ODTÜ mescidinde tartaklanan öğrenci ilk kez konuştu * Mescit yalanını ortaya çıkaracak harita * Ahmet Hakan AKP’li vandallar tarafından darp edildikten sonra “Akıllandı mı?” * Hakan’ın 7 sorusuna ODTÜ’den 7 cevap !!!

cumhuriyet.com.tr
28 Aralık 2015 Pazartes

ODTÜ mescidinde tartaklanan öğrenci ilk kez konuştu

ODTÜ mescidinde tartaklanan öğrenci: ‘Mescide saldırı var’
diyenler yaptı, herkes rahatça namaz kılabiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mescit tartışmalarının yaşandığı ODTÜ’yü hedef alarak “ODTÜ’de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar. Yönetici kadrolar lafa geldiği zaman ‘Özgürlükçüyüz’ diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü? Ellerine geçirdikleri bir dokunulmazlık zırhını bunlar maalesef bu tür aleyhte kullanma gayreti içine giriyorlar. Böyle bir şey olamaz, olamaz. Gereği neyse bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Tabii ki bizler bunun da takipçisi olacağız” demişti. Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından YÖK, ilk kez iki genel kurulu üyesini incelemeci olarak görevlendirmişti.

Erdoğan talimatı verdi; YÖK, ODTÜ için harekete geçti

AKP’li Üstün: ODTÜ’de kaymak tabaka çocukları okuyor

Sosyal medyada ODTÜ’de mescide giden öğrencilerin solcu öğrenciler tarafından tartaklandığı iddiasını paylaşılan videoda yer alan Fizik Bölümü Doktora Öğrencisi ve ODTÜ Araştırma Görevlisi yaşanan arbedeyi anlattı. Namaz kıldıktan sonra “mescide saldırı var, haber yapın yardım edin” diyen Saadet Partisi’nin gençlik kolu Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleriyle tartıştığını ve AGD tarafından asılan bir afişi fotoğraflamak istediği için arbede yaşandığını aktaran araştırma görevlisi, “Gittim onlarla tartıştım zira 8 senedir ben de onlar da gayet rahat namaz kılabiliyorlar. Gelip solcular Mevlid günü camiyi bırakıp mescidi mi basacaklar. 8 yıldır 8 Mevlid geçirmişiz bir şey olmamış şimdi mi olacak” ifadelerini kullandı.

Genç Gazete’de yer alan habere göre, Fizik Bölümü Doktora Öğrencisi ve ODTÜ Araştırma Görevlisi’nin Facebook sayfasından yazdıkları şu şekilde:

“Selam arkadaşlar, ben aşağıdaki videoda tartaklanan kişiyim, size objektif olarak ne olduğunu anlatacağım ;

Dersimin bir tanesini namaz kılmak için asıp mescide doğru yol aldım. Baktım koskocaman bir grup var, 8 yıldır ODTÜ’de olduğumdan baktım buradaki solcu arkadaşlarla OMTliler tartışıyor. Her zamanki klasik atışma deyip hiç sallamadan gittim namazımı “rahatça” kıldım, çıkarken “mescide saldırı var, haber yapın yardım edin” tarzı söylevlerde bulunan arkadaşlarla karşılaştım. Gittim onlarla tartıştım zira 8 senedir ben de onlar da gayet rahat namaz kılabiliyorlar. Gelip solcular mevlid günü Cami’yi bırakıp mescidi mi basacaklar. 8 yıldır 8 mevlid geçirmişiz bir şey olmamış v.s. şimdi mi olacak diye tartıştık daha sonra çok önceden de uyardığım panodaki siyasi şeyleri gösterdim ve bunların olmaması gerektiğini söylerken beni sallamamaya başladılar. Ben de resmini çekecektim, içlerinden birisi SAADET PARTİ’sinin gençlik kolu olan AGD’nin broşürünü aldı, “burada öyle bir broşür yok” deyip broşürü cebine koydu. Ben de burası MESCİD sonuçta karşıdakinin kişisel alanına giremem diyerek ona dokunmadım.

Olay İHH’nın posterini bu kez ben alınca çıktı: Arkada mescidde beni çekiştirmeye başladılar, sonra kendimi dışarı attım “şunun bir ifadesini alalım deyip” bir grup beni mescide sokmaya çalıştı. O sırada diğer kişi elimden posteri alınca “bırakın, kağıt bende” dedi ve öylecene saldılar. Siz video’da o son çekişmeleri görüyorsunuz.

Ben de küçük bir sıyrıkla atlattım ama hala namazda güvenliğim var mı bilmiyorum, bu yüzden namaza benimle gelebilecek insanlar arıyorum. Ve de ODTÜ’de Araştırma Görevlisiyim, tartaklandığım için o arkadaşlar hakkında suç duyurusunda bulunabiliyor muyum?

Not: Resimdekilerde İHH, Furkan Vakfı (kuytul hoca) vb. hep siyasi yayım yapan derneklerin ODTÜ mescidindeki posterleridir. Ben eleştirel bir şey astığımda direk yırtıyorlardı. Yani İslamcı/Şeriatçı v.b. değilsen mescitte öyle bir ifade özgürlüğünüz olmuyor”

29 Aralık 2015 Salı

Mescit yalanını ortaya çıkaracak harita

ODTÜ’de ‘namaz kılan öğrencilere’ saldırı provokasyonuyla başlayan ‘mescit’ tartışmalarını boşa çıkaracak, ‘ODTÜ mescit haritası’ ortaya çıktı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Utanmak yok, sıkılmak yok. ODTÜ’de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar” sözleriyle katıldığı, AKP’li isimlerin de ODTÜ’deki solcu öğrencileri hedef göstererek Erdoğan’ın peşinden gittiği ‘mescit’ gerginliği yaşanıyor.

AKP’ye yakın medya kuruluşlarının, “Namaz kılanlara saldırıyorlar” ve “ODTÜ’de mescit yok” haberlerinin ardından üniversitenin kampüsü içerisinde yer alan mescitlerin haritası ortaya çıktı.

Sosyal medyada paylaşılan haritada, ‘mescit yok’ denilen ODTÜ’de 15 mescidin yer aldığı görülüyor.

Makine Mühendisliği Mescidi
ODTÜ Camisi
Yurt Mescidi – 1
Yurt Mescidi – 2
Yurt Mescidi – 3
Yurt Mescidi – 4
Yurt Mescidi – 5
Elektronik Mühendisliği Mescidi
İkizler Binası Mescidi
Telekom Binası Mescidi
KOSGEB Mescidi
Kütüphane Mescidi
Hazırlık Binası Mescidi
Gümüş Blok Mescidi
İşçi Melisi Mescidi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/455546/Mescit_yalanini_ortaya_cikaracak_harita.html

cumhuriyet.com.tr
29 Aralık 2015 Salı

ODTÜ’lüden Ahmet Hakan’a 7 yanıt

Yazısında ODTÜ’lülere 7 soruyla yüklenen
Ahmet Hakan’a, bir ODTÜ’lüden yanıt geldi.

1 Kasım seçimleri sonrasında Cem Küçük’ten “aferin kuzu gibi oldun” övgüsü alan Ahmet Hakan, bugünkü yazısında ODTÜ’ye çattı. Yazısının “ODTÜ olayında benim safım belli” ara başlıklı bölümünde Hakan, 7 soru sordu.

FKF ODTÜ Temsilcisi Sinan Bölükbaşı,Hakan’ın sorularına yanıt verdi.

Ahmet Hakan: İbadet eden insanlar seni neden rahatsız ediyor ODTÜ’lü kardeşim?

Sinan Bölükbaşı: Bizi ibadet eden insanlar değil ibadet mekanını siyasi faaliyet yeri olarak kullananlar rahatsız ediyor. Bu durumdan, ODTÜ mescitlerinde namaz kılan birçok arkadaşımız da rahatsız. İbadet mekanının siyasi faaliyet alanı olması sizi rahatsız etmiyor mu?
Siyasi faaliyet derken, basit bir faaliyetten değil, Suriye’de kafa kesen ve IŞİD ile sınırlı olmayan cihatçı grupların propagandansından bahsediyoruz.

A.H.: ODTÜ’de cami ve mescit varken yenisini istiyorlarmış… İstesinler hocam, sen ne diye bunu mesele ediyorsun ki?

S.B.: Alttaki haritadan da görebileceğiniz gibi ODTÜ’de bir cami ve 15 mescit var. Yıllardır bu cami ve mescitlerde isteyen ODTÜ’lü ibadetini yapıyor. 15 mescit dururken basketbol sahasında namaz kılınmasının amacının siyasi şov olduğunu herkes görüyor. Alttaki haritayı köşenizde yayınlamaya ne dersiniz?

A.H.: İnadına yapıyorlarmış… İnadına minadına… Sen niye bu inatlaşmanın karşı tarafı olmayı seçiyorsun ki?

S.B.: Siyasal islamın ülkeyi ve bölgeyi ne hale getirdiğini görüyoruz. Siz ve sizin gibiler geliyorum diyen felakete “özgürlük” adı altında destek vermiş olabilirsiniz ama ODTÜ başından bu yana siyasal islama karşı durdu.  
Mesele ibadet meselesi değil. Bize inanmıyorsanız, sizin gibi Doğan Grubu’nda olan Murat Yetkin’in yazısını okumanızı öneririz.

A.H.: Amaçları ODTÜ’yü karıştırmakmış… İyi ya… Eğer böyle bir oyun söz konusuysa, sen niye bu oyuna geliyorsun ki?

S.B.: Aynı klişeyi tekrarlayıp duruyorsunuz Ahmet Bey, olay “ibadet” ve “ibadet edenlere saldırı” değil.Mescitte namaz kılan bir araştırma görevlisinin, sırf mescitte siyasi faaliyet yapılmasına karşı çıktığı için darp edildiğini bilmiyor olamazsınız. Bilmiyorsanız, şuradan okuyuverin.

A.H.: Ortaya çıkıp “İsteyen istediği gibi ibadet eder, ibadet eden insanlara her türlü kolaylık sağlanır” diye haykırmıyorsun ki?

S.B.: ODTÜ’de sünni müslümanlar için, haritada görüldüğü üzere, birçok ibadet yeri var ve isteyen istediği gibi ibadetini ediyor, ibadet eden insanlara her türlü kolaylık sağlanıyor. Ancak başka dine ya da mezhebe mensup olanlar için bir ibadet yeri yok. Sorun varsa, onlar için var.

A.H.: Yaptığına hiçbir makul izah getiremediğin için neden işin içine IŞİD’i falan karıştırıyorsun ki?

S.B.: IŞİD’e katılan ODTÜ’lü Raşit Tuğral’ın hikayesini bilmiyorsunuz sanırım. Ya da biliyorsunuz ama hatırlatmak işinize mi gelmiyor? Peki mescitte konuşma yapan ancak tepkiler üzerine fotoğraftan silinen kişiyi biliyor musunuz? Sadece IŞİD değil, cihat adı altında Suriye’de savaşan ve IŞİD’den hiçbir farkı olmayan grupların propagandası bu mescitlerde yapılıyor. Bu gruplara yardım götüren İHH bu mescitlerde var olmaya çalışıyor.

A.H.: Solcu olmak, özgürlükçü olmak, demokrat olmak… İbadet özgürlüğünü savunmayı kapsamıyor mu ki?

S.B.: Hocam onu bunu geçin de, herkes sizin gibi rüzgara göre dönüp iktidara boyun eğmek zorunda mı? Sizin gibi rüzgara göre dönüp dursaydı ODTÜ ODTÜ olur muydu?

(İleri Haber)

This entry was posted in DİN-İNANÇ, EĞİTİM, FAŞİZM, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *