İtibar kaynak tutmuyor!

Sözcü
Necati Doğru
Mart 13, 2016

İtibar kaynak tutmuyor!

Yeni köprünün üzerine çıkıp yaptıkları gerçek kaynak değildi. Yalancıktandı. Kaynak yapmış gibi yaptılar. Gerçek kaynakçı, bir elinde ağzından alev çıkan boruyu tutar diğer elinde de kaynak teli vardır.

Bir elden alev gelir.
Diğer eldekini eritir.
Kaynak gerçekleşir.

Bitmemiş köprünün son tabiyesinin kaynağını yapmak üzere ellerine ağzından alev çıkan boru tutuşturulmuştu fakat diğer elleri boştu.Kaynakçı rolü yaptılar.İtibar avladılar.İtibar açlığı durumu var. Sanki eski itibarlar hızla bardak oluyor ve itibar kaynak tutmuyor.

Yırtık büyükse…
Yama tutmaz…
İtibar gitmişse…
Kaynak para etmez…

Dünün en yüksek itibar vericisi ABD Başkanı Obama’nın Atlantic Dergisi’nin Beyaz Saray muhabirine söyledikleri, yenilir yutulur cinsten değildi. Bu dergiyi ABD’de aydınlar okurlarmış. Çok saygın ağırlığı olan bir dergi diyorlar. ABD derin devletinin de yansıtıcısı sayılıyor. Başkanlık Sarayı’nda bir konuda rüzgar dönmüşse; hemen bu dergiye yansıyormuş. Derginin muhabiri, Obama ile görüştükten sonra; “Obama, Erdoğan’ı ilk başta doğu ile batı arasında köprü olabilecek ılımlı bir Müslüman lider olarak görüyordu… Şimdi başarısız ve otoriter biri olarak görüyor” diye yazdı.

Başarısız diyor.
Otoriter diye ekliyor.
İtibar yerlerde.

Gerçi Ankara’da hükümet sözcüsü hemen “Obama’nın cümleleri değil, Amerikalı gazetecinin uydurması… Kınıyor ve güçlü yalanlama bekliyoruz” dediyse de gümbür gümbür bir yalanlama gelmedi. Obama tarafı kem küm etti o kadar.

İtibar kaynak tutmadı.
Ardından bir sıfırlama daha!

Ankara’da ABD Büyükelçiliği yaparken; sürekli dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ı öven ve “demokrat lider” diyerek itibarını 1500’e yükselten iki eski ABD Ankara Büyükelçisi Abramowitz ile Edelman, birlikte; “Türkiye adım adım otoriterliğe ve istikrarsızlığa sürükleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değişmesi ya da istifa etmesi gerekir” dediler.

Lafa bak:
Ya değiş.
Ya istifa et.

Sanki Türkiye ABD’nin sömürgesi olmuş. Sömürge efendileri, sömürge valisine talimat veriyor. Evet, acı olan ABD eski Ankara Büyükelçilerinin “Türkiye’yi sömürgeleri” görmeleridir. Bundan daha acı olan; düne kadar ABD başkanı Obama ile görüşebilmeyi “itibar göstergesi” diye Türk halkına propaganda yapanların düştüğü hazin durumdur. Eski itibar yükselticiler şimdi “o itibarı biz verdik, biz geri alırız” demek istediler.

Ne oldu?
“Ya değiş ya istifa et” demek; biz eski Tayyip Erdoğan’ımızı arıyoruz demek değilse nedir? Bugünkü gücünü nasıl kazandığını unutma demeye getiriyorlar.

Yalnızlaştırıyorlar.
İtibar kaynak tutmuyor.

SÖYLEŞİ

Korkunç!

Yalova’nın Çınarcık İlçesi’nde meslek yüksek okulunda okuyan 6 kız öğrenci, daha önce birlikte aynı evde yaşadıkları Diyarbakırlı 2 kız öğrencinin yeni evlerine baskın verip, darp etmişler. Eski arkadaşlarının alnına rujla T.C. yazıp eline Türk bayrağı tutuşturarak fotoğrafını çekmişler. Sosyal medyada paylaşmışlar. Korkunç! Kopma, parçalanma yaşanıyor. Sadece evler yıkılıp, şehirler tahrip olmuyor, gönüller de yıkılıyor. Başbakan, Cumhurbaşkanı, “yıkılan evlerinizin yerine yenisini ve daha iyisini yapacağız” diyorlar. Yıkılan gönüller ne olacak? Korkunç!

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, NECATİ DOĞRU YAZILARI, YABANCI BASIN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *