Erdoğan ve Davutoğlu’nun dış politikaları Türkiye’yi Dünyada yalnızlaştırarak savaşın eşiğine getirdi * Rusya: Türkiye köşeye sıkıştı… İran’ın da katılımıyla büyük bir savaş çıkabilir

cumhuriyet.com.tr
15 Şubat 2016 Pazartesi

Rusya: Türkiye köşeye sıkıştı…
İran’ın da katılımıyla büyük bir savaş çıkabilir

Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, “Türkiye köşeye sıkıştı” dedi, Rusya ve İran’ın da katılacağı kapsamlı bir savaş çıkabileceğini söyledi.

Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Suriye’deki son duruma ilişkin RİA Novosti’nin sorularını yanıtladı. Kosaçev, “Türkiye köşeye sıkışmış durumda. Batı, Türkiye’ye destek vereceğini garanti edemiyor. İran’ın, daha da kötüsü Rusya’nın katılımıyla muhtemel bir savaş çıkması riski var” diye konuştu.

SURİYE SINIRINDA KARAKOLA SALDIRI… TÜRKİYE KARŞILIK VERDİ

Suudi Arabistan’ın desteğini alan Türkiye’nin doğrudan saldırıya geçerek gerilimi tırmandırdığını söyleyen Kosaçev, “Ancak Türkiye şunu bilmeli ki Batı kendisine destek vermeyi garanti etmedi, Batı şu an müzakerelere güveniyor ve gerilimin tırmanmasını istemiyor. İran’ın ve daha da kötüsü, ağırlığını ispatlayan ve bunu kullanmaya hazır olduğunu gösteren Rusya’nın katılımıyla kapsamlı bir savaş çıkma riski var. Rusya’nın desteğiyle hareket eden Suriye ordusu, Türkiye’nin saldırılarına karşı çıkan her gruba destek vermek için tüm gerekçelere sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin düzenleyeceği muhtemel bir saldırının etki alanında Kürtler’in olduğunu dile getiren Kosaçev, “Eğer silah verilirse Kürtler, Rusya’nın doğrudan müdahalesine gerek kalmadan Türkiye’nin planlarına ciddi engel çıkarabilir” şeklinde konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/481516/Rusya__Turkiye_koseye_sikisti…_iran_in_da_katilimiyla_buyuk_bir_savas_cikabilir.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, DIŞ POLİTİKA, DÜNYA ÜLKELERİ, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *