YABANCI BASINDA TÜRKİYE The Guardian: ABD ve Rusya Erdoğan’ı köşeye sıkıştırdı

cumhuriyet.com.tr
11 Şubat 2016 Perşembe

Bağlantılı yazılar

Guardian: ABD ve Rusya Erdoğan’ı köşeye sıkıştırdı

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan analizde, Suriyeli Kürtlerin Moskova’da temsilcilik açması ve ABD’nin, IŞİD’le mücadelede Suriyeli Kürtleri desteklemesi ‘Erdoğan’ın köşeye sıkışması’ olarak değerlendirildi.

Temsilciliğin Moskova ve Washington arasındaki, ‘Türkiye-Suriye sınırındaki nüfuzu artırma’ mücadelesinin şiddetlendiği dönemde açıldığına dikkat çeken Independent, “ABD, IŞİD’le mücadelede Suriyeli Kürtleri destekliyor ve Moskova Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrilmesine izin vermek istemiyor” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan gemileri yaktı: Ey Amerika…

‘YPG terör örgütüdür’ diyen Erdoğan’a ABD’den sert yanıt

Türkiye’nin bu çatışmanın arasında kaldığını belirten yazıda, “Ankara, PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde özerklik kazanmasından ve Irak’taki bağımsız Kürtlerle iletişime geçmesinden endişe ediyor. Keza bu gelişme, Türkiye’deki Kürt nüfusu da bağımsızlık yönünde tetikleyecek” dendi.

‘ANKARA’YA GÖRE TEMSİLCİLİK, PLANLANMIŞ BİR PROVOKASYON’

“Türkiye, Kürtlerin Moskova’da Rus diplomatların görev yapacağı bir temsilcilik açmasını ‘planlanmış provokasyon’ olarak görüyor. Ankara, Putin’in bu yolla Rus uçağının intikamını almaya çalıştığını düşünüyor” denilen analizde, Rusya destekli Suriye hükümet güçleri başarılı ilerleyişi devam ettikçe, Türkiye’nin üzerindeki baskının arttığını hissedeceği vurgulandı.

Rojava Özerk Yönetimi’nin Moskova temsilciliği açıldı

‘TÜRKİYE, ABD VE RUSYA’YA RAĞMEN KÜRTLERE SALDIRABİLİR’

Analizin sonunda ‘dört bir yandan kuşatılan’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon Temsilcisi Brett McGurk’un Kobani’de YPG sözcüsü Polat Can’ın elinden plaket alması nedeniyle Washington’a tepki gösterdiği hatırlatıldı ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlere karşı Rusya ve ABD’ye rağmen yeni bir operasyon düzenleyebileceğinin altı çizildi.

HDP heyeti Washington temaslarına başladı: ABD’nin Erdoğan’dan sıtkı sıyrılmış

“Kırılma var… Türkiye’nin başını ağrıtacak”

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, DIŞ POLİTİKA, DÜNYA ÜLKELERİ, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *