AKP’nin İSRAİL’e yakınlaşmasının ardından “DUYGUSAL”lık çıktı !!! * Doğalgaz mutabakatını gizleme çabası!

Aydınlık / Ankara
27 Aralık 2015 Pazar

Doğalgaz mutabakatını gizleme çabası!

AKP hükümetinin İsrail ile yakınlaşmasının arka planından “doğalgaz mutabakatı”nın çıkması, Tayyip Erdoğan-Ahmet Davutoğlu ikilisini telaşlandırdı.

AKP hükümetinin İsrail ile yakınlaşmasının arka planından “doğalgaz mutabakatı”nın çıkması, Tayyip Erdoğan-Ahmet Davutoğlu ikilisini telaşlandırdı. AKP’liler, doğalgaz konusunun İsrail ile anlaşmanın bir parçası olmadığını ileri sürüyor. Oysa gizli görüşmelerin “stratejik gündem maddesi”ni enerji işbirliği oluşturuyor. Aydınlık, bu görüşmelerin ardından yapılan pazarlığın arka plan bilgilerine ulaşmış ve AKP’nin İsrail ile doğalgaz pazarlığı yaptığını yazmıştı.

İSRAİL BASINI DA DOĞRULADI
Bu tarihten sonra İsrail basınında, Doğu Akdeniz’den çıkarılan doğalgazın Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden de Avrupa’ya gönderilmesine ilişkin haberler sıkça çıkmaya başladı. Ancak siyasi ilişkiler normale dönmediği için doğalgaz konusunda atılacak adımlar havada kalmış, İsrail doğalgazının Türkiye getirilmesi, siyasi ilişkilerin normalleştirilmesine bağlanmıştı. Ancak AKP hükümetinin bu projeyle ilgilenen Türk şirketlerinin İsrail ile görüşmelere devam etmesini istediği biliniyor.

Uçak krizinden sonra AKP hükümeti, doğalgazın getirilmesi için siyasi ilişkilerin normalleştirilmesi konusuna hız verdi. Hamas politikasından geri adım atıldı ve örgütün önde gelen ismi Salih El Aruri’nin Türkiye’yi terk etmesi sağlandı.

MGK’NIN GÜNDEMİNDE
Doğalgaz konusu, son MGK toplantısının da gündem maddesi oldu. Kurul, enerji arzı güvenliğinin sağlanması için gerekli adımların atılmasını istedi. Doğalgaz konusu, anlaşmanın parçası değil, AKP’nin daha fazla taviz vermesiyle, ilişkilerin hızla “normalleştirilmesinin” bir nedeni olduğu ortaya çıktı. İlişkilerin hızla düzeltilmesi, diplomatik temsilin büyükelçi düzeyine çıkarılması sonrasında doğalgaz projelerinin hızla hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

This entry was posted in Ekonomi, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *