AKP DÖNEMİNDE AHLAK DİBE VURDU * ENSAR VAKFI BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇOCUKLARA VE KADINLARA TECAVÜZ HABERLERİ GELİYOR * Nizip’te anlatılanlar dehşet verici: Erkek çocuklar tecavüze uğruyor * kız çocukları satılıyor * Bakanlık da olayı biliyordu ama ilgilenmedi * AFAD’a bağlı kamp müdürü tecavüzcüyü kovmadı görev yerini değiştirdi

Nizip'te anlatılanlar dehşet verici: Erkekler tecavüze uğruyor, kız çocukları kuma veriliyor
13.05.2016
ERK ACARER – @eacarer

Nizip’te anlatılanlar dehşet verici: Erkekler tecavüze uğruyor

KAYIP ÇOCUKLAR NEREDE?

Cinsel istismara uğradıktan sonra yaşadıkları travmanın da etkisiyle kamptan kaçan çocukların nerede olduklarına dair bir bilgi ise yok. 24-25 Eylül tarihlerinde kampı terk eden üç çocuğun yaşayıp yaşamadıkları da bilinmiyor.

KIZ ÇOCUKLARI KUMA VERİLİYOR

Kampta yaşayan diğer çocuklara dair anlatılanlar da içler acısı. Küçük kızlar zorla evlendiriliyor. Suriyeli çocuklar çocuk gelin olarak yöre halkına kuma olarak veriliyor. İlçedeki Osmanlı Parkı’nda Suriyeli kadın açıkça satılıyor.

UCUZ İŞ GÜCÜ YAPILIYORLAR

Aralarında çocukların da bulunduğu binlerce kişi kamplardan alınıp, yarı fiyat yevmiyeyle çeşitli işlerde çalıştırılıyorlar. Tüm bunlar olurken Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan daha fazla para koparma amacıyla büyük çadırlarla küçük çadırları çevirdi. Üzerine AFAD yazılarak, dışarıya karşı farklı bir algı oluşturulmak istendi.

30-cocugun-istismara-ugradigi-nizip-te-anlatilanlar-dehset-verici-erkekler-tecavuze-ugruyor-kiz-cocuklari-kuma-veriliyor-137368-1.

OLAYI GİZLEYEN AFAD PARA PEŞİNDE

İlçede on ay boyunca çocuklarla ilgili durumu saklayan “her şey kontrol altında” diyen AFAD’a tepki büyük. Şikayetçi olan 8 çocuğun ailesinin şikayetlerini dikkate almayan, olayı gizlemeye çalışan AFAD, ancak gazetemizin haberi ortaya çıkarmasının ardından önceki gün davaya müdahillik için başvurdu.

VEKİLLERİ DE ENGELLEMEK İSTEDİLER

Haberimiz üzerine Nizip’e gelerek kampta incelemelerde bulunmak isteyen CHP milletvekillerine AFAD yetkilileri başta izin vermek istemedi. Yapılan itiraz ve görüşmelerin ardından heyet kampa girerken, gazeteciler alınmadı. Dokunulmazlıkları bulunan milletvekillerinin bindiği Meclis’e ait arabada bomba araması yapılması da tepki çekti. CHP’nin Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu üyeleri Antep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Akif Ekici, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ve Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel gazetecilerin de kampa alınması için yoğun itirazlarda bulunsa da sonuç değişmedi. CHP’li vekiller yaptıkları açıklamada “Bize hazırlanmış çadırları gezdirmek istediler, ancak kabul etmedik” dedi.

İLÇENİN YARISI SURİYELİ

Nizip adeta bir mülteci kenti olmuş. Ülkelerindeki savaştan kaçarak ilçeye sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin sayısının 30 bini bulduğu belirtiliyor. Bunların 10 bini ise kamplarda kalıyor. Gelenlerin bir kısmı ilçedeki sosyal ve ticari hayata adapte olmuş. Esnafın üçte biri Suriyelilerden oluşuyor. O kadar Suriyeli var ki Halep caddesi bile var.

NE OLMUŞTU?

Nizip mülteci kampında çalışan 29 yaşındaki Erdal E. adlı temizlik görevlisi, Haziran 2015’te para karşılığı 8-14 yaş arasında yaklaşık 30 çocuğa cinsel istismarda bulundu. İstismar Ağustos’ta bir çocuğun cinsel istismarı söylemesi üzerine, ailesinin aba şikâyetiyle ortaya çıktı. 2 Eylül’de gözaltına alınan Erdal E., 4 Eylül tarihinde de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bakanlık da olayı biliyordu ama ilgilenmedi: 14 kameranın 14’ü de bozukmuş!
Bakanlık da olayı biliyordu ama ilgilenmedi:
14 kameranın 14’ü de bozukmuş !!!

ERK ACARER @eacarer

Nizip sığınmacı kentinde, 30 çocuğa tecavüz edilmesi, 3 çocuğun kaybolmasının ortaya çıkmasıyla başlayan mide bulandırıcı skandallar dizisi bitmek bilmiyor. 3,5 yıldır Nizip Mülteci Kampı’nda görevli olan Erdal E.’nin, olay ortaya çıktıktan sonra da kollandığı anlaşıldı.

‘Sizi yine savaşın ortasına gönderirim diye tehdit etti’
Çocuklara ise neden şimdiye kadar haber vermediniz sorusu soruldu. Çocukların bazılarının verdiği cevaplar yürek burktu. İçlerinden biri Erdal E., bize “Konuşursanız, sizi ailenizle birlikte tekrar savaşın olduğu Suriye’ye yollarım” diye tehdit etti” dedi. Bir başka çocuk ise babasının yakın zamanda kalp krizi geçirdiğini ve o üzülüp hayatı riske girmesin diye susmak zorunda kaldığını anlattı.

Nizip dosyasını ve tüm detayları inceleyen Antep Barosu avukatlarından Önder Alkurt ise yaşanan skandalları 4 ana maddede topladı:

1-AFAD’a bağlı kamp müdürü tecavüzcüyü kovmadı görev yerini değiştirdi
Antep Barosu avukatı Alkurt; olay duyulduğu gün çadırkent müdürlüğü Erdal E.’yi işten çıkarmak yerine görev yerini değiştirdiler” derken, skandalın ortaya çıkmaması için çaba harcandığını ifade etti.

2-Skandalı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da öğrendi ilgilenmedi
Alkurt, diğer büyük skandala da şöyle değindi: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olayı duymasına rağmen davaya müdahil olmadı. Bu istismar konusunda kesin çizgileri olan çocuk koruma yasasının 10. maddesine tamamen aykırı ve hukuksuz bir durum oluşturdu.

3-Olay yerindeki kameralar neden bozuktu?
Avukat Önder Alkurt, mahkemenin kamptan kamera kayıtlarını istediğine de değindi. Bu nokta ihmaldeki derinliği ya da olayı örtbas etme çabasını ortaya koydu. Alkurt konuyla ilgili edindiği bilgileri paylaştı: “Mahkeme kamera kayıtlarını istedi. Kamp toplamında 85 kamera var dendi. MOBESE yetkilileri tecavüzlerin yaşandığı noktaları gösteren, 8’i hareketli, 6’sı sabit 14 kamera olduğunu belirtti. Ne var ki bu 14 kameranın 14’nün de çalışmadığını söyledi. Bu bile ihmal ve örtbas şüphesinin varlığını gösteriyor.”
4- Tecavüzcünün AFAD’a bağlı olduğu kesin, taşeron şirketlerde çalışıyor göstermek istediler
Antep barosu Avukatı Alkurt bir başka skandala daha değinerek, olayı AFAD’dan koparmak istediler diyor: “Mahkeme, ‘Bu şahıs nerede çalışıyor’ diye sordu. Buna cevaben iki taşeron firma gösterdiler. Ancak bu firmalar kişinin bizimle ilgisi yok deyip, AFAD’a bağlı çalıştığını beyan ettiler.

‘Tüm sorumlular hesap vermeli’
Dosyayı detaylı olarak inceleyen Antep Barosu Avukatı Önder Alkurt, skandalları özetliyor: “şahsın görevden alınmayıp yerinin değiştirilmesi kampın sorumluluğunda olan bir suç. Bakanlık duyduğu halde müdahil olmuyor. AFAD şahsı olay duyulduktan sonra kabul etmemeye çalışıyor. Bunların tümü hukuki birer zafiyet! İlk etapta Çocuk Koruma Kanunu’nun 10. Maddesi uyarınca sosyal ve psikolojik alandaki mekanizmaların çalıştırılıp tedbirlerin alınması gerekiyordu. Hiçbiri yapılmamış. Bu konudaki tüm sorumlular yargı önünde hesap vermek zorunda.”

This entry was posted in ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *