BİLİŞİM İNTERNET SİYASETTE YOZLAŞMA *** Örtülü Ödenek, AK-Troller’e Gidiyor * Trollere ne kadar maaş ödeniyor?

22 Nisan 2015 Çarşamba

Örtülü Ödenek, AK-Troller’e Gidiyor

CHP’li Ağbaba, Başbakan Davutoğlu’na sordu: AK-troller Süleyman Soylu’ya mı bağlı? MİT ile birlikte mi çalışıyor? Maaşları ne kadar? Örtülü ödenek, troller için de mi kullanılıyor?

Sosyal medyada propaganda ve kara propaganda faaliyetleri gösteren ve “AK Troll” olarak bilinen  kullanıcılar Meclis gündemine taşındı.

CHP’li Veli Ağbaba, bu grupların yönetiminin AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’da olduğu iddialarını hatırlattı. MİT ve örtülü ödenekle, bu ekiplerin bir ilgisi olup- olmadığını sorguladı.

Ağbaba, Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

AK TROLLERİN MAAŞI NE KADAR?

“AK Troll” ekibi kaç kişiden oluşmaktadır? Aralarında bir hiyerarşi var mıdır?

Troll’lere sabit bir maaş ödenmekte midir? Ödeniyorsa ne kadardır? Trolün maaşı ile hiyerarşisi arasında bağıntı var mıdır?

AKP’YE Mİ, CUMHURBAŞKANLIĞI’NA MI BAĞLI?

Troller AKP Genel Başkanlığına mı bağlıdır yoksa direkt Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak mı çalışmaktadır?

TROLL EKİBİNİN BAŞINDA SOYLU MU VAR?

Troll’lerin Süleyman Soylu’ya bağlı olduğu doğru mu? Süleyman Soylu’nun partinize “transferi” bu amaçla mı gerçekleştirilmiştir? Troll ekibinin Süleyman Soylu vasıtasıyla özerkleştiği ve AKP’den ziyade Saray’a hizmet ettiği iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

MİT VE TROLLER BİRLİKTE Mİ ÇALIŞIYOR?

MİT bünyesinde trollerle koordineli çalışan bir ekibin varlığı doğru mu? Varsa bu ekip kaç kişiden oluşmaktadır? Bu MİT ekibinin giderleri hangi kaynaktan karşılanmaktadır?

Trolleriniz MİT dışında ülkesel veya uluslararası diğer istihbarat örgütlerinden destek alıyor mu? Alınıyorsa, bu destek karşılığında verilenler nelerdir?

AKP İLÇE BAŞKANLIKLARINDA TROL ODALARI MI VAR?

AKP’nin bazı il ve ilçe başkanlıklarında troller için özel odalar oluşturulduğu doğru mu?

Troll faaliyeti için kamuoyu araştırma şirketlerinden destek alınmakta mıdır? Alınıyorsa bunlar hangi şirketlerdir?

TROLL EKİBİ, YASALARA UYGUN MU?

Troll ekibinin sürekli hakaret ve tehdit içerikli bir sosyal medya faaliyeti yürütmesi yasalara uygun mudur?

Troll’ler hakkında şimdiye kadar adli veya idari işlem yapılmış mıdır?

Troll’lük faaliyeti için devletin hangi olanakları kullanılmaktadır? Bu faaliyet için Örtülü Ödenekten pay ayrılmakta mıdır?

Troll’lerin faaliyetleri konusunda yetkiniz var mı? Varsa troll’lük işine son vermeyi düşünüyor musunuz? Yoksa Troll’ler sizi aşan bir yere mi bağlı?

KAYNAK: Burcu Oral Evren | KARSIGAZETE.COM.TR

BirGün
16.03.2016

Trollere ne kadar maaş ödeniyor?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hükümete yakınlığıyla bilinen troll hesaplarını TBMM gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hükümete yakınlığıyla bilinen troll hesaplarını TBMM gündemine taşıdı. Tanrıkulu, troller için bir troll havuzu oluşturulduğunu ve bu havuzdaki hesap sahiplerine 800 lira ile 4 bin lira arasında ücret ödendiği iddialarını Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu.

Sezgin Tanrıkulu, “Hükümete muhalif olarak görülen vatandaşlara sosyal medyada küfür eden, karalayan, iftira atan, fişleyen trol hesaplara aylık maaş bağlandığı iddia edilmektedir. İlgili hesaplar için, “trol havuzu oluşturulduğu”, bu havuzdan ise hesapların sahiplerine 800 lira ile 4 bin lira arasında ücret ödendiği, bazı öne çıkan trollerin devlette kadro ile ödüllendirildiği yine iddialar arasındadır. Bürokraside, muhalefet partilerinde, basında Hükümete muhalif olarak görülen toplumun her kesiminden insanlar sosyal medyada “trol hesaplar” tarafından bilinçli ve sistematik bir şekilde karalama kampanyasına tabi tutulmaktadır” diyerek şu soruların yanıtını istedi:

1. Hükümete muhalif olarak görülen vatandaşlara sosyal medyada küfür eden, karalayan, iftira atan, fişleyen trol hesaplara aylık maaş bağlandığı iddiası doğru mudur?

2. İlgili hesaplar için, “trol havuzu oluşturulduğu”, bu havuzdan ise hesapların sahiplerine 800 lira ile 4 bin lira arasında ücret ödendiği iddiası doğru mudur?

3. Bürokraside, muhalefet partilerinde, basında Hükümete muhalif olarak görülen toplumun her kesiminden insanlara sosyal medyada bilinçli ve sistematik bir şekilde karalama kampanyası yapılması için “trol hesap” sahiplerine talimat verildiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu talimat kim ya da kimler tarafından verilmiştir?

4. Son 1 yılda “trol hesap” sahiplerinin sosyal medyada yürüttükleri kampanyalara bağlı performansları doğrultusunda fazladan ücret aldıkları iddiası doğru mudur?

5. Bürokraside, muhalefet partilerinde, basında Hükümete muhalif olarak görülen toplumun her kesiminden insana hakaret eden, muhalif gazeteciler için “gözaltı listesi” hazırlayan sosyal medya hesapları ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?

6. Türkiye genelinde tehdit, şantaj, iftira, karalama mesajları gerekçesiyle kapatılan toplam sosyal medya hesabı sayısı kaçtır?

http://www.birgun.net/haber-detay/trollere-ne-kadar-maas-odeniyor-106445.html

This entry was posted in BİLİŞİM - İNTERNET -, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *