TERÖR İSTİKLAL CADDESİNDE – TAKSİM SURİYE’Mİ OLACAK ? Patlamada yaşamlarını kaybedenlere rahmet ,yaralananlara şifa dilerim * İstiklal Caddesi’nde saldırı: 1’i canlı bomba 5 ölü, 7’si ağır 36 yaralı

cumhuriyet.com.tr
19 Mart 2016 Cumartesi

Bağlantılı yazılar

İstiklal Caddesi’nde saldırı:
1’i canlı bomba 5 ölü, 7’si ağır 36 yaralı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde kaymakamlık binası yakınlarında canlı bomba saldırısı sonucu, biri canlı bomba 5 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda, 7’si ağır 36 kişi yaralandı. Yaralılardan 2’si çocuk. İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısında 3’ü İsrailli 1’i İranlı 4 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin kimliği belli oldu.

İstanbul  İstiklal Caddesi’ndesabah 10.58’de şiddetli bir patlama meydana geldi.Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu Kaymakamlığı önünde meydana gelen patlamada canlı bomba ile birlikte 5 kişi yaşamını yitirdi, 12’si yabancı uyruklu 36 kişi yaralandı. Hayatını kaybeden üçü İsrailli biri İranlı olan kişilerin kimlikleri belli oldu.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin isimleri belli oldu. Saldırıda İsrail vatandaşları, Simha Simon Demri, Yonathan Suher, Avraham Godman; İran vatandaşı Ali Rıza Khalman hayatını kaybetti.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI BAŞSAVCI OLAY YERİNE GELDİ

İstanbul Valisi Vasip Şahin, patlamadan bir süre sonra yaptığı açıklamada kaymakamlık önünde canlı bomba saldırısı meydana geldiğini belirterek, olayda 1’i canlı bomba 5 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu  olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Yetkililer patlamanın yaşandığı yerde parçalanmış cesedi bulunan bir kişinin canlı bomba olabileceği belirtirken  7’si ağır 36 kişinin yaralandığı, yaralılardan 12’sinin yabancı uyruklu olduğu açıklandı. 4 ağır yaralı  ise bölge de bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde ameliyata alındı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise İstiklal Caddesi’ndeki patlama sonrası yaptığı açıklamada yaralı ve ölü sayısı hakkında bilgi verdi. Mehmet Müezzinoğlu 7’si ağır 36 kişinin yaralandığını, yaralılardan 12’sinin yabancı olduğunu açıkladı. Bakan müezzinoğlu 4 ağır yaralının ameliyata alındığını, ölenlerden 4’ü olay yerinde, İsrail vatandaşı olan bir kadın ise hastanede hayatını kaybettiğini belirtti.

İSTİKLAL CADDESİ KAPATILDI

Patlamanın ardından İstiklal Caddesi tamamen kapatılarak boşaltıldı. İkinci bir patlama ihtimaline karşı önlem alan güvenlik güçleri, ara sokaklarda şüpheli aramaya başladı. Patlamanın ardından cadde üzerinde polis helikopteri uçtuğu görüldü.

İSTİKLAL CADDESİ YAYAYA AÇILDI

Yaya ve araç trafiğine kapatılan caddede saat 18.30 sıralarında bariyerler kaldırıldı. Cadde yaya trafiğine açıldı.

[Haber görseli]

YARALILARIN 12’Sİ TURİST

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla, Şişli Etfal, Samatya ve Çapa Tıp Fakültesi hastanelerine sevk edildi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre saldırıda, 6 İsrail, 2 İrlanda, 1 İzlanda, 1 Almanya, 1 Dubai, 1 İran vatandaşı yaralandı.

Herkes patlama olacağını biliyordu, önlenemedi

İstiklal Caddesi’nde canlı bomba saldırısı: 5 ölü, 7’si ağır 36 yaralı var… Patlamanın ardından sosyal medya ‘herkes patlama olacağını biliyordu’ isyanıyla güvenlik zaafiyetini konuşuyor..

İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Meydanı’na yakın bir yerde canlı bomba saldırısı meydana geldi. İlk bilgilere göre 5 ölü, 3 ağır yaralı var. Patlamanın ardından sosyal medya ‘herkes patlama olacağını biliyordu’ isyanıyla güvenlik zaafiyetini konuşuyor…

ABD Büyükelçiliği, Nevruz öncesi 4 şehirle ilgili vatandaşlarını uyardı. Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği, İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu ile Özel Alman Lisesi güvenlik gerekçesiyle 2 gündür kapalı.

Türkiye’deki birçok ilçe için dün uyarı yapan ABD, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana şehirlerindeki irtibat bilgilerini de mesajına ekledi.Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği de 3 gün önce yayınladığı bir duyuruyla yurttaşlarını uyararak “Acilen evlerinize dönüp gelişmeleri buradan takip ediniz” demişti.

Duyuruda, özellikle alışveriş merkezlerinin yeni terör saldırılarına hedef olabileceği yönünde somut uyarılar sözkonusu olduğu vurgulanmıştı.Patlamadan bir saat sonra Ankara’daki 3 patlamanın da ardından yapıldığı gibi yayın yasağı getirildi.

Davutoğlu ‘Normal’ demişti

Başbakan Ahmet Davutoğlu uyarılarla ilgili ‘normal’ açıklaması yaparken; İstanbul Valiliği ‘gayri ciddi haber ve söylentileri dikkate almayın’ açıklaması yapmıştı.

İşte o açıklama;

“Bazı basın yayın organları ile internet sitelerinde ve özellikle sosyal medyada, ülkemizde son zamanlarda maruz kalınan terör olayları sebebiyle kamuoyumuzda oluşan hassasiyeti kullanarak halkımızı tedirginlik ve endişeye sevk edebilecek şekilde haber veya mesajların yayılmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu tür haber veya mesajların, terör örgütlerine müzahir kişilerce ülkemizin huzur ve güvenliğini bozmak amacıyla ve kasıtlı olarak yayılmaya çalışıldığı kamuoyumuzun malumudur. Ayrıca sosyal medyada iyi niyetli vatandaşlarımızın farkında olmadan bu tür art niyetli haberlerin yaygınlaşmasına alet oldukları anlaşılmaktadır. Bu çerçevede ülkemizde bulunan bazı yabancı ülke temsilciliklerinin de ‘teyide muhtaç duyumlarına’ dayalı olarak ve yetkili kurumlarla irtibata geçmeden tedbirler geliştirmeye çalıştığı ve kamuoyumuzu olumsuz etkileyebilecek tasarruflarda bulunduğu görülmektedir. Devletimiz, binlerce yıllık devlet tecrübesine dayalı olarak bütün kurumlarıyla her türlü olumsuzluğun üstesinden gelecek güç ve kararlılığa sahiptir. Halkımızın sadece yetkili mercilerin yapacağı resmi açıklamalara itibar etmesini, kaynağı ve amacı kuşkulu sansasyonel ve gayri ciddi haber ve söylentileri dikkate almamalarını kamuoyuna saygı ile duyururuz”

Ankara Kızılay’da Pazar günü Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) örgütü’nün üstlendiği terör saldırısında 37 kişi hayatını kaybetmişti.

İstiklal Caddesi’nde patlama: 5 ölü, 36 yaralı var-FOTOĞRAFLAR

İstiklal’deki patlama sonrası dehşet görüntüleri – VİDEO

ABD elçiliğinden yeni uyarı… Bu sefer tarih ve şehir verdiler

Canlı bombanın kimliğiyle ilgili çarpıcı iddia

İstiklal Caddesi’ndeki canlı bombanın Gaziantep nüfusuna kayıtlı M.Ö. olduğu iddia edildi.İstiklal Caddesi’nde patlayan canlı bombanın kimliğiyle ilgili çarpıcı bir iddiaya ulaşıldı.

Habertürk’te yer alan haberde, iddiaya göre İstiklal Caddesi’nde patlayan canlı bomba Gaziantep nüfusuna kayıtlı M.Ö.

AİLESİ GAZİANTEP’TE YAŞIYOR

Canlı bombanın patladığı olay yerinde elde ettiği deliller üzerinden M.Ö’nün ismine ulaşan polis, eldeki fotoğraflar ve görüntüleri M.Ö’nün Gaziantep’teki ailesine gösterdi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gösterdiği fotoğrafları ailesi de teyit etti.

HANGİ ÖRGÜT ADINA YAPTIĞI HENÜZ MEÇHUL

Bombacı M.Ö’nün poliste daha önce herhangi bir suçtan kaydı olmadığı ancak ailesinde IŞİD’e yakın isimler olduğu ve poliste kayıtları olduğu belirlendi.

Ancak M.Ö’nün poliste bir suç kaydı olmadığı için saldırıyı hangi örgüt adına yaptığı henüz tespit edilemedi.

AKP’li kadın yöneticinin ‘Keşke hepsi ölseydi’
sözleri hakkında karar verildi

AKP Eyüp Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Birim Başkanı İrem Aktaş, İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba patlamasında hayatını kaybeden İsrail vatandaşları için, Twitter’dan “Keşke yaralanmayıp hepsi ölseydi” yazdı. Paylaşım sonrası Aktaş’ın partiden ihraç edileceği kararı açıklandı

AKP Eyüp İlçe Kadın Kolları Başkanı Hatice Yücel, “Keşke İsrail vatandaşları ölseydi” diyen AKP Eyüp Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Birim Başkanı İrem Aktaş’ı ihraç edeceklerini açıkladı. AKP’li Hatice Yücel, söz konusu tweetin AKP’nin görüşlerini yansıtmadığını, paylaşımı yapan ilçe kadın kolları üyesi için ihraç sürecinin başlatıldığını bildirdi.

Hatice Yücel, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, “AK Partili bir teşkilat üyemizin sosyal medyaya yansıyan açıklaması AK Parti’nin görüşünü kesinlikle yansıtmamaktadır. Teşkilatımızda kendisi ile ilgili gerekli işlemler yapılmış ve ihraç süreci başlatılmıştır. Masum insanları hedef alan terör saldırısını kınar, hayatını kaybedenlere taziyelerimizi sunar, yaralılarımıza acil şifalar dileriz” ifadelerini kullandı.

AKP Eyüp Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Birim Başkanı olduğunu belirten İrem Aktaş isimli kadın, twitter’dan “Beter olsun İsrail vatandaşları keşke yaralanmayıp hepsi ölseydi” ifadelerini kullanmıştı. AKP’li kadının paylaşımı İsrail’in önde gelen yayınlarından Jerusalem Post’ta da haber olmuştu.

TEPKİLER ÜZERİNE TWEETİ SİLDİ

Aktaş ise aldığı tepkilerin üzerine yayınladığı bu mesajı sildi ve Twitter’daki profilini korumalı hale getirdi

This entry was posted in TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *