AKP’nin bölücü dış destekli politikalarının sonucunda Türkiye’nin vardığı yerin fotoğraflarıdır *** Sur yerle bir… Çaresizliğin fotoğrafı

CHA / Cumhuriyet
21 Şubat 2016 Pazar

Sur yerle bir… Çaresizliğin fotoğrafı

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi aylardır yaşanan çatışmalardan dolayı harap olmuş. Ortaya çıkan görüntülerde Türkiye’nin en eski yerleşim yeri olan ilçenin son hali, iç savaşın yaşandığı Suriye’yi aratmıyor.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde yaklaşık 7 aydır çatışmalar yaşanıyor. 2 Aralık’tan beri sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların yaşandığı 6 mahallesinin büyük bir kısmı harap olmuş durumda. PKK’nin şehir merkezlerine hendek kazması ve barikat kurması üzerine, bunları kaldırmak için operasyon düzenleyen güvenlik güçleri arasında aylardır çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalardan dolayı 50 bine yakın kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Hasırlı, Savaş, Dabanoğlu ve Fatihpaşa mahallerine yerleştiği belirtilen örgüt mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında hemen her gün çatışmalar yaşanıyor. İlçe, PKK’lilerin kurduğu bombalı tuzakların imha edilmesi ile ağır zırhlı araçların bombalı barikatlara ateş etmesinin etkisiyle evlerin büyük kısmının yıkıldığı görülüyor.

Sur’da sokağa çıkma yasağının ilan edildiği geçen yıl 2 Aralık’tan bu yana 50’den fazla güvenlik görevlisi şehit oldu, 70’e yakın asker ve polis ise yaralandı. Genelkurmay’ın açıklamalarına göre ise 200’den fazla PKK’li öldürüldü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/484899/Sur_yerle_bir…_Caresizligin_fotografi.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, DIŞ POLİTİKA, FAŞİZM, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *