Köprü geçişi kol gibi!

Sözcü
Necati Doğru
Mart 9, 2016

Köprü geçişi kol gibi!

“Yeni Boğaz gerdanlığına” son kaynak; tantanayla, gösterişle, şamatayla yapıldı. Kol böreği maketi iştahla yendi. “Yeni Milli Kumbara”ya atılacak geçiş ücreti de şimdiden belirlendi:

Otomobil için 3 dolar.
Kamyon için 15 dolar.

Boğaz’a “Gerdanlık” benzetmesi Süleyman Demirel döneminden kalmadır. Köprünün “Milli kumbara”ya benzetilmesi ise Turgut Özallı yılların yadigarıdır. Gençler bilemez. Çünkü daha doğmamışlardı. Yaşlıların çoğu ise unuttu. Adım gibi eminim “Üçüncü gerdanlığın” ve “Üçüncü Milli kumbara”nın son 3 kaynakçısı; Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım mutlaka hatırlıyorlar.

Özal dönemiydi.
Köprüyü satarım.
Hayır sattırmam.
Tartışması çıkmıştı.

O tartışma sırasında söz verilmişti: Köprü ve otoyollardan alınan paralar; köprü ile otoyolların maliyetini kurtardığı zaman “geçiş parasız” olacaktı. Seçim zamanlarında Tayyip Erdoğan kendi fotoğrafını Turgut Özal ile birlikte astırıyor ya; işte o Turgut Özal, “Köprü, parasını çıkarınca geçişi bedava olacak” diye söz vermişti.

İlk 2 milli gerdanlık:
Geçildi, geçildi.
Kol böreğine benzedi.
İlk 2 milli kumbara:
Doldu, doldu.
Keriz silkelemeye döndü.

İki köprü ile onlara bağlanan otoyollardan geçen araç sayısı günde 1 milyonu aştı. Son 10 yılda iki köprüden ve otoyollardan geçen araç sayısı yaklaşık 3.5 milyarı buldu. Elde edilen gelir 6.7 milyar lirayı geçti. 2 Milli Kumbara (otoyollar da dahil) “saniyede 21 lira” hızla doluyor. Günde ortalama 400 binden fazla aracın geçtiği ilk 2 köprüden elde edilen gelir, “saniyede 5 lirayı” geçti. (Kaynak: Karayolları Genel Müdürlüğü verileri)

Yani maliyetler fazlasıyla kurtarıldı. 10 köprü yapacak kadar para toplandı. Verilen sözler üzere ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da “Biz Adnan Menderes ile Turgut Özal’ın devamıyız” dediğine göre yenisi dahil tüm köprülerin geçişi parasız olmalıydı.
Sözler tutulmuyor.Yeni Köprü de paralı ve “Üçüncü gerdanlığın dibinde Üçüncü kumbara” olacak.

Humber Bridge Köprüsü.
İngiltere’de aynı uzunlukta.
Geçişi: 2 dolar.
Högakustenbron Köprüsü.
İsveç’te aynı uzunlukta.
Geçişi: Ücretsiz.
Yi Sun-Sin Köprüsü.
Güney Kore’de aynı uzunlukta.
Geçişi: Parasız.
Yavuz Sultan Köprüsü:
Türkiye’de aynı uzunlukta.
Geçişi: 3 dolar.
Türkiye’deki niye pahalı?
Ve niye paralı?

Storebaeltsforbindelsen Köprüsü:
Danimarka’da.
Uzunluğu: 6.790 metre.
Geçişi: 35 dolar.
İzmit Körfez Köprüsü.
Türkiye’de.
Uzunluğu: 2.682 metre.
Geçişi: 41 dolar.

Türkiye’deki niye pahalı?
Üstelik Hazine garantili.
Köprü geçişi kol gibi!

SÖYLEŞİ

Cübbeli Cumhurbaşkanı geliyor

Atatürk kravatlıydı ve sakalsızdı. İnönü kravatlıydı ve sakalsızdı. Sonra gelen Cumhurbaşkanları; Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan dahil hepsi kravatlı ve sakalsızdı. Yeni Cumhurbaşkanı “cübbeli, sarıklı ve sakallı” olacak. Nereden mi biliyorum? Hizb-ut Tahrir Örgütü’nün Ankara Belediyesi’ne ait salonda düzenlediği “hilafet isteriz konferansında” konuşmacıların kılığına kıyafetine baktım. Hepsi cübbeli, sarıklı, sakallı. Son kravatlı ve sakalsız Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 30 gün önce “Cübbeli Ahmet Hoca’yı” sarayında ağırlayıp birlikte fotoğraf çektirip, halkın gözü alışsın diye basına servis etmişti.

This entry was posted in Ekonomi, NECATİ DOĞRU YAZILARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *