Kılıçdaroğlu’na CHP’den ihraç istemi

Odatv.com
11.01.2016

Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu ve parti yönetimi hakkında, ihraç isteminde bulunacak.

Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu ve parti yönetimi hakkında, Cuma genelgesine ilişkin, parti tüzüğü ve programında yer alan laiklik ilkesine aykırı davranıldığı gerekçesiyle ihraç isteminde bulunacak.

Cuma günleri mesaisine namaz düzenlemesi getiren genelgenin iptali istemiyle Danıştay’a dava açan Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı ve Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 1975 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü çalışma saatlerinin, Cuma namazı saatine göre düzenlenmesine ilişkin yapılan işlemin, laiklik ilkesine aykırı bulunarak ve inanç özgürlüğü içinde kalmadığı gerekçesi ile Danıştay tarafından iptal edildiğini anımsattı.

Refah Partisi iktidarı döneminde çalışma saatlerinin iftar saatlerine göre düzenlenmesine ilişkin çıkartılan Bakanlar Kurulu kararının ise Danıştay tarafından iptal edildiğini, parti hakkında açılan kapatma davasında, laikliğe aykırı eylemler içerisinde yer aldığı, Anayasa Mahkemesi’nin de eylemi laikliğe aykırı niteleyerek kapatma nedenleri arasında gösterdiğini hatırlatan Eminağaoğlu, “Tüm bunlar yaşanmamış gibi, bugün tekrar cuma namazı genelgesi çıkarılabilmektedir. Ülkede böyle bir sorun yok iken, bu durum siyasal çıkar uğruna sömürü konusu haline dönüştürülmekte, toplumda kutuplaşma yaratılması amaçlanmakta, gündem değiştirilmekte, kamu kesimi dini yönden fişlenmekte ve bölünmekte, devlet dine göre biçimlendirilmektedir. Laiklik görmezden gelinmektedir” dedi.

“SUSKUN KALMAK KABUL EDİLEMEZ”

TBMM’deki bütün siyasi partilerin, laikliğe aykırılığı daha önce yargı kararlarıyla açıkça ortaya konulan konuda suskun kalmalarının asla kabul edilemeyeceğini belirten Eminağaoğlu, CHP ve bütün siyasi partilerin, inanç sömürüsüne yöneldiğini ve laiklikten kaçar olduklarını savundu.

Laikliğin, yaşamanın, nefes almanın temel taşı olduğunu ifade eden Eminağaoğlu, siyasi partileri varlık nedenlerini inkar eden duruma düşmekle suçladı. TBMM’deki siyasi partilerin nerede ve nasıl duracağına artık AKP’nin karar verdiğini iddia eden Eminağaoğlu, muhalefetin AKP tarafından yönetildiğini savundu. Eminağaoğlu, “Çağrım bir yurttaş olarak diğer partilere, parti üyesi bir kişi olarak ise partim CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve yönetimine hitaben olup, anılan kişileri istifaya davet ediyorum. Partimin genel başkanı ve ilgili yöneticilerinin eylemi, Parti Anayasası olan Parti Tüzüğü’nün 2. ve 3. maddelerine açıkça aykırı olmakla, kendileri hakkında Parti Tüzüğü’nün 70/1-a-b maddeleri uyarınca önlemli olarak kesin ihraç istemiyle Partinin yetkili organına bugün başvuru yapacağımı ifade ediyorum” dedi.

http://odatv.com/kilicdarogluna-chpden-ihrac-istemi-1101161200.html

This entry was posted in DİN-İNANÇ, HUKUK-YARGI-ADALET, İrtica, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *