Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketinden gelen ilk yobaz takip hattı raporu

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketinden
gelen ilk yobaz takip hattı raporu

Türkiye’nin dinsel kurallarla yönetilen bir ülke haline getirilme çabasına karşı mücadele etmek üzere yola çıkan Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi’den ilk rapor geldi.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi tarafından oluşturulan “Yobaz Takip Hattı Haftalık Değerlendimesi”nin ilk raporu paylaşıldı.

Raporda Karaman’da yaşanan ve Ensar Vakfı’nın merkezinde olduğu cinsel istismar skandalından, Üniversiteli dizi oyuncusu Gülay Bursalı’nın emlakçı tecavüzünden kaçmak için intihar etmesiyle çirkinleşen yandaş basına kadar; kadar geçtiğimiz haftanın gündemine oturan pek çok gerici olayla ilgili değerlendirmeler yapıldı.

YOBAZ TAKİP HATTI HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU şu şekilde:

(18-25 MART 2016)

• Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde, Mimar Sinan İlkokulu 4. sınıfta okuyan çocuklarının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulmasına ilişkin Kumluca Kaymakamlığı’na yaptıkları başvuru reddedilen anne ve baba, Antalya 1. İdare Mahkemesi’ne açtıkları davayı kazandı. Mahkeme tarafından verilen kararda, Anayasa’nın 24. maddesine göre ilk ve ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olduğu belirtilmesine karşın, “… bu öğretimin Anayasa’nın öngördüğü amaca uygun bir müfredatla verilmesi gerektiği, içeriğinin nesnel ve çoğulcu olması, kişinin dininin bir ayrım ve eşitsizlik unsuru olarak kullanılmaması ve devletin dinler karşısında tarafsız kalarak, bütün dinsel inançları eşdeğer görmesi gerekmektedir. Öğretimde uygulanan müfredatın belirli bir din anlayışını esas alması durumunda, bunun din kültürü ve ahlak bilgisi dersi olarak kabul edilemeyeceği ve din eğitimi halini alacağı açıktır.” değerlendirilmesi yapıldı.

• Samsun’da Atakum Anadolu Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Meslek Lisesi alanının Diyanet’e tahsis edilerek, Protokol Camisi yapılması gerekçesi ile taşınması kararı, Danıştay 8. Dairesi tarafından iptal edildi. Ayrıca, İl Milli Eğitim Müdürü de, mahkeme kararını yerine getirmediği için görevinden alındı.

• Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği evlerinde kalan çocuklara, rehber öğretmen Muharrem Büyüktürk tarafından cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.

. Ensar Vakfı Başkanı ve THY İcra Komitesi Üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu, cinsel istismar konusunu, sol kesimin “dindar nesil” projesinden rahatsız olması nedeni ile attığı bir iftira olarak değerlendirdi.

.  KAİMDER tarafından, Muharrem B. ile bir ilgilerinin olmadığı açıklandı, ancak Muharrem B.’nin, KAİMDER tarafından organize edilen “Bensiz Olmaz Çanakkale Gösteri’sinden düzenlenen programda, yurtlarda kalan çocuklarla birlikte yer aldığı ortaya çıktı.

. CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Ensar Vakfı’nda çocuklara hayvan görüntülerini de içeren porno izletildiğini açıkladı.

. Turkcell’in, Ensar Vakfı’na sponsor olduğu ortaya çıktı.

. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, köşesinde, yaşanan münferit bir olaydan dolayı Ensar Vakfı’nın hedef gösterilmesinin yanlış olduğunu aktardı.

. Halk TV sunucusu Ece Zereyken, Karaman’daki cinsel istismara tepki gösterdiği ve ”çocuklar tecavüze uğrarken susulmaz” dediği için işten çıkarıldı.

. Marmaris’te yapılan basın açıklamasında, AKP Muğla milletvekili Nihat Öztürk, “Bir hazımsızlık var, bunun da farkındayım. Biz inadına Ensar Vakfı’na destek olmaya devam edeceğiz. Benim de 13 yaşında bir kızım var ve gönderiyorum. Çocuklarımızın buralarda dini eğitim almalarına biz destek vereceğiz” diyerek, Ensar Vakfı’nı savundu.

. Marmaris’te Ensar Vakfı’nın okullardaki faaliyetlerinin durdurulması için imza toplayan 3 kişi, Ensar Vakfı’nın şikayeti üzerine gözaltına alındı.

. Cinsel istismarcı Muharrem Büyüktürk’ün, Karaman Belediyesi’nin dergisinde yazılar yazdığı ve yazıları için telif ücreti aldığı iddia edildi.

. Mahkeme, tecavüz olayının Ensar Vakfı’na bağlı evlerde gerçekleştiğini iddianameyi kabul etti. İstismarın 3 yıl boyunca sürdüğü iddia edildi.

. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz, ama öteki taraftan bunu yapan kişi için de sıfır toleransla hukuki açıdan bütün takibimizi yapıyoruz.” diyerek Ensar Vakfı’nı savundu.

. Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan da Ensar Vakfı’na sahip çıkanlar arasındaydı: “Ensar Vakfı gibi kadim ve tüm misyonu İslam’ı doğru anlatmak, buna dair sayısız akademik yayın yapmak ve daha ötesi iyilik ve yardım dağıtmak üzerine kurulmuş bir kurumun bu tarz çirkin bir vakayla gündeme gelmesi hepimizi derinden sarstı.” ifadelerini kullandı.

. Yeni Şafak yazarı Özlem Bayraktar, “pedofili eskiden de vardı” diyerek ve inananların Cumhuriyet ideolojisi tarafından sapkın gösterildiğini iddia ederek Ensar Vakfı’nı savundu.

. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde “Adalet ve Erdem Kulübü” tarafından Ensar Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarını aklayan bildiler asıldı. Bildirilerde izinli olduklarını gösteren mühür de yer alıyordu.

. “Çocuk istismarını engelleme komisyonu” önerisi Meclis’te yapılan oylamada, AKP oyları ile reddedildi. Ardından gelen tepkiler üzerine AKP geri adım attı ve çocuk istismarlarını araştırma komisyonu kuruldu. Ayrıca oylamada, Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın’ın oylama sırasında “saydım” diyerek yalan söylediği, Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın’ın Ensar Vakfı konuşmacısı olduğu ortaya çıktı.

. Ensar Vakfı’nın adı tecavüzle ilk kez anılmıyor. Daha önce Çorum’da ve Rize’de vakfın şube başkanlığını yürütenler, tecavüz ve cinsel istismar nedeniyle tutuklandılar. Vakfın 1980’li yıllarda Kayseri’de dini eğitim verdiği 12 yaşındaki bir çocuğa taciz ettiği gerekçesiyle ceza alan Mustafa İslamoğlu’na da ödül verdiği ve 17 Nisan 2015 tarihinde ‘Peygamberi anmak mı, anlamak mı’ konulu konferans konuşmacısı olduğu ortaya çıktı.

• Üniversiteli dizi oyuncusu Gülay Bursalı, erkek arkadaşı ile kaldıkları odayı kiralayan emlakçının tecavüzünden kaçmak için intihar etti.

. Habervaktim.com sitesi tarafından, haber “Su testisi su yolunda kırılır.” başlığı ile “ibretlik intihar” diyerek haberleştirildi.

. Gülay Bursalı’nın okuduğu İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yapılmak istenen anmaya, okul yönetimi “Okulu bu tür haberlerle ön plana çıkarıp rezil etmeyin. O saate ne işi vardı orada” denilerek izin verilmedi.
. Okul dışında yapılan anmaya ise, Ülkü Ocakları üyeleri saldırdı.

• İnsani Yardım Vakfı Kocaeli Şubesi’nin etkinliğinde çocukların eline oyuncak silah ve kılıç verildi.

• Ordu’nun Sakarya İlçesi’nde bulunan Sakarya Ortaokulu’nda, din dersi öğretmeni, derste “Alevilik günahtır.” dedi. Ayrıca, “Alevi değiliz” diyen öğrencisine “aferin” dedi.

• Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük “Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında” adı altında “okul-cami bütünleşmesi projesini” hayata geçirdi.

• Nevşehir’deki İstiklal Ortaokulu yöneticilerinin, geçen Ocak ayında birinci yarıyılın sonunda, kentin çeşitli camilerinde “Namaz Buluşmaları” adı altında öğrencileri toplu halde namaza götürmeye başladıkları ortaya çıktı.

• İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi’nin birincisi düzenlendi. Beş yaşın okula başlamasını savunan kongrenin sloganı ”ne kadar erken, o kadar iyi” oldu.

• Türkiye Cami ve Kur’an Kursu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, ülke genelindeki tüm cami derneklerinin “Haydi Gençler Camiye Projesi” gibi çalışmalar yaparak gençlerin camilere gelmelerini sağlamalarını beklediklerini bildirdi.

• TUBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışmada Giresun Şebinkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Kanser Hastalığını Yenmede Dini İnancın, Duanın ve Olumlu Düşünmenin Etkisi Üzerine Bir Araştırma” başlıklı bir proje finale kaldı.

• TUBİTAK tarafından düzenlenen 47.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması için sergilenen projelerden birinin adı, “bir selam da bizden size selamünaleyküm” oldu.

• İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bülent Arı, çıktığı televizyon programında “Ben daha çok cahil ve okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine (anlayış-sezgi) güveniyorum bu ülkede. Yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halktır. Onlar bu yanlışların hiçbirini yapmazlar, o beyannamenin ben neresinden tutayım. Daha önce Jön Türklerin yaptığı gibi ateşe sürüklüyorlar Türkiye’yi. Türkiye’nin okumuş kesimi, profesörlerden başlayarak geriye doğru en tehlikeli olanlar üniversite mezunları. Olayları en rahat okuyanlar ilkokul mezunları. Çünkü zihinleri berrak. Üniversite ve sonrası durum çok vahim çünkü gidişatı okuyamıyorlar, zihinleri bulanık.” açıklamasında bulundu.
o Gelen tepkiler üzerine istifa etmek zorunda kaldı.

• Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Akçay, enerji teknolojileri dersinde yan yana oturan erkek ve kadın öğrencilere, ”Meyhaneye gelir gibi kucak kucağa oturamazsınız, sabredin biraz zaten evleneceksiniz.” dedi.

• Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Muratlı Meslek Yüksek Okulu Müdürü olarak görev yapan, Yrd. Doç. Dr. Nurşen Öntürk, elinde rakı bardağı bulunan fotoğrafı nedeni ile rektör Osman Şimşek tarafından görevden alındı.

• Hatay İli, Kırıkhan İlçesi, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, kız arkadaşı ile öpüştüğü için bir genci azarlayan ve aynın gencin okul katından atlayarak felç kalmasına yol açan okul müdürü ile öğretmen hakkındaki disiplin soruşturması tamamlandı. İki kişi hakkında yalnızca yer değiştirme ve bir günlük maaş kesimi cezası önerildi.

• Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Doç. Dr. Sahil Karabey isimli ilahiyat hocası tarafından, “Tedavide Moral Değerler ve Motivasyon” adlı bir ders okutulduğu, dersin içeriğinde “Tedavi Sürecini Hızlandıracak Manevi/Moral Değerler: Sabır, Şükür, – Hasta ve Hasta Yakınlarını Tedaviye Katmada Tevekkül ve Rıza, – Kader ve Kaza Anlayışının Hasta Motivasyonuna Etkisi, – Bir Moral Değer Olarak Dua, – Duanın Tedavi Sürecine Etkisi” gibi başlıkların olduğu ortaya çıktı.

• Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul’da Üsküdar Üniversitesince, ‘Çağımızın Buhranı Terör, Barış ve Huzur Tasavvurumuz’ başlığıyla düzenlenen sempozyumun açılış programında “Savaşın da bir ahlak ve hukuku olduğunu bilmeliyiz. İslam dininin savaşı dahi bir ahlak ve hukuk temeline oturttuğunu bilmeliyiz. Savaşta dahi ne tür öğretiler getirdiğini anlamalıyız. Cihat kavramının sulandırılması, Kuran’a ve İslam’a yapılabilecek en büyük haksızlıklardan ve yanlışlıklardan bir tanesidir. Ancak Cihadı bir katliam olarak, ahlak ve hukuk tanımayan bir savaşın adı olarak belirlemeye kalkışmak İslam’a ve bu kavrama yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir.” ifadelerini kullandı.

• Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4 yaş ve üzeri çocuklar için özel hikaye seti hazırlandı.

• Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Bodrum İlçesi, Ortakent Yahşi Mahallesi’nde bulunan Hazine arazisine, toplam maliyeti 30 milyon TL’yi bulacak olan “İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi” yapılacağı açıklandı.

• Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM), Fethi Gemuhluoğlu anısına Ustalara Saygı başlığı altında “Bir Neslin Ağabeyi” adlı panel düzenledi.

• Çanakkale Zaferini konu alan ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından Cizre’de okunan cuma hutbesinde, “Tevhidi savundular, İslâm’ın izzet ve şerefini, Müslümanların haysiyet ve onurunu müdafaa ettiler. … ‘Eğer İslam yoksa azadi yoktur.” sözlerine yer verildi.

• Kamp yapmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın izcilik tesisine başvuran Düzce Üniversitesi İzci Kulübü’ne, “kızlı-erkekli oldukları” gerekçesiyle izin verilmedi, ancak aynı tesiste Nakşibendi tarikatına bağlı bir vakfın “Kardeşlik Programı” düzenlediği ortaya çıktı.

• Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokolle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınları, MEB’in “Eğitim Bilişim Ağı”nda öğrencilere sunulacak.

• Ali Ağaoğlu, yaptığı konuşmada, “Ortanca hanımı aldım. Gittim, olay yerinin – Taksim patlamasının – olduğu yere millet fakir karanfil bırakıyordu ben gül bıraktım.”

• “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” sözleriyle tanınan Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, Kızılcahamam’daki AKP kampında Gençlik Kolları’na eğitim verdi.

• Başbakan Davutoğlu, İstanbul’da Cübbeli Ahmet Hoca ile buluştu.o Cübbeli Ahmet Hocaya ait sosyal medya hesapları buluşmanın gerçekleştirildiğini duyururken, Başbakanlık tarafından aksi iddia edildi.

• İzmir İl Özel İdaresi’ne ait olan ve bu kurumun kapatılmasından sonra Diyanet’e tahsis edilen Çınarlı’daki Özel İdare Tesisleri alanında, imar planı değişikliği yapılarak dev bir “protokol camisi” inşa edileceği ortaya çıktı.

• TRT Genel Müdürlüğü Haber ve Spor Dairesi Başkanlığı’na Yeni Şafak yazarı Yaşar Taşkın Koç atandı.

• MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından, “Ankaralılar AVM’lere gidin, Cenab-ı Allah sizleri korur.” açıklaması yapıldı.

• Yeni Akit gazetesi haber sitesinde, “Bana Rabbimi Sevdir Gerisini Merak Etme” başlığı altında, ilkokul bittikten sonra kız çocuklarının türban takmasının zorunluğu olduğu anlatıldı.

• AKP Çanakkale Merkez İlçe YK üyesi Ayhan Demirtaş sosyal medya hesabından şöyle yazdı: “Davet!!! İslam ordusunun kurucu kumandanı, uzun adam, cumhurun reisi; Recep Tayyip Erdoğan…” yazarak, Erdoğan’ı İslam ordusunun kurucusu ilan etti.

• Kendisini son ‘nebi’ ve ‘Mehdi’ ilan eden İskender Evrenesoğlu’na bağlı tarikat mensupları, Trabzon’un Arsin ilçesinde bir restoranda panel düzenledi. İddialara göre kendisinin ‘son nebi’ ve ‘Mehdi’ olduğunu ifade eden Evrenosoğlu salondaki halka; ‘Şimdi orada beni temsil eden müridimin elini öpmenizi istiyorum. Onun elini öperek benim elimi öpmüş ve bana biat etmiş olacaksınız’ dedi.

• AKP Milletvekili Ayşe Kesir, TBMM kürsüsünden, çocuklar için “Sevgi Evleri” kurduklarını anlattı. Oysa “Sevgi Evleri” ile ilgili de daha önce basına taciz, dayak ve darp iddiaları yansımıştı.

• Ayşe Böbürler ve Alev Alatlı, “Kelebek Etkisi” programını Fatiha suresi ile açtılar.

• Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, bugün makamında düzenlediği basın toplantısında içlerinde kadın heykellerinin de yer aldığı 5 heykeli, “ahlaki duyarlılık” belirledikleri başka bir alana taşıyacaklarını söyledi.

• Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü’ne ilahiyat profesörü İbrahim Çaprak’ı atadı.

• ISDN’in Türkiye’deki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 7’si tutuklu 96 sanık hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması görüldü. Duruşmada mahkeme, tutuklu sanıkların tamamının tahliyesine karar verdi.

• Euro 2016 öncesi Antalya Arena’da Türkiye ve İsveç arasında oynanan hazırlık maçında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı açıldı. Maçta sahaya futbolcularla birlikte türban takılmış kız çocukları çıkartıldı.

• Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından, listesinde gerici yazarların bulunduğu ‘’Okuma Grubu’’ projesinin 81 ile yayılması için gerekli görüşmeleri tamamladıklarını aktardı.

• Türkiye’nin dört bir yanından küçük yaştaki çocuklara yönelik cinsel istismar, taciz ve tecavüz haberleri geldi. Yaşları 3 ilâ 17 arasında değişen çocuklara yönelik istismarda bulunanlar arasında, din görevlileri ve öğretmenler de bulunuyor.Çocuklara yönelik istismar ve tecavüz vakalarının ortaya çıktığı şehirler; İstanbul, Ankara, Kocaeli, Osmaniye, Uşak, Van, Balıkesir, Artvin.

This entry was posted in İrtica, ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *