RANT ve YOLSUZLUK *** Seks ve kumarın fendi!

Sözcü
Necati Doğru
Aralık 20, 2015

Seks ve kumarın fendi!

Bu şehir, kendine kimlik olarak seks ve kumarhaneciliği almış. Dünyaya nam salmış. Las Vegas’ta seks ve kumarın fendi, geldi Türkiye’de adaleti yendi.

Belediyeciliği yendi.
Meclis üyelerini yendi.
İmar dairesini yendi.
Kadir Topbaş’ı yendi.
Ankara’da TOKİ’yi yendi.
Başbakan’ı yendi.
Bakanları yendi.

Las Vegas kumarının ve seksinin ne büyük gücü varmış! Bizim gazete SÖZCÜ’de Özlem Güvemli’nin haberini okuyunca şaşırıp kaldım. Haberde diyordu ki, ilk sahibi devlet olan İstanbul Mecidiyeköy’deki tarihi Likör Fabrikası arazisi üzerine dikilen ve her biri gökyüzüne doğru 157 metre yükseğe çıkan 2 gökdelenin inşaatını yargı, yasalara aykırı bulup, tam “4 kez durdurmasına” rağmen inşaat bitti.

257 lüks konut.
58 ofis. 17 mağaza.
4 kafe. 1 otel.
1 restoran.
Satışa çıkartıldı.
Daireler 800 bin dolardan başlıyor,
3.5 milyon dolara kadar çıkıyor.

Likör Fabrikası asırlık çınarlar, çamlar, ıhlamur ağaçları, bin bir çiçek içinde “saklı cennet” bir devlet arazisiydi. Yani halkın malıydı. TEKEL özele satılınca, bu fabrikanın yeri de Hazine’ye geçmiş oldu, Maliye Bakanlığı bu araziyi bir gecede TOKİ’ye devretti.

TOKİ, rant canavarı.
Rant peydahlıyor.

Büyüyen, havası kirlenen, trafiği kilitlenen İstanbul’un Mecidiyeköy’ünde Likör Fabrikası arsasına gökdelen dikmek değil de süs havuzları, koşu pistleri, parklar yapmaya ihtiyaç vardı. İstanbul’da büyük deprem bekleniyor. Deprem olunca Şişli, Sarıyer, Beşiktaş, Beyoğlu, Kağıthane’de yaşayan 5 milyondan fazla insanın “depremde toplanma sığınağı” da olması için buranın park ve yeşil alan kalması gerekiyordu. TOKİ ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir oldular Likör Fabrikası arazisini “3 emsal imar izni” çıkartıp yüksek rant doğuracak kıvama getirdiler. Kadir Topbaş isteseydi, imar vermez, engel olabilirdi. Olmadı.

Likör Fabrikasının arazisi 24 dönüm (24 bin metrekare) büyüklüğündeydi. Bu kupon şehir arazisini TOKİ, Aşçıoğlu İnşaat’a (sahibi Yaşar Aşçıoğlu) 2008 yılında 484 milyon 500 bin TL’ye sattı. O yıllarda gazetelere yansımış haberlere göre Yaşar Aşçıoğlu da 40 milyon TL (eski parayla 40 trilyon) fark alarak Likör Fabrikası arazisini İsviçreli fon şirketi Vietrans’a devretti. Vietrans, 157 metre yükseklikte 2 büyük gökdeleni dikmek için Mecidiyeköy’ün ortasında cehennem çukurlarına benzer temeller attı. Tam o sırada CHP Şişli Belediye Meclis üyesi Dursun Çaltı ve 5 meclis üyesi arkadaşı, mahkemeye koştular. Bu arazide yapılaşmanın yasalara aykırı olduğunu adalete bildirdiler. Mahkeme Dursun Çaltı’yı haklı buldu, durdurma kararı verdi.

Ve hülle başladı.
Gökdelen dikici İsviçreli fon şirketi, “yeni proje yaptım, eskisi geçersizdir” diyerek mahkeme kararına vücut çalımı atacak yolu öğrenmiş, onu izledi. Aslında projenin özü, ana omurgası değişmiyor, küçük, önemsiz bir değişiklik, deyim yerindeyse kaldırım taşlarının rengi değiştiriliyor, adı da “yeni proje” oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile Büyükşehir’in AKP’li Meclis üyeleri, bu kestaneden proje değişikliğini “yeni proje” diye onaylayıp geçiriyorlar.

4 Kez tekrarlandı.
Yargı 4 kez durdurdu.
4 kez proje kestaneden değişti.

Adalete, şehre, vicdana, ahlaka vücut çalımı atıldı. İlk imar planında 24 bin metrekare arsa üzerine 74 bin metrekare inşaat yapılması izni verilmiş olmasına rağmen, “bodrum katları emsale dahil değildir“ kararı çıkartarak 150 bin metrekare inşaat yaptılar. Bitti, ve satışa başladılar.

Diyeceksiniz ki:
Kumar nerde!
Seks nerde.
Las Vegas nerde!

İsviçreli fon şirketi gökdelenler 157 metre yükseğe ulaşınca Türkiye’den birkaç gazeteci, birkaç işsiz güçsüz fakat adı işadamına çıkmış tipleri toplayıp Las Vegas kentine götürdü. “Quasar Gökdelenleri” tanıtımı Las Vegas’da yapıldı. Bir daire 3.5 milyon dolara kapışılıyor. Seksin ve kumarın fendi!

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/necati-dogru/seks-ve-kumarin-fendi-1012953/

This entry was posted in NECATİ DOĞRU YAZILARI, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *