Aydınlardan ‘Suriye’de savaşa hayır’ bildirisi

Aydınlardan ‘Suriye’de savaşa hayır’ bildirisi

“Yöneticilerin oğulları bir biçimde askerlik yapmazken,
halk çocuklarının ölüm tarlalarına sürülmesine razı olmayacağız.”

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi öncülüğünde 200’den fazla aydın, sanatçı, yazar ve aktivist “Suriye’de Savaşa Hayır” başlıklı bir bildiri yayımladı.

Türkiye’nin Suriye’deki YPG mevzilerine yönelik operasyonlarının ardından gündeme gelen “Türkiye savaşa girecek” iddiasından duyulan kaygının dile getirildiği bildiride, “Türkiye’yi bir kirli savaşa sokup perişan etme imkânını R. T. Erdoğan’a tanımayacağız!” dendi.

“Yöneticilerin oğulları bir biçimde askerlik yapmazken, halk çocuklarının bir de Suriye ölüm tarlalarına siyasi ihtiraslar uğruna sürülmesine razı olmayacağız” ifadesinin yer aldığı bildiride, “Türkiye, Rusya vurur diye uçak kaldıramadığı için, Suriyeli Kürtleri (aynen Türkiyeli Kürtler gibi) “Fırtına Topu” ateşine tutmakla övünüyor” görüşü dile getirildi.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi’nin “Suriye’de Savaşa Hayır” başlıklı bildirisinin tam metni şöyle:

Mevcut iktidar; düşünülebilecek ne kadar bölgesel ve evrensel aktör varsa, yani Esad’ı, PYD’yi, Rusya’yı, ABD’yi, İran’ı, AB’yi…düşman ilan etmiş bulunuyor.

Bir yandan “angajman kuralları”nı ileri sürerek uçağını düşürdüğü Rusya’yı NATO’ya şikâyet ediyor, diğer yandan Şanghay’a girmek istiyor ve Türkiye’yi S. Arabistan ile Katar’ın müttefiki ilan ediyor.

Suudi uçaklarını İncirlik’e indirdi. 150.000 kişilik bir Suudi-Katar kara gücünün Türkiye sınırlarından girip Suriye Cumhuriyeti’ni işgal etmesi konuşuluyor.

Rusya vurur diye uçak kaldıramadığı için, Suriyeli Kürtleri (aynen Türkiyeli Kürtler gibi) “Fırtına Topu” ateşine tutmakla övünüyor.

***

Kimselerin böyle bir ortamda Türkiye’yi savaşa girmeye zorladığı yok. İktidar, doksan yıllık TC tarihinde ilk defa bizzat böyle bir kapan kurdu ve içine gönüllü atlamaya çalışıyor.

1 Mart 2003 Tezkeresi’nde deneyip yapamadığı şeyi, Türkiye’yi bir kirli savaşa sokup perişan etme imkanını R. T. Erdoğan’a tanımayacağız!

Yöneticilerin oğulları bir biçimde askerlik yapmazken, halk çocuklarının bir de Suriye ölüm tarlalarına siyasi ihtiraslar uğruna sürülmesine razı olmayacağız.

Aksi halde bunun hesabını Türkiye eninde sonunda soracaktır!

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/483356/Aydinlardan__Suriye_de_savasa_hayir__bildirisi.html

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, DUYURULAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *