Tarihin tozlu yapraklarından *** KIRIM SAVAŞI HEDİYESİ – ŞEYHÜLİSLAM FETVASI * OSMANLI SANAYİ DEVRİMİNİ NEDEN KAÇIRDI

KIRIM SAVAŞI 4.10.1853 – 30.03.1856 tarihlerinde yapılmıştır. Kırım yüzünden Osmanlı Devletiyle Rusya arasında savaş çıkar.İngitere, Fransa, Piyemonte ve Sardunya devletleri… Osmanlı tarafında savaşa girerler.

Avrupalı devletlerinin Rusya’yı Avrupa ve Akdeniz dışında tutmak amacı savaşın esas sebebidir.İngiliz ve Fransız orduları gelip İstanbul’da uzun süre kalırlar.Savaş, Osmanlı ve mütefiklerin zaferiyle sonuçlanmıştır.

İngilizler bu savaş sırasında İstanbul’da ibadet edecekleri yer bulamazlar.Zira İngilizler Anglikan mezhebindendirler.Bu savaşın anısına İngiltere Kraliçesi İstanbul’a Anglikan Kilisesi yaptırmak ister.Sultan Abdülmecit bunu kabul eder.

Lord Stratford de Redcliffe Cannig İngiliz elçisi,İstanbulda elli yıl kalır.O da bu işi destekler. Tünel ile Tophane arasında eski Rum Mezarlığı İngilizlere tahsis edilir.1868 yılında bu kilise inşa edilir.Mimar C.E Street Neogotik bir kilise inşa eder.İstanbul’daki tek Anglikan kilisedir.

İstiklal caddesinden eski Beyoğlu Evlendirme dairesi ve Alman Lisesi’nden Tophane’ye inen bir yol vardır.Bugünkü ismi Serdarı Ekrem Caddesidir.Kilisenin kapısında ”Christ Church” yani İsa Kilisesi yazar.Mimarisi enteresan.Tepesi külahlı taş örgü çan kulesi, ortaçağ şatolarının andırır.

Kilise biter.
Tahtta Abdülaziz oturmaktadır.İngilterede ise 1837’de tahta çıkan Kraliçe Victoria hükümdardır.İngilterede bu arada otomobil sanayi üretime başlıyor.Kilisenin açılışı şerefine Kraliçe Victoria Sultan Abdülaziz’e Bir otomobil hediye gönderiyor.

Bu araba İstanbul’daki ilk otomobildir.Tek sorun sokakta görenler korkup kaçıyor.Şeytan icadı lafı başlıyor.Halkta tedirginlik diz boyu.Saray da huzursuzlaşıyor.

Şeyhülislam’dan fetva isteniyor.Günlerce fetva çıkmıyor.Sonra arabanın günah olduğuna karar veriliyor.Araba Sarayburnu’ndan denize atılıyor.

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, DİN-İNANÇ, İrtica, Tarih. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *