Türk tipi anayasa

Sözcü
Yılmaz Özdil
Ocak 30, 2016

Türk tipi anayasa

Asrın liderimiz “Türk tipi anayasa” yapmamızı istedi.

Halkı din ve ırk farkı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek suçundan hapis yatan ve siyaset yasağı konulan kişi, mevcut anayasaya göre cumhurbaşkanı olabiliyor mu? Olabiliyor.

Anayasa Mahkemesi tarafından laiklik karşıtı eylemlerin odağı ilan edilen ve hazine yardımı kesilen anayasaya aykırı parti, mevcut anayasaya göre memleketi yönetebiliyor mu? Yönetebiliyor.

Anayasa mahkemesi tarafından bölücülük suçlamasıyla bir defa, iki defa, üç defa, dört defa kapatılan anayasaya aykırı parti, aynı kadrolarla başka tabelalarla tekrar tekrar açılıp, mevcut anayasaya göre hâlâ meclise girebiliyor mu? Girebiliyor.

Mevcut anayasadaki Türk milleti ifadesini kabul etmiyorum diyerek, mecliste yemin etmeyen milletvekili, mevcut anayasaya göre mecliste milletvekili olmaya devam edebiliyor mu? Edebiliyor.

Atatürk ilkeleri üzerine şeref ve namus yemini edip, Atatürk ilkelerini anayasadan çıkarmak lazım diyen milletvekili var mı? Var.

Anayasaya sadakat üzerine namusu ve şerefi üzerine yemin edip, anayasanın değiştirilmez maddeleri değiştirilsin diyen var mı? Var.

Nitelikli dolandırıcılık, kalpazanlık, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, evrakta sahtecilik, zimmet, kaçakçılık gibi suçlardan yargılanması gerekenler, mevcut anayasaya göre dokunulmaz mı? Dokunulmaz.

Alenen hırsızlıkla suçlananlar, yargılanmayı boşver, kendi kendilerine, kendileri hakkında af yasası çıkarabiliyor mu? Çıkarabiliyor.

Asrın liderimiz “gitmeyeceksiniz” derse… Mevcut anayasaya göre özgür iradelerini kullanmaları gereken iktidar milletvekilleri, işemeye bile gidebilir mi? Gidemez.

İyi de güzel kardeşim…
Daha nasıl “Türk tipi” olabilir ki bu anayasa?

***

Gazi

Akp’nin gazi haklarını nasıl tırpanladığını yazarken, 24 şehit verdiğimiz Dağlıca baskınında iki bacağını kaybeden Baran Timuçin’in hikayesini anlatmıştım.

Bir tören sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’yla karşılaşmış, Kılıçdaroğlu hatıra fotoğrafı çektirmek isteyince “aman çektirmeyelim, Akp’li belediyede çalışıyorum, sizinle fotoğraf çektirdiğimi görürlerse beni işten atarlar” demiş, hakikaten dediği gibi olmuş, Kılıçdaroğlu’yla fotoğraf çektirdikten bir hafta sonra işten atılmıştı.

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, gazinin evi oraya yakın olduğu için Chp’li Avcılar belediyesine talimat vermiş, derhal işe alınmasını istemişti. Ancak, maalesef eski başkan halletmemiş, savsaklamış, unutulmuştu. Hatırlatmaya utanan gazi beş senedir işsizdi.

Birincisi…
Gazinin işten atıldığı belediye, Akp’li Esenyurt Belediyesi’ymiş. Mevcut başkan Necmi Kadıoğlu’nun döneminde atılmış.

Musalla başında konuşurken mangalda kül bırakmıyorlar ama, şehidin-gazinin bile yandaş olanını seviyorlar. Gazilerimizin CHP’lilerle fotoğraf çektirmesine bile tahammül edemiyorlar.

İkincisi…
CHP’li Avcılar belediyesinin yeni başkanı Handan Toprak Benli duyarsız kalmadı. Baran’ı kadrolu işe almak için derhal girişim başlattı. Ancak, aradan geçen bu beş sene Baran’ı iyice hırpaladı, kalp krizi geçirdiği için maalesef artık çalışabilecek durumda değil. Peki ne olacak? İnsani bir başka çözüm bulundu. Baran’ın hakkı olarak, Baran’ın bakımını üstlenen kardeşi işe alınacak. Aynı zamanda hekim olan başkan, Baran’a şahsi cep numarasını verdi, ne zaman ihtiyacı olursa direkt arayabilecek. Değerli başkan Handan Toprak Benli’ye yurttaş olarak teşekkür ederim.

Üçüncüsü…
Yazım üzerine mesaj yağdı, telefon yağdı. Kimisi gazilerimize akülü tekerlekli sandalye almak istiyor, kimisi elektronik protez masrafını üstlenmek istiyor. Hepsini tek tek ilgili arkadaşlara ilettim. Şahsi ve kurumsal olarak yardım mesajı gönderen herkese yürekten teşekkür ediyorlar, ancak… Kişisel maddi yardım kabul etmiyorlar. “Bireysel çözüm aramıyoruz, hayatımızı seve seve verdiğimiz devletin biraz duyarlı, biraz vefalı olmasını istiyoruz, hepsi bu” diyorlar.

http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/yilmaz-ozdil/turk-tipi-anayasa-1067391/

This entry was posted in ANAYASA, Yılmaz Özdil. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *