‘SAYIN DAVUTOĞLU, CİDDİ MİSİNİZ YOKSA SİZİN ŞAKA ANLAYIŞINIZ BU MU?’

www.abcgazetesi
19.02.2016

Rusya: Türkiye yalan söylüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ‘Türkiye’nin Rus savaş uçaklarının Suriye’de sivilleri ve hastaneleri hedef aldığını söylerken yalan söylediğini’ belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’da haftalık basın toplantısı düzenledi.

Zaharova, ‘Türkiye’nin Rus savaş uçaklarının Suriye’de sivilleri ve hastaneleri hedef aldığını söylerken yalan söylediğini’ belirtti. Zaharova, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Rusya’nın gizlice IŞİD’i desteklediğini’ söylemesini de ‘kabul edilemez’ olarak niteledi.

‘SAYIN DAVUTOĞLU, CİDDİ MİSİNİZ YOKSA SİZİN ŞAKA ANLAYIŞINIZ BU MU?’

Terörist grupların Suriye ve diğer bölgelerde saldırılar düzenlediği ve birçok ülkenin IŞİD’e karşı çabalarını birleştirmeye çalıştığı bir dönemde Ankara’nın ‘suçlama oyununun yersiz bir şakaya benzediğini’ söyleyen Zaharova, şunları söyledi: “Sayın Davutoğlu, ciddi misiniz yoksa sizin şaka anlayışınız bu mu? Eğer şaka yapıyorsanız bence böyle bir dönemde herkesin, özellikle de Türkiye’nin, ironi ve alaycılıkla değil, teröre karşı durmaya odaklanması gerekiyor. Bana göre Türk halkının sizden beklediği de bu.”

Rusya’nın Suriye’de hastaneleri ve okulları hedef aldığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını da vurgulayan Zaharova, Türkiye’nin Suriye’de kendi çıkarlarının peşinde olduğunu ve bu çıkarların Suriye’deki krizin çözümlenmesiyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

ANKARA VE DİYARBAKIR İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Zaharova ayrıca, Ankara’da askeri servis aracının, Diyarbakır’da da askeri bir aracın hedef alındığı bombalı saldırılarda ölen ve yaralananların yakınlarına başsağlığı dilediklerini ifade etti.

Rus sözcü, Türkiye’deki saldırıları ‘endişe verici bir gidişat’ olarak tanımladı.

RUSYA’NIN ‘GÖÇMEN KARTINI’ ANKARA’YA BASKI ARACI OLARAK KULLANDIĞI SUÇLAMASI ‘GÜLÜNÇ’

Zaharova, Rusya’nın ‘göçmen kartını’ Ankara’ya karşı baskı aracı olarak kullandığı yönündeki suçlamaları ise ‘gülünç’ olarak nitelendirdi.

‘ANKARA, KIBRIS’TA KENDİ ÇIKARLARINI KOVALIYOR’

Bunların yanısıra Zaharova, Ankara’yı Kıbrıs görüşmelerine müdahale etmekle ve kendi çıkarlarını ‘kovalamakla’ da suçladı.

Rus sözcü, Kıbrıs görüşmelerini yakından izlemeye devam ettiklerini de ekledi.

‘RUS TEHDİDİ, KARLI BİR SEKTÖRE DÖNÜŞTÜ’

Öte yandan Zaharova, Batılı ülkelerin gündeme getirdiği ‘Rus tehdidiyle mücadele’ tezinin ‘karlı bir sektör hâline geldiğini’ vurguladı.

Zaharova, örnek olarak da ABD Dışişleri Bakanlığı’na ‘Rus saldırganlığına karşı mücadele’ için yaklaşık 1 milyar dolar bütçe verilmesini gösterdi.

‘İNGİLTERE HEM YOLSUZLUKLA SUÇLUYOR HEM YOLSUZLUKLA SUÇLANANLARA SIĞINMA HAKKI VERİYOR’

Zaharova, İngiliz BBC kanalının Rusya’daki yolsuzluk olaylarıyla ilgili hazırladığı filme de değindi.

İngiltere’nin hem Rusya’yı yolsuzlukla suçladığını hem de Rusya’da yolsuzlukla suçlanan kişilere sığınma hakkı verdiğine dikkat çeken Zaharova, şu vurguyu yaptı: “İngiltere’ye giden bilindik suçlular birden ‘insan hakları’ tarafından korunuyorlar. İngiltere çifte standart uyguluyor ve bu insanları kendi amaçları için kullanmaktan çekinmiyor.”

‘TANRI’YA ŞÜKÜR’

Zaharova, bir gazetecinin Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahale düzenleme ihtimaline dair sorusu karşısında ise şunları söyledi: “Egemen bir devletin topraklarına düzenlenen her askeri müdahale yasadışıdır. Bu, BM Sözleşmesi’nde yazıyor. Tanrı’ya şükür BM Sözleşmesi’ni yeniden yazan olmadı.”

‘TÜRK İŞ ADAMLARININ BÖYLE BİR İSTEĞİ VARSA BUNU MEMNUNİYETLE KARŞILARIZ’

Zaharova, Kazan’da mayısta yapılacak ekonomi forumuna Türk iş adamlarının katılıp katılmayacağına dair bir soruya ise “Türk iş adamlarının böyle bir isteği varsa bunu memnuniyetle karşılarız. Onların katılımına karşı değiliz” yanıtını verdi.

‘RADİKALLERİ BESLEYİP ORAYA SİLAH GÖNDEREN KİMDİ?’

Zaharova şöyle devam etti: “Umarız bölge ülkeleri de kendi istedikleri gibi değil uluslararası hukuk normları çerçevesinde hareket ederler. Suriye topraklarından gelebilecek bir terör tehdidinden bahsediliyor. Ama radikalleri besleyip oraya silah gönderen kimdi?”

‘SÜREÇ İÇİN SÜREÇ ÇÖZÜME YARDIMCI DEĞİL’

Zaharova, Suriye’de faaliyet gösteren koalisyonların sayısının artmasını ise ‘süreç için süreç’ olarak tanımladı ve bunun ülkedeki krizin çözümüne yardımcı olmadığını vurguladı.

‘KİMSE İKİNCİ BİR LİBYA SENARYOSU İSTEMEZ’

Öte yandan Suriye’de Şam’ın izni olmadan uçuşa yasak bölge oluşturulamayacağını vurgulayan Zaharova, “Kimse ikinci bir Libya senaryosu istemez” dedi.

RUSYA, NASIL BİR SURİYE GÖRMEK İSTİYOR?

Zaharova, Suriye’de bağımsız bir Kürt devleti kurulması ihtimaline Moskova’nın nasıl baktığı sorulduğunda da şu yanıtı verdi: “Yıllardır Suriye’yi bağımsız, egemen, farklı inançlara sahip olan insanların barış içinde birlikte var olabileceği, demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir ülke olarak görmek istediğimizi söylüyoruz.”

http://www.abcgazetesi.com/rusya-turkiye-yalan-soyluyor-8706h.htm

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *