DÜZENLİ SAVAŞ KAPIYA GELDİ Mİ ? * ABD açıkladı: 30 bin asker hazır, operasyon başlamak üzere

cumhuriyet.com.tr
06 Mart 2016 Pazar

ABD açıkladı: 30 bin asker hazır, operasyon başlamak üzere

ABD, Musul operasyonu için harekete geçiyor. Obama’nın IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, “Irak’ın istikrarı için destek isterken operasyonun” başlamak üzere olduğunu söyledi. Operasyon için 30 bin askerin hazır olduğu ifade ediliyor.

McGurk, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, “Peşmerge güçleri IŞİD mevzilerine saldırılar düzenliyor. Musul operasyonu başlamak üzere. Kompleks bir operasyon söz konusu ancak askeri planlaması iyi yapıldı” dedi.

ABD’li kara birliklerinin operasyona katılımının ancak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin talebi üzerine gerçekleşebileceğini ifade eden McGurk, Bağdat’ın onayı olmadan Suudi arabistan güçlerinin Irak’a girmesinin mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi.

McGurk, Irak’ta istikrarın sağlanması için tüm ülkelere acil yardım çağrısı yaparken ülkesinin de Irak’ı ekonomik olarak desteklediğini belirtti. Irak’taki hükümet karşıtı gösterilere ilişkin ise McGurk, “Vatandaşların barışçıl gösteri düzenleme hakkı var. Başbakan İbadi’nin reform hamlelerini de destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

HAZİRAN 2014’TEN BERİ IŞİD’İN ELİNDE

IŞİD, Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u Haziran 2014’te ele geçirmişti. Irak hükümeti, Musul’u kurtarma operasyonu hazırlıkları kapsamında geçen aydan itibaren kent yakınındaki kamplara çok sayıda asker ve askeri araç sevkiyatı yapmaya başlamıştı.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, FAŞİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *