DURUM VAZİYETİ 13.05.2016 Hürriyet * 301 MADENCİMİZİ ANARAK * SOMA KATLİAMININ 2. SENESİ “BİZİ UNUTMAYIN” * CENAZE EVİNE TAZİYEYE GİDEREK CENAZE SAHİPLERİNİ DÖVMEK !

Soma’nın yıldönümü

Sevgili okuyucularım Türkiye iki yıl önce bugün tarihinin en büyük facialarından birini yaşamış, Soma’da 301 fakir fukara, gariban madencimiz linyit madeninde can vermişti.O günü ve sonrasını biraz olsun anımsayalım.

Başbakan Recep Tayyip ekibiyle birlikte Soma’ya gitti… Halk doğal olarak tepkiliydi. Danışmanlarından biri aracından inip kameraların önünde bir maden işçisini tekme tokat dövdü… Ve hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Tayyip yuhalandı…Bir markete girdiğinde yumruklar ve küfürler havada uçuştu…Türkiye büyük bir facia yaşamıştı.301 insanını yitiren Soma kaynıyordu.

13 Mayıs 2014 günü gerçekleşen bu acı olaydan sonra iki seçim yaşadık…
7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri…Ölen madencilerin tazminatı ödenmemişti, aileler perişan durumda idi. Soma’nın tümü aldatılmıştı. Sadece mezarları yapılmıştı!..

Ve bu iki seçimde AKP Soma’da sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 49 oy alıp birinci parti çıktı.Hayret verici bir olaydı.Öldüler, dayak yediler, horlandılar, aşağılandılar ama yine de iktidar partisine oy verdiler. Bu durumda kime ne diyeceksiniz ki!..

Her iki seçim sonrasında da Soma sonuçlarına özellikle bakıp “Vay anasını sayın seyirciler, demek ki Soma halkı bu felaketten memnunmuş ki oylarını AKP’ye yağdırmış. İnşallah başka bir felaket yaşamasınlar” demiştim.

Emin Çölaşan – 13.05.2016

Yusuf Yerkel – Bu tekmeyi unutmayın

CENAZE EVİNE TAZİYEYE GİDEREK CENAZE SAHİPLERİNİ DÖVMEK !

Böylesi Dünyada belki ilk kez ülkemizde oldu . Soma’da gereken önlemler alınmadığı için 301 madencimiz ölüme gönderildi ve madende hayatlarını kaybettiler. Zamanın başbakanı Erdoğan taziye için Soma’ya gitti ve halkın öfkesi nedeniyle sığındığı markette Soma’lı bir gencin boğazına sarılarak korumalarının da yardımı ile “İsrail dölü” diyerek Soma’lı genci döverken heyetinde bulunan Yusuf Yerkel isimli bir memuru da yere düşmüş olan bir Soma’lı genci polislerin yardımıyla tekmeliyordu.İşin trajik yanı Yusuf Yerkel de bir işçi çocuğu idi …….

Bu yapılanları dayak yiyen Soma’lıların unuttuğu ve bağışladığı seçim sonuçlarında ortaya çıktı ve son iki seçimde AKP Soma’da birinci parti oldu. Ne diyelim ; ” Mezbahaya giden gamsız öküz kasabının bıçağını yalarmış”

Soma’da madende hayatlarını kaybeden yoksul madencilerimizi saygıyla anarak ailelerine sabır diliyorum.

Naci Kaptan

This entry was posted in Calisma Dunyasi - Is ve Emekciler, DURUM VAZİYETİ, Gundem, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ, Madencilik ve Yeralti Kaynaklari, MEDYA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *