO üyesi olması; Türkiye’nin vetosunu kaldırması, yani NATO’da İsrail’in var olmasını istemesiyle gerçekleşti. Sünni bir iktidarın kararıyla gerçekleşti.

Bülent ESİNOĞLU
bulentesinoglu@gmail.com
11.05.2016

İsrail Türkiye NATO’da aynı masada!

Gidişat, Suudi Arabistan ve Katar’ın da, NATO’ya tam üye olmasını getirecektir.NATO artık Atlantik İttifakı olmayıp, sanki Sünni İslam/Hıristiyan/Yahudi ittifakı olmuş oluyor. Komşularımızla düşmanlık ülkemizi nerelere götürüyor.

İsrail’in NATO üyesi olması; Türkiye’nin vetosunu kaldırması, yani NATO’da İsrail’in var olmasını istemesiyle gerçekleşti. Sünni bir iktidarın kararıyla gerçekleşti.

Simon Peres, ya da başka bir Yahudi’nin, NATO Genel sekreter olması gündemde… İnanıyorum. Simon Peres Türkiye’nin Suriye’ye girmesine izin verir. Suriye devletinin ortadan kalkması, İsrail’i çok rahatlatır.

Amerika’nın fiili ortağı, stratejik ortağı İsrail’in, NATO üyesi olmasının birkaç amacı olduğu görünüyor.Akdeniz’in doğusuna, Afrika’nın kuzeyine ani operasyonlar için İsrail gerekli görüldü. İsrail, orta doğuda, Batı karşıtı, liberal ekonomi karşıtı ülkelere bir sopa görevi yapacak.

Olayların ve çıkarların en keskin yaşandığı bölgenin burası olması; ileride İsrail’den, bir NATO Genel sekreteri çıkacağını gösteriyor.Yahudi bir genel sekreterin ilk isteği İran’a karşı bir şeyler yapmak olacaktır.

Orta doğu ülkelerini, bilhassa da, Şii ülkeleri kontrol etmede, İsrail etkili bir güç olacaktır. Bu anlam da, İsrail’in NATO’ya girmesi, Batı için de facto olmuştur. Türkiye içinse; komşularıyla düşmanlığını daha da keskinleştiren bir etki yaratacaktır.

Sünni İslam’ın İsrail ile bu yakın ilişkisi; İran etkisi ile gelişen bir şeydir.İran, Rusya/Çin tarafına eğilim gösterdikçe ki bu eğilim İran çıkarlarıyla uyumludur.

Ancak bu durum, Sünni İslam’ın hâkim olduğu krallıklarda, iktidarda kalma korkusunu yükseltiyor. Petrol zengini ve lakin medeniyet dünyasında olmayan kesimdeki krallar, halklarını satarak, geleceklerini satarak, iktidarlarını korumak için, İsrail’e teslim oluyorlar.

Suudi Arabistan Kralı, İsrail’de, Netanyahu seçim kazansın diye, 8 milyon dolar para veriyor.Netanyahu, Suudi Kralının iktidarını garanti ediyor. Kral da, Netanyahu’nun iktidarını garanti ediyor.

Aslında garanti edilmeye çalışılan; emperyalizmin dayattığı, finans ve ekonomik sistemdir. Tüm dünya halklarının aleyhine işleyen düzenin baki kılınmasıdır.

NATO dünya zenginlerinin(%1) güvenlik örgütüdür. NATO üyesi ülkelerin halklarının güvenliği ile bir ilgisi yoktur.Durum bu olunca, üye ülkelerin liderlerinin de, dünya zenginlerinin(%1) çıkarları doğrultusunda hareket etmesi beklenir. NATO’un düzeni bunu gerektirir. NATO düzeninde halklar yoktur. Egemen elitlerin egemen kalması amacı vardır.NATO stratejileri bu amaca göre belirlenir.

Biz İsrail’in NATO’ya girmesine izin verdik. Şimdi sıra NATO’da… Suriye’ye girmemiz için izin verecektir.Verecektir ama???

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, DIŞ POLİTİKA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *